طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh

اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
يکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۹ - 06 December 2020
شناسه خبر: ۵۹
تاریخ خبر: ۲۹/ ۰۷/ ۱۳۹۲
ساعت: ۱۵:۰۵
دکتر جهانگيري در مراسم روز ملي صادرات:

تلاش دولت تدبير و اميد هدايت کشور به سمت توسعه و پيشرفت است

معاون اول رييس جمهور گفت: دولت تدبير و اميد تلاش مي کند بر خلاف روند گذشته، بدون تخريب ديگران، با نقد برخي سياست ها و تبيين شرايط واقعي کشور، راهكارهايي اتخاذ كند که کشور به سمت توسعه و پيشرفت هدايت شود.
دکتر اسحاق جهانگيري پيش از ظهر امروز (دوشنبه) در مراسم روز ملي صادرات، ضمن تبريک ميلاد امام هادي (ع) اظهار داشت : روز ملي صادرات فرصتي است که بخشي از سياست‌هاي دولت و عملکردهاي بخش خصوصي در زمينه صادرات مورد ارزيابي قرار گيرد تا دولت بتواند راهکارهايي براي پيشرفت صادرات غيرنفتي ارائه دهد.
معاون اول رييس جمهور با اشاره به اهميت صادرات غيرنفتي براي اقتصاد کشور خاطر نشان کرد: اکنون در شرايطي هستيم که تحريم‌هاي ظالمانه‌اي عليه ملت ايران اعمال شده و فعاليت بخش خصوصي و صادرکنندگان با دشواري‌هايي مواجه گرديده، لذا بايد از کساني که در اين شرايط دشوار موفق به صادرات شده‌اند، تقدير شود.
دکتر جهانگيري با تأکيد بر تسريع در مسير توسعه و صنعتي شدن کشور، گفت: آينده و موفقيت کشور در فضاي بين‌المللي نيازمند توسعه و پيشرفت ايران است که بايد بطور جدي به آن پرداخته شود و ضمن رفع موانع پيش رو، راهکارها و سياست‌هاي توسعه دنبال شود.
معاون اول رييس جمهور اضافه کرد: بايد به سمت گسترش و توسعه صادرات غيرنفتي پيش رفته و در مسير توسعه صادرات از ساير کشورها عقب نمانيم.
وي تأکيد کرد: تلاش دولت براي توسعه و پيشرفت کشور شعار نيست و عزم جدي دولت و شخص رييس جمهور آن است که بخش خصوصي به معناي واقعي، مدار و محور اصلي اقتصاد کشور باشد.
دکتر جهانگيري ادامه داد: بايد موانع پيش روي صادرکنندگان برطرف شود و بخش خصوصي مورد احترام و تکريم باشد و به گونه‌اي نباشد که امروز که به آنها نياز داريم مسير فعاليتشان را باز کنيم و پس از آنکه نيازمان رفع شد عرصه فعاليت را براي آنها محدود نماييم.
دکتر جهانگيري در ادامه با اشاره به وجود بيش از 3.5 ميليون نفر بيکار در کشور، خاطر نشان کرد: بخش عمده‌اي از اين افراد نيروهاي تحصيل کرده و دانشگاه رفته هستند که آمادگي دارند براي پيشرفت کشور از توان و انديشه خود استفاده کنند.
معاون اول رييس جمهور اضافه کرد: نبايد جوانان تحصيل کرده پس از اتمام دوره دانشگاه خود به دليل نبود فرصت‌هاي شغلي به فکر خروج از کشور باشند، البته ايجاد فرصت‌هاي شغلي براي اين افراد جز با سرمايه‌گذاري بخش خصوصي و ايجاد فضاي امن و مناسب براي فعالان اقتصادي کشور ميسر نخواهد شد.
دکتر جهانگيري افزود: همان طور كه جناب آقاي رييس جمهور اعلام کرده‌اند، سانتري‌فيوژها بايد بکار خود ادامه دهند اما کارخانه‌ها، واحدهاي توليدي و اقتصاد کشور نيز بايد فعاليت کنند.
وي با تأکيد بر اينکه زندگي و معيشت مردم از جمله مهم‌ترين مسئوليت‌هاي دولت است، اظهار داشت: دولت نمي‌تواند خود را کنار بکشد و وضعيت مردم را ناديده بگيرد.
دکتر جهانگيري افزود: يکي از اقدامات دولت براي توسعه اقتصادي، تکيه بر ديپلماسي کارآمد است که نقش مهم و اثرگذاري در توسعه صادرات کشور به همراه دارد.
دکتر جهانگيري ادامه داد: دولت با تکيه بر توانمندي‌ها و ظرفيت‌هاي خود بدون عقب‌نشيني از حقوق ملت ايران، با روش عقلاني و اتخاذ تدابيري که نيازمند خرد جمعي است از مشکلات فعلي عبور خواهد کرد و فضاي مناسبي را براي صادرکنندگان بوجود خواهد آورد.
وي با اشاره به دستاوردهاي سفرهاي خارجي رييس جمهور، خاطر نشان کرد: دکتر روحاني در ديدارهاي خود با مقامات کشورهاي مختلف به گونه‌اي رفتار کرد که امروز همه دنيا اعتراف مي‌کنند که با يک مجموعه منطقي و اهل تعامل که مي‌خواهد از حقوق خود دفاع کند، روبرو هستند.
معاون اول رييس جمهور در بخش ديگري از سخنان خود به برخي اهداف دولت در عرصه بين‌المللي و تعامل با دنيا اشاره کرد و گفت: يکي از برنامه‌هاي دولت تدبير و اميد اين است که از پيشرفت‌هاي علمي و فناوري‌هاي دنيا جهت توسعه کشور استفاده کند.
وي ادامه داد: بايد از طريق تعامل سازنده با دنيا بتوانيم از منابع مالي ديگر کشورها استفاده کنيم چراکه وضعيت شاخص‌هاي اقتصادي نگران کننده است و در سال گذشته رشد تشکيل سرمايه ثابت ناخالص کشور منفي 21.9 درصد، رشد اقتصادي منفي 5.8 درصد و رشد ارزش افزوده صنعت منفي 9.9 بوده است.
دکتر جهانگيري خاطر نشان کرد: بخش‌هايي از مخازن نفت مشترک ما در حال برداشت توسط کشو رهاي همسايه است که اين بسيار بد و نگران کننده است و براي فعال شدن ظرفيت‌هاي موجود در اين بخش نيازمند سرمايه‌گذاري خارجي هستيم چرا که با پول‌هاي داخلي اين امکان ميسر نمي‌شود.
معاون اول رييس جمهور تصريح کرد: با اين شاخص‌هاي نامطلوب لازم است از منابع مالي دنيا استفاده کنيم و با تدبيري که دولت اتخاذ کرده بزودي سرمايه‌گذاران و بخش خصوصي خواهند توانست از منابع و سرمايه‌هاي کشور که در ديگر کشورها مسدود شده استفاده کنند.
دکتر جهانگيري با اشاره به تماس برخي شرکت‌هاي اروپايي و آسيايي با طرف ايراني براي همکاري‌هاي مشترک تصريح کرد: البته با فضايي که در عرصه بين‌الملل ايجاد خواهد شد اميدواريم به نقطه اي برسيم که شرکتهاي خارجي براي سرمايه‌گذاري در ايران رقابت كنند.
معاون اول رييس جمهور در ادامه با تأکيد بر حمايت دولت از صادرکنندگان گفت: صندوق ضمانت توسعه صادرات بايد خود را براي حمايت از صادرکنندگان آماده کند و بتواند حمايت‌هاي پوشش بيمه‌اي از آنها بعمل آورد.
وي با تأکيد بر اينکه بانک‌هاي کشور نيز بايد بتوانند به صادرکنندگان خدمات بيشتري ارائه دهند از افزايش سرمايه بانک‌ها بعنوان يکي از سياست‌هاي دولت نام برد.
دکتر جهانگيري افزود: يکي از سياست‌هاي قطعي که صندوق توسعه ملي بايد دنبال کند ايجاد خط اعتباري براي کمک به صادرکنندگان در جهت ايجاد واحدهاي توليدي جديد و کمک به توسعه صادرات است.
وي با تأکيد براينکه کشورهاي همسايه همچون عراق و افغانستان در اولويت نخست صادرات ما قرار دارند خطاب به صادرکنندگان گفت: عراق استعداد خوبي براي صادرات شما دارد و دولت نيز آمادگي دارد هرنوع حمايت لازم از صادرکنندگان را بعمل آورد.
معاون اول رييس جمهور با بيان اينکه ثبات بخشي به اقتصاد، متوقف کردن روندهاي منفي شاخصهاي اقتصادي و بهبود شاخص‌هاي اصلي اقتصاد از برنامه‌هاي اصلي دولت است گفت: دولت از صاحب نظران و کارشناسان دعوت مي‌کند با راهنمايي و انتقادهاي خود دولت را در اين راه ياري کنند.
دکتر جهانگيري همچنين از آغاز بکار مجدد شوراي عالي صادرات در آينده‌اي نزديک خبر داد و گفت: تعيين تعرفه و استاندارد اصلي‌ترين سياست‌هاي دولت در اين حوزه خواهد بود و تلاش خواهيم کرد اين شورا موانع پيش روي صادرکنندگان را برطرف کند.
معاون اول رييس جمهور افزود: صادرکنندگان بايد اختيار کامل در خصوص ارز و سياست‌‌هاي خود داشته باشند چراکه ما به صادرکنندگان اعتماد داريم و مطمئن هستيم که آنان منافع ملي را در اولويت کارهاي خود قرار مي دهند.
وي با تأکيد بر پرهيز از خام فروشي و تلاش در جهت افزايش ارزش افزوده توليدات اظهار داشت: بايد تلاش کنيم مناطق آزاد که مراکزي براي ورود کالاها هستند به مراکزي براي صادرات توليدات و محصولات داخلي تبديل شوند.
معاون اول رييس جمهور همچنين خطاب به فعالان بخش خصوصي و صادرکنندگان گفت: توليد با برند داخلي بسيار خوب است اما در مقطع فعلي نياز به سرمايه‌گذاران خارجي وجود دارد و فعالان بخش خصوصي مي‌توانند با پيدا کردن شرکاي خارجي نسبت به افزايش توليد اقدام کنند.
در اين مراسم با حضور معاون اول رييس جمهور از شماري از صادرکنندگان نمونه و برتر کشور با اهداي جوايز و لوح تقدير قدرداني شد.
انتهای پیام /*
r_rsar
اخبار برگزيده
طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh