طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh
جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ - 14 December 2018
شناسه خبر: ۵۶۱۱
تاریخ خبر: ۲۷/ ۰۷/ ۱۳۹۶
ساعت: ۱۶:۳۴
دكتر جهانگيري در نشست مطبوعاتي مشترك با نخست وزير تركيه:

مرزهاي دو كشور براي توسعه مبادلات تجاري به صورت 24 ساعته فعال خواهد شد/ مبادلات تجاري ايران و تركيه از طريق پول ملي دو كشور انجام خواهد شد

معاون اول رئيس جمهور با اشاره به اينكه مذاكرات مشترك هيات هاي عالي رتبه ايران و تركيه، يكي از بهترين تصميمات اتخاذ شده در اين مذاكرات را توافق براي استفاده از پول ملي دو كشور در مبادلات تجاري عنوان كرد و گفت: بر اساس توافق، تسويه تجاري از طريق پول هاي ملي دو كشور به جاي ساير ارزها انجام خواهد شد و اين اقدام فرصت بسيار مناسبي پيش روي تجار و سرمايه گذاران دو طرف قرار خواهد داد.

مرزهاي دو كشور براي توسعه مبادلات تجاري به صورت 24 ساعته فعال خواهد شد/ مبادلات تجاري ايران و تركيه از طريق پول ملي دو كشور انجام خواهد شددكتر جهانگيري بعدازظهر امروز (پنج شنبه) در نشست مطبوعاتي مشترك با نخست وزير تركيه اظهار داشت: ايران و تركيه پيوندهاي بسيار مستحكمي در زمينه هاي مختلف تاريخي، تمدني، فرهنگي و ديني دارند و اين اشتراكات محكم باعث شده مسائل دو ملت عميقاً به هم پيوند بخورد و ما به عنوان مسئولين دو كشور بايد از اين اشتراكات حراست كنيم و زمينه تعميق روابط و توسعه مناسبات را فراهم سازيم.
معاون اول رئيس جمهور با بيان اينكه ما در منطقه اي هستيم كه هر روز شاهد بحران هاي مخلتف در نقاط مختلف منطقه هستيم خاطرنشان كرد: اين بحران ها توسط قدرت هاي بزرگ و برخي كشورهاي همسو با آنها ايجاد مي شود.
دكتر جهانگيري تروريسم، گروه هاي تكفيري، داعش و داعشي گري بر منطقه را از جمله مسائل و مشكلات كشورهاي منطقه برشمرد و خاطرنشان كرد: در شرايطي كه كشورهاي منطقه در حال مذاكره با تروريسم بودند، يكباره موضوع همه پرسي در شمال عراق و ايجاد كشوري مستقل در كردستان عراق مطرح شد كه بي ترديد اين توطئه ها با حمايت قدرت هاي جهاني و به خصوص رژيم صهيونيستي ايجاد شده است.
معاون اول رئيس جمهور با تاكيد بر اينكه ما اطلاع داريم كه اين توطئه ها توسط رژيم صهيونيستي و قدرت هاي بزرگ ايجاد مي شود گفت: بي ترديد توطئه هاي بزرگ تري براي تجزيه كشورهاي منطقه از سوي رژيم صهيونيستي و قدرت هاي بزرگ در دست اقدام است.
دكتر جهانگيري تصريح كرد: البته كشورهاي منطقه با اتكا به قدرت ملت هاي خود قادر هستند كه تمام اين توطئه ها را خنثي كنند و ايران، تركيه و عراق به عنوان سه كشور بزرگ مي توانند با همكاري يكديگر اين توطئه ها را نقش بر آب سازند.
معاون اول رئيس جهمور ادامه داد: دشمنان گاهي تلاش مي كنند به اختلافات داخلي كشورهاي منطقه دامن بزنند و مسائلي نظير شيعه و سني و قومي گرايي را بزرگ نمايي كنند اما در حقيقت مسائل اصلي منطقه اينها نيست اما هدف دشمنان اين است كه كشورهاي بزرگ منطقه را به مسائل حاشيه اي مشغول و سرگرم كنند.
دكتر جهانگيري با ابراز خرسندي از اقدام به موقع و قاطع دولت عراق در جريان همه پرسي تصريح كرد: دولت عراق تمام مناطقي كه پس از مبارزه با داعش در اختيار اقليم كردستان قرار گرفته بود را بازپس گرفت و در واقع با اين اقدام موضوع همه پرسي در نطفه خفه شد و جدايي طلبان متوجه شدند فكر اينكه تماميت ارضي عراق آسيب ببيند فكري بيهوده است.
معاون اول رئيس جمهور با تاكيد بر اينكه همه كشورهاي منطقه از حاكميت دولت مركزي عراق حمايت مي كنند افزود: بايد از ايده منطقه قدرتمند حفاظت و حراست كنيم چرا كه اگر منطقه قدرتمند باشد كشورهاي بزرگ نمي توانند زمينه بروز بحران را فراهم كنند.
دكتر جهانگيري اضافه كرد: نگاه راهبردي ما بايد اين باشد كه منطقه از قدرت و استحكام برخوردار باشد و در اين راستا ممكن است گاهي منافع كوتاه مدت ما براي رسيدن به منافع بلندمدت آسيب ببيند.
معاون اول رئيس جمهور در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به مسائل سوريه و مذاكره با مقامات تركيه در اين خصوص گفت: ايران و تركيه خواهان سوريه اي آرام هستند و مي خواهند كه مردم اين كشور رفاه داشته باشند و دولت سوريه نيز قدرتمند باشد تا بتواند توطئه ها را خنثي كند.
وي با بيان اينكه جهان اسلام با مشكلات جدي روبرو است، تصريح كرد: در مقطع فعلي كشور تركيه رئيس سازمان همكاري كشورهاي اسلامي است و در اين شرايط بايد كشورهاي مسلمان دست به دست هم دهند و مسائل جهان اسلام نظير جنگ و خونريزي در يمن و ظلم و ستم به مردم ميانمار را حل و فصل كنند.
وي همچنين با اشاره به مسائل فلسطين و جناياتي كه در حق مردم فلسطين صورت مي گيرد گفت: بايد از مردم مظلوم فلسطين حمايت كنيم و خوشبختانه تهران و آنكارا از مواضع مشابه و نزديكي در اين زمينه برخوردار هستند.
معاون اول رئيس جمهور در ادامه با اشاره به سفر اخير رئيس جمهور تركيه به تهران و مذاكرات صورت گرفته با دكتر روحاني براي رسيدن مبالادت تجاري دو كشور به رقم 30 ميليارد دلار افزود: دسترسي به اين هدف نيازمند آن است كه از تمام فرصت هاي دو كشور استفاده شود و موانع پيش روي همكاري هاي اقتصادي برطرف گردد.
دكتر جهانگيري از برگزاري نشست كميسيون مشترك همكاري هاي دو كشور در آينده نزديك خبر داد و گفت: در اين كميسيون درباره تعرفه ترجيحي ميان ايران و تركيه مذاكره خواهد شد و تلاش خواهد شد كه دو كشور به سمت تجارت آزاد حركت كنند.
معاون اول رئيس جهمور با اعلام اينكه در مذاكرات مشترك هيات هاي عالي رتبه ايران و تركيه توافق شد كه مرزهاي دو كشور براي تسهيل در مبادلات تجاري به صورت شبانه روزي فعال باشند افزود: در خصوص همكاري سه جانبه براي ترانزيت كالا از تركيه به قطر نيز توافقاتي انجام شده و به زودي وزراي مربوطه سه كشور توافقنامه اي در اين خصوص امضاء خواهند كرد.
دكتر جهانگيري گردشگري را از زمينه هاي همكاري ايران و تركيه برشمرد و با بيان اينكه تصميمات مناسبي براي توسعه گردشگري ميان دو كشور اتخاذ شده است افزود: بايد بسته هاي فرهنگي و گردشگري و توافقات صورت گرفته در اين زمينه هرچه زودتر عملياتي شود.
معاون اول رئيس جمهور همچنين با اشاره به همكاري هاي دو كشور در زمينه انرژي و صادرات نفت خام و گاز از ايران به تركيه گفت: امكان افزايش گاز و نفت خام از ايران به تركيه وجود دارد و در اين خصوص مذاكراتي بين دو كشور صورت گرفته است.
دكتر جهاگيري گفت: ايران از حضور سرمايه گذاران تركيه در پتروشيمي و ساير صنايع استقبال مي كند و در اين راستا همايش هايي براي معرفي فرصت هاي سرمايه گذاري ايران برگزار خواهد شد و هفته آينده نيز نمايشگاه كالاهاي ايران در استانبول برپا مي شود.
نخست وزير تركيه هم در نشست مطبوعاتي مشترك با اشاره به تاريخ، جغرافيا و فرهنگ مشترك ميان ايران و تركيه گفت: توسعه روابط تهران و آنكارا و ارتقاء همكاري ها به بالاترين جايگاه ممكن، هدف مشترك دو كشور است.
بينالي ييلدريم با اشاره به سفر معاون اول رئيس جمهور كشورمان به تركيه گفت: در اين سفر درباره تحولات منطقه اي و به ويژه مسائل عراق گفتگو شد و دو كشور هرگونه اقدام در جهت نقض حاكميت ملي عراق را محكوم كردند.
وي با بيان اينكه ايران، تركيه و عراق در خصوص وضعيت پس از همه پرسي در اقليم كردستان عراق همكاري نزديك دارند خاطرنشان كرد: هر سه كشور معتقدند كه اين همه پرسي غيرقانوني بوده است و حرص و طمع مسئولين اقليم كردستان عراق براي اعلام استقلال باعث شده كه به ساير اقوام نظير تركمن ها و ايزدي ها نيز ظلم و ستم شود.
نخست وزير تركيه ادامه داد: در اين شرايط امكان ادامه حاكميت مديريت فعلي اقليم كردستان عراق ميسر نيست و بايد گام هاي لازم را براي پايان دادن به ظلم به مردم اين منطقه برداريم.
وي با تاكيد بر اينكه همكاري هاي تهران و آنكارا محدود به مسائل عراق نيست تصريح كرد: تحولات سوريه نيز بايد تحت كنترل باشد و تماميت ارضي كشور حفظ شود و ايران و تركيه خواهان صلح پايدار و آسايش براي مردم سوريه هستند.
بينالي ييلدريم ادامه داد: ايران و تركيه با تشكيل ساختارهاي غيرقانوني در كشورهاي منطقه مخالف هستند و هيچ اقدامي نبايد تماميت ارضي كشورهاي منطقه را تهديد كند.
نخست وزير تركيه همچنين با اشاره به اينكه روابط اقتصادي ايران و تركيه روند رو به رشدي را در پيش دارد گفت: حجم مبادلات دو كشور در حال حاضر 12 ميليارد دلار است و هدف گذاري دو كشور رسيدن به 30 ميليارد دلار است كه براي دستيابي به اين رقم بايد گام هاي موثري برداريم.
نخست وزير تركيه در ادامه امنيت را از مهمترين موضوعات اين كشور برشمرد و با بيان اينكه تركيه 40 سال است كه با گروه تروريستي پ.ك.ك مواجه است و براي مبارزه موثرتر با تروريسم اهميت فراواني براي همكاري نزديك تر با جمهوري اسلامي ايران قائل است.

انتهای پیام /*
اخبار مرتبط
r_rsar
اخبار برگزيده
طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh