طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh
جمعه ۰۴ اسفند ۱۳۹۶ - 23 February 2018
کد خبر: ۵۶۰۹
تاریخ خبر: ۲۷/ ۰۷/ ۱۳۹۶
ساعت: ۱۶:۲۹
مذاكرات مشترك هيات هاي عالي رتبه ايران و تركيه برگزار شد؛

معاون اول رئيس جمهور تصريح كرد: ايران و تركيه بايد از همه ظرفيت هاي موجود براي توسعه روابط استفاده كنند/ نخست وزير تركيه تأكيد كرد: تهران و آنكارا بايد براي مبارزه با تروريسم، توسعه تجارت و حل و فصل مسائل منطقه اي همكاري بيشتري داشته باشند

معاون اول رئيس جمهور با اشاره به جايگاه تركيه در سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران گفت: ظرفيت هاي فراواني براي توسعه همكاري ها ميان دو كشور همسايه و دوست وجود دارد و بايد با اتكا به اين ظرفيت ها عقب ماندگي هاي گذشته در مناسبات را جبران كنيم.

دكتر اسحاق جهانگيري ظهر امروز (پنج شنبه) در مذاكرات مشترك هيات عالي رتبه ايران و تركيه با اشاره به سفر اخير رئيس جمهوري تركيه به ايران، بر اجرايي شدن توافقات دو كشور تاكيد كرد و اظهار داشت: طرفين بايد به سرعت و با رفع موانع موجود سطح همكاري ها در حوزه هاي مختلف را ارتقاء دهند.
دكتر جهانگيري از ارتقاي همكاري هاي بانكي، گمركي و انرژي به عنوان بسترهاي مورد علاقه طرفين براي توسعه همكاري ها ياد كرد وآمادگي جمهوري اسلامي ايران براي نزديك شدن دو كشور براي همكاري هاي بيشتر در مسائل دوجانبه، منطقه اي و بين المللي را اعلام كرد.
وي همچنين ضرورت تلاش دو كشور به منظور استقرار امنيت و مبارزه با گروه هاي تروريستي در منطقه را خاطرنشان ساخت و گفت: دو كشور مي توانند در مبارزه با تروريسم در سوريه و ساير مناطق همكاري نزديك تري داشته باشند.
دكتر جهانگيري افزود: همكاري هاي امنيتي تهران و آنكارا در خصوص عراق نيز مي تواند براي همه كشورهاي منطقه سودمند و موثر باشد.
معاون اول رئيس جمهور با بيان اينكه برگزاري همه پرسي در اقليم كردستان توطئه رژيم صهيونيستي و آمريكا بود هرگونه جدايي طلبي اين اقليم را به ضرر مردم كردستان ارزيابي كرد .
وي همچنين خواستار اقدام جدي تر دو كشور و همه كشورهاي مسلمان براي حل مشكل مسلمانان روهينگيا در ميانمار شد و گفت: بايد تلاش كرد از ظلمي كه به مسلمانان اين كشور مي شود كاسته شود.
معاون اول رئيس جمهور در ادامه با تاكيد بر اينكه برجام قراردادي بين المللي است و هيچ كشوري نمي تواند اين قرارداد را به تنهايي كنار بگذارد اظهار داشت : همه كشوها در جهان بايد تلاش كنند تا آمريكا به تعهدات خود در برجام پايبند باشد و نتواند آن را به راحتي زيرپا بگذارد.
دكتر جهانگيري بار ديگر يادآور شد دو كشور بايد همه مساعي خود را به كار گيرند تا سطح مبادلات دو كشور به 30 ميليارد دلار در سال كه هدفگذاري شده است برسد.
نخست وزير تركيه نيز در مذاكرات دوجانبه هيات هاي عالي رتبه دو كشور بر تلاش براي دستيابي به هدف تعيين شده در مبادلات اقتصادي دو كشور كه 30 ميليارد دلار است را يادآور شد و خواستار برگزاري سريع ترين كميسيون مشترك براي رفع موانع موجود شد.
وي همچنين استفاده از پول ملي دو كشور در مبادلات تجاري را كه در مذاكرات روساي جمهور دو كشور درباره آن توافق شده بود را به نفع طرفين ارزيابي كرد و گفت: توسعه حمل و نقل، مسائل بانكي و گمركي مي تواند مناسبات فيمابين را بيش از گذشته تقويت كند.
بينالي ييلدريم گفت: ايران و تركيه در زمينه مسائل امنيتي نظير مبارزه با تروريسم در منطقه به ويژه در سوريه و عراق مي توانند همكاري هاي نزديك تري داشته باشند.
وي اشتراك نظر و همكاري سه جانبه ايران، تركيه و عراق در خصوص جدايي طلبي كردستان عراق را مثبت ارزيابي كرد و گفت: مسائل منطقه اي از اهميت بسزايي برخوردار است و كشورهاي منطقه بايد با كمك هم مسائل و مشكلات را حل و فصل كنند.
طرفين در اين جلسه بر توسعه گردشگري و فراهم شدن بسترها براي ارايه تسهيلات به مردم دو كشور تاكيد كردند.
در اين جلسه دكتر شريعتمداري وزير صنعت، معدن و تجارت و رئيس كميسيون مشترك دو كشور از توسعه روابط دوجانبه با برگزاري نمايشگاه هاي تخصصي و برگزاري كميسيون مشترك دوجانبه در آينده نزديك به منظور رفع موانع موجود خبر داد و گفت: درزمينه تعرفه ترجيحي، همكاري هاي بانكي و سوآپ ارزي، گمرك و حمل و نقل تصميمات خوبي اتخاذ شده كه مي تواند در توسعه همكاري ها موثر بوده و بستر لازم براي حضور بخش خصوصي دو كشور را فراهم كند.
وزير اقتصاد تركيه نيز با تشريح ديدگاه هاي خود براي دستيابي به رقم 30 ميليارد دلار مبادلات تجاري دو كشور از توسعه همكاري ها در عرصه هاي مختلف نظير داروسازي، مسكن و خدمات فني و مهندسي خبر داد.
در اين جلسه وزراي راه و ترابري دو كشور و رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري و نيز رئيس كل بانك مركزي ايران پيشنهادات خود براي توسعه همكاري ها نظير ايجاد مسير ترانزيت كالا به قطر، برگزاري هفته فرهنگي ايران و معرفي شهرهاي تاريخي ايران به گردشگران ترك و نيز ايجاد بانك هاي منطقه اي بحث و تبادل نظر كردند.

انتهای پیام /*
اخبار مرتبط
r_rsar
اخبار برگزيده
طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh