طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh
شنبه ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - 21 April 2018
کد خبر: ۵۸۹۷
تاریخ خبر: ۰۷/ ۱۱/ ۱۳۹۶
ساعت: ۱۳:۰۳
معاون اول رييس جمهور در مراسم افتتاحیه نخسین مجمع ملی سازمان‌های مردم نهاد جوانان:

جوانان مرکز و محور اصلی تحول و توسعه هستند/هر کس به آینده کشور فکر می‌کند از حضور جوانان در صحنه استقبال می‌کند/ جوانان می‌توانند معجزه خلق کنند/ نباید میان مطالبات جوانان و امکانات کشور فاصله ایجاد شود/ نسل جوان باید به آینده کشور امیدوار شود/ جوانان عقبه دولت هستند و دولت به عقبه خودش بی اعتماد نیست/ ما نیازمند انسجام و گفتگوی ملی هستیم

معاون اول رییس جمهور با اشاره به جایگاه جوانان در فرهنگ ایرانی و اسلامی و انقلاب، گفت: اگر فرصت در اختیار جوانان قرار گیرد آن‌ها می‌توانند معجزه خلق کنند، باید فرصت را برای حضور جوانان در عرصه مغتنم بشماریم.

دكتر جهانگيري پيش از ظهر امروز( شنبه) در مراسم افتتاحيه نخستين مجمع ملي سازمان هاي مردم نهاد جوانان گفت: برگزاري همايش با محوريت جوان و جواني بسيار مهم و ارزشمند است بويژه آنكه سازمان هاي مردم نهاد براي حل مسائل كشور و يافتن راهكار و كمك به دولت دور هم جمع شده اند.
وي ضمن تبريك فرارسيدن سي و نهمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي گفت: بعد از 39 سال كه از پيروزي انقلاب اسلامي مي گذرد لازم و ضروري است كه نسل جوان كه ايام پيش از پيروزي انقلاب و شرايط آن روز را درك نكرده با نسلي كه انقلاب را انجام داده و در قيد حيات است گفتگو كند.
دكتر جهانگيري با تاكيد بر اينكه روزهاي اختناق دوران پهلوي روزهاي سخت و دشواري بود گفت: انقلاب اسلامي بعد از سالها تلاش و مبارزه به پيروزي رسيد و اميدواريم ما بتوانيم راهي را كه امام راحل و بزرگوار ترسيم كرده است و شهداي بسياري براي تداوم آن راه جان نثار كرده اند به خوبي پيش ببريم.
معاون اول رييس جمهور با بيان اينكه مسئله جوان و جواني امروز مسئله جامعه ما نيست بلكه براي كل كشورهاي جهان پراهميت و داراي اولويت است اظهار داشت: امروز جهان به اين باور رسيده كه نسل جوان داراي توان و انرژي نهفته اي است كه مي توان كارگشا باشد و نبايد آن را ناديده گرفت.
وي افزود: جوانان موتور محرك و تغيير و تحولات در جامعه هستند و كساني كه به آينده بهتر و بهبود امور فكر مي كنند به جوانان بيش از همه اعتقاد دارند و به آنان خوشبين هستند. البته كساني كه ساختار تفكري بسته اي دارند و دنبال اهداف و آرمان هاي بلند نيستند و روحيه بسته اي دارند به دنبال مهار و محدود كردن جوانان هستند چرا كه حضور جوانان را براي كشور مشكل تلقي مي كنند.
دكتر جهانگيري ادامه داد: در دين ما در سيره پيامبر(ص) و در روش ائمه اطهار و نيز فرهنگ تمدن ايراني و انديشه ها و آرمان هاي امام راحل و رهبر معظم انقلاب جوان و جواني جايگاه بسيار والايي دارد و همه معتقدند كه جوانان مي توانند معجزه خلق كنند.
معاون اول رييس جمهور با تاكيد بر اينكه مي توان موضوع جواني را فراتر از نسل و سن تفسير كرد، گفت: ما نيازمند فكر و فهم جوان، سياست ها و برنامه هاي جوان و رويكردها و رفتارهاي جوان هستيم و به لحاظ نظري بايد دنبال بازكردن و ايجاد فضايي بزرگ در جامعه باشيم و به لحاظ عملياتي برنامه هايي را دنبال كنيم كه اجرايش مي تواند سرآغاز تحول باشد.
وي با تاكيد بر اينكه بايد نقش محوري جوانان را باور و به آن تمكين كنيم، گفت: به هر ميزان كه ما پاسخگوي نسل جوان باشيم و براي برآورده شدن نيازهايشان تلاش كنيم مي توانيم رضايت جوانان و نسل جوان جلب كنيم و در صورت مانع تراشي و داشتن نگرش منفي نسبت به آنها طبيعي است كه با نقد و اعتراض جوانان و جامعه روبرو خواهيم شد.
دكتر جهانگيري با بيان تفاوت دوران امروز با ايام پيروزي انقلاب اسلامي و تحولات ايجاد شده در دنياي ارتباطات گفت: امروز جوانان آشنايي بيشتري با جهان دارند و مطالبات آنها از ما افزايش يافته است ما با روند فزاينده انتظارات و مطالبات روبرو هستيم اما بايد بدانيم كه امكانات و ظرفيت هاي دولت و جامعه متناسب با مطالبات آنان افزايش نمي يابد و فاصله بين مطالبات و واقعيات جامعه ايجاد شده است.
معاون اول رييس جمهور گفت: اگر بطور دقيق به اين مسئله توجه نشود نارضايتي ايجاد خواهد شد چرا كه اگر انتظارات افزايش و دستاوردها كم شود حتماً بايد در انتظار نارضايتي بود .
وي افزود: اگر بي جهت در مطالبات دميده شود ودستاوردها بي جهت كوچك نشان داده شود وضعيت نامطلوب تر خواهد شد و نارضايتي تشديد مي شود متاسفانه برخي در اين فضا با كج انديشي اين گونه تحليل مي كنند كه نارضايتي ها به افراد باز مي گردد اما مسائل اجتماعي تحليل خاص خود را دارد.
دكتر جهانگيري تاكيد كرد: همه ما چه در سطح دولت و نهادهاي حاكميتي و چه در سطح نهادهاي مدني و بخش خصوصي نبايد بگذاريم كه اين حس در مردم ما و بويژه نسل جوان ايجاد شود كه آينده خوبي نداريم.
معاون اول رييس جمهور با بيان اينكه نواميدي و ياس نسبت به آينده بزرگترين خطري است كه كشوي مي تواند با آن روبرو شود افزود: چرا بايد نسبت به آينده مايوس باشيم كشور ما داراي پشتوانه عظيم مادي و معنوي است در همين شيراز ما پشتوانه چند هزار ساله تمدني داريم كه مي توانيم با اتكاي به اين پشتوانه و آثار بزرگ حافظ و سعدي به دنيا راه نشان دهيم.
وي با بيان اينكه دولت تدبير و اميد كارهاي مهمي در ارتباط با جوانان انجام داده است گفت: اين دولت را نسل جوان سر كار آورد . من شاهد بودم كه در ايام انتخابات و در همايش هاي انتخاباتي بيشتر حاضران جوان هاي زير 30 سال بودند آن موج خيلي از تحليل ها را در انتخابات بر هم زد موجي كه از ورزشگاه آزادي شروع شد و به سراسر كشور رفت و پيامش اين بود كه نسل جوان تصميم گرفته در صحنه حاضر شود و سرنوشت خودش را رقم بزند.
دكتر جهانگيري ادامه داد: دولت مي داند نسل جوان چه انتظاراتي دارد و تلاش خواهد كرد آينده اي روشن براي زندگي عزت مندانه در اختيار آنان قرار دهد.
معاون اول رييس جمهور با تاكيد بر اينكه بايد مديريت كشور به سمتي حركت كند كه نسل جوان اين احساس را داشته باشد كه براي حضور در همه سطوح مديريتي فرصت دارد،‌گفت: ما تلاش مي كنيم تا اين كار پله پله و مرحله اي انجام شود در ابتداي اين دولت و در شوراي عالي اداري تصويب كرديم كه در پايان برنامه ششم توسعه كشور سن مديريت 8 سال پايين تر بيايد يعني جوانان زيادي وارد حوزه مديريت شوند يا اينكه 30 درصد از مديريت كشور به زنان اختصاص يابد.
ما به همه وزارتخانه ها ابلاغ كرديم كه حداقل دو معاون زير 40 سال ، معاون زن و دستياران جوان داشته باشند. دولت نمي تواند به عقبه خودش بي اعتماد باشد اگر عقبه دلسردشد هنگامي كه ديگران به دولت حمله مي كند كسي دفاع نخواهد كرد.
وي با اشاره به ايجاد 600 تا 650 هزار شغل در دو سه سال اخير گفت: بعنوان يك ايراني و نه يك مسئول ناراحت مي شوم وقتي كارهاي خوب ناديده گرفته مي شود و در مواقع ديگر كه كاري انجام نشده سكوت اختيار مي كنند. متاسفانه ده سال در اين كشور شاخص اشتغال زايي صفر بود اما كسي اعتراض نمي كرد اما در اين دوره كه اقدامات بسياري انجام شده دولت را متهم به كم كاري مي كنند البته مي دانيم اين ميزان اشتغال ايجاد شده با توجه به 3 ميليون بيكار در جامعه با مطالبات و نياز مردم فاصله دارد.
دكتر جهانگيري گفت: هر كس كه تحليل اقتصادي دارد مي داند ظرف اقتصاد كشور توان خاصي براي اشتغالزايي دارد اگر مي خواهيم اشتغال زايي بيشتر شود بايد ظرف اقتصاد كشور بزرگ شود و اين ظرف جز با حضور بخش خصوصي و سرمايه گذاران خارجي بزرگتر نخواهد شد
معاون اول رييس جمهور با بيان اينكه شركت هاي دانش بنيان و شركت هاي متكي به اقتصاد مجازي داراي بيشترين ظرفيت براي اشتغال زايي هستند گفت: ما نمي توانيم اقتصاد بزرگ ايران را از اين فضا محروم كنيم زيرا در دراز مدت دوران اتكاي به منابع طبيعي به پايان رسيده و بايد به مغز جوانان اتكا كرد. خوشبختانه امروز در كنار هر دانشگاه كشور پارك علمي ايجاد شده و از 3300 شركت دانش بنيان 1700 شركت نوپا هستند و در دانشگاه ها شكل گرفته است.
وي با اشاره به طرح مسكن اولي ها در كشور گفت: در دولت مصوب شد براي هر زوج جوان در تهران 160 ميليون در شهرهاي بزرگ 120 ميليون تومان با سود پايين و مدت بازپرداخت طولاني تر اعطا شود كه تاكنون چندين هزار جوان در اين طرح مشاركت كردند تا زوج هاي جوان دغدغه مسكن نداشته باشند
دكتر جهانگيري گفت: همچنين وام ازدواج در اوايل دولت 3 ميليون تومان بود و دهها هزار نفر در صف دريافت وام بودند امروز اين وام به هر جوان به 10 ميليون تومان رسيده است و تقريبا در پرداخت وام به روز هستيم و تا سال آينده به هر يك از زوجين 15ميليون تومان وام پرداخت خواهد شد
وي با بيان اينكه آنچه در توان دولت است براي جوانان بكار خواهيم بست تا جوانان فرصت حضور پيدا كنند گفت: جوان مي خواهد كمتر تحقير شوند جوانان مي خواهند ديده شوند و دغدغه زندگي شرافتمندانه دارند آنها مي خواهند نتيجه مشاركت سياسي خود را احساس كنند . اين موضوعات تنها از عهده دولت بر نمي آيد. براي حل مشكلات در همه مراحل نيازمند همه جريان هاي سياسي، نخبگان و دستگاه هاي مختلف هستيم.
معاون اول رييس جمهور گفت: برخي ايران را چون خودشان كوچك هستند كوچك نشان مي دهند اما ايران بزرگ است و فرصت هاي بسياري را براي توسعه در پيش رو دارد.
دكتر جهانگيري با اشاره به اينكه در طول دوران مديريت خود چالش ها و مسائل پيش روي ايران را به خوبي درك كرده و شناخته است،‌ گفت: اين مشكلات قابل حل است اگر بپذيريم با هم باشيم و همديگر را طرد نكنيم گفتگوي ملي داشته باشيم و بدانيم كه همه سرنشينان يك كشتي هستيم مي توانيم با كمك يكديگر مسائل را حل و فصل كنيم.
پيش از سخنان معاون اول رييس جمهور استاندار فارس،‌رييس فراكسيون جوانان مجلس شوراي اسلامي، معاون اور ساماندهي وزارت ورزش و جوانان و دو نماينده از تشكل هاي مردم نهاد استان هاي فارس و كردستان ديدگاه هاي خود را درباره نقش جوانان در حل مشكلات كشور بويژه آسيب هاي اجتماعي، تشكيل و هويت بخشي به سمن ها،‌بستر سازي براي حضور جوانان در عرصه مشاركت و تصميم گيري، ارتباط ميان جوان و جواني با آزادي، اشتغال و مطالبه گري و احياي سازمان هاي ملي جوانان بيان كردند.
همچنين در اين مراسم از اساسنامه مجمع سازمان هاي مردم نهاد جوانان و تمبر اين همايش رونمايي شد.

انتهای پیام /*
r_rsar
اخبار برگزيده
طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh