طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh

اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
سه‌شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - 20 October 2020
شناسه خبر: ۵۵۳۳
تاریخ خبر: ۲۳/ ۰۶/ ۱۳۹۶
ساعت: ۱۴:۲۲
دکتر جهانگیری در نخستین همایش جوانان، توسعه و تعالی تاكيد كرد:

سرنوشت انتخابات در سالهاي 92، 94 و 96 به دست جوانان تعيين شد/متاسفانه برخی از لایحه هاي ارائه شده دولت در مجلس معطل می شوند/ در صورت تاخیر یا مخالفت مجلس با تشکیل سازمان ملی جوانان، رییس جمهور مشاور جوانان منصوب خواهد کرد/ رییس جمهور به وعده های انتخاباتی خود متعهد است/ پایگاه اصلی شکل گیری انقلاب اسلامی جوانان بودند/ جوانان نقش پررنگ و تعیین کننده ای در سرنوشت کشور دارند/ بدنه مدیریتی کشور باید اصلاح شود/ مایوس کردن دانشجویان به مایوس شدن جامعه منجر می شود

معاون اول رییس جمهور با اشاره به ارائه لایحه تشکیل سازمان ملی جوانان از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی، از تاخیر مجلس در بررسی و تصویب برخی از لایحه هاي ارائه شده دولت به مجلس شوراي اسلامي نظیر ایجاد مناطق آزاد در برخی استان ها انتقاد کرد و گفت: برخی از لایحه هاي دولت در مجلس معطل می شوند و اگر لایحه مربوط به تشکیل سازمان ملي جوانان با تاخیر و یا مخالفت مجلس مواجه شود، رییس جمهور، مشاوری برای پیگیری امور جوانان منصوب خواهد کرد و من نیز شورای جوانان در نهاد ریاست جمهوری تشکیل خواهم داد تا محلی برای پیگیری امور جوانان وجود داشته باشد.

سرنوشت انتخابات در سالهاي 92، 94 و 96 به دست جوانان تعيين شد/متاسفانه برخی از لایحه هاي ارائه شده دولت در مجلس  معطل می شوند/ در صورت تاخیر یا مخالفت مجلس با تشکیل سازمان ملی جوانان، رییس جمهور مشاور جوانان منصوب خواهد کرد/ رییس جمهور به وعده های انتخاباتی خود متعهد است/ پایگاه اصلی شکل گیری انقلاب اسلامی جوانان بودند/ جوانان نقش پررنگ و تعیین کننده ای در سرنوشت کشور دارند/ بدنه مدیریتی کشور باید اصلاح شود/ مایوس کردن دانشجویان به مایوس شدن جامعه منجر می شوددکتر اسحاق جهانگیری ظهر امروز (پنجشنبه) در نخستین همایش جوانان، توسعه و تعالی ايران اسلامي که در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد، یکی از دستاوردهای مهم و بی بدیل انتخابات را ایجاد امید و اعتماد در مردم دانست و اظهار داشت: حضور گسترده مردم در انتخابات منجر به افزایش سرمایه اجتماعی کشور که مهمترین سرمایه در اختیار مدیران است، شد و امیدوارم مدیران کشور با اتکا به این سرمایه عظیم بتوانند به مطالبات مردم پاسخگو باشند.
معاون اول رییس جمهور تصریح کرد: دکتر روحانی رییس جمهور قطعا به وعده هایی که در انتخابات به مردم، جوانان و زنان دادند متعهد است و هم شخص رییس جمهور، هم معاون اول وی و هم سایر اعضای دولت مطالبات مردم را پیگیری خواهند کرد.
وی در ادامه با تاکید بر اینکه باید درک درستی از جایگاه و نقش جوانان در نظام و جامعه و کشور داشته باشیم، افزود: در وهله نخست باید تعیین کنیم که آیا جوانان را تهدید می دانیم و یا فرصت تلقی می کنیم.
دکتر جهانگیری ادامه داد: با همین نگاه است که مسائل و اتفاقات بعدی رخ می دهد. عده ای بر اساس همین نگاه می خواهند فرصت جوانی و دوران جوانی نه به معنای سن بلکه به معنای فکر سپری شود و جوانان به مرحله ميانسالي به معناي محتاط شدن برسند.
معاون اول رییس جمهور با یادآوری اینکه بخش اصلی هرم جمعیتی کشور را جوانان و نوجوانان تشکیل می دهند و این موضوع در تصمیم گیری ها و برنامه ریزی ها تاثیر فراوان دارد، خاطر نشان کرد: وقتی جمعیت غالب در کشور جوان باشد نوگرایی به تصمیم گیری ها و سیاست گذاری ها تحمیل می شود چرا که مطالبات و خواسته های جوانان است که به سیاست گذاری ها جهت می دهد.
وی همچنین با اشاره به برخی ویژگی های جامعه ای که وجه غالب آن جوان است، تصریح کرد: جامعه جوان جامعه ای فعال و با نشاط است و برخی افراد که تلاش برای ایجاد نشاط در جوانان را مورد نقد قرار می دهند، به این واقعیت توجه ندارند که نشاط، شادمانی و فعالیت از خواسته ها و مطالبات اصلی جامعه جوان است و همان گونه که همه پذیرفته اند که باید برای اشتغال و کار جوانان برنامه ریزی کنیم، برنامه ریزی برای اوقات فراغت جوانان و نشاط جامعه نیز امری ضروری و اجتناب ناپذیر است.
دکتر جهانگیری دسترسی آزاد و آسان به اطلاعات را از دیگر ویژگی ها و مطالبات جامعه جوان برشمرد و گفت: جوانان می خواهند دیده شوند و نقدشان به گوش مسئولین برسد. این ویژگی جامعه جوان است و نمی توان انتظار داشت که جوانان نقد نکنند.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه جامعه جوان جامعه ای است که به دنبال نوگرایی و تحول است، گفت: آنچه مهم است این است که برای نوگرایی و تحول خواهی جامعه جوان برنامه ریزی و مدیریت صحیح داشته باشیم.
وی ادامه داد: اگر نگرش حاکمیت و نگرش سياستمداران کهنه و قدیمی باشد، در مقابل این تحول خواهی مقاومت می شود و عکس العمل نشان خواهند داد اما در حقیقت باید از جوانان به عنوان فرصتی برای توسعه کشور استفاده شود.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران از فرصت ها و امکانات زیادی برای توجه و میدان دادن به جوانان برخوردار است، افزود: در آموزه های دینی ما نیز توجه به جوانان و باورداشتن آنان مورد تاکید است و امام علی (ع) نیز فرموده اند که رفتار و تربیت جوانان باید متناسب با زمان خودشان باشد و نمي توان از جوانان توقع داشته باشيم مثل دوران و زمان ما زندگي كنند.
معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه انقلاب اسلامی ایران انقلاب جوانان بود و پایگاه اصلی مبارزات در دانشگاه ها و حوزه های علمیه بود خاطر نشان کرد: البته همه جامعه در انقلاب نقش داشتند اما بی تردید جوانان بوده اند که پیش برنده انقلاب بودند.
وی اضافه کرد: مهمترین گره های کشور در مقاطع مختلف به دست جوانان گشوده شد و در دوران دفاع مقدس نیز در حقیقت اين جوانان بودند که توانستند جنگ را به نتیجه برسانند.
دکتر جهانگیری از جوانان به عنوان موتور اصلاحات یاد کرد و گفت: در بسیاری از انتخابات ها، که نتایج به گونه اي ديگر پيش بيني مي شد، وقتی جوانان به صحنه آمدند نتایج تغییر کرد و در انتخابات سال 92، 94و 96 نیز سرنوشت انتخابات را بی تردید جوانان تعیین کردند.
معاون اول رییس جمهور ادامه داد: در سال 92 که من رییس ستاد انتخابات مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی بودم پس از خروج ایشان از انتخابات که امری تحمیلی بود، همین موضوع باعث شد جوانان به صحنه بیایند و سرنوشت انتخابات را تغییر دهند و این در حالی است که در آن زمان بسیاری از سیاستمداران كهنه كار کشور مایوس شده بودند اما با حضور جوانان شرایط تغییر کرد.
وی با اشاره به برخی سفرهای انتخاباتی خود در انتخابات ریاست جمهوری 96 گفت: برخی از سخنرانی ها در این استان ها قرار بود که ساعت 10 صبح انجام شود و تصور من این بود که این ساعت از روز جمعیتی حضور پیدا نخواهد کرد اما جمعیت چشمگیری در این مراسم حضور یافتند که سن اکثریت آنها کمتر از 35 سال بود.
دکتر جهانگیری با تاکید بر اینکه جوانان نقش پررنگ و تعیین کننده ای در سرنوشت کشور دارند، اظهار داشت: نقش جوانان در همه کارها از جمله در حوزه علم و فناوری نیز بی بدیل بوده است و در سالهای اخیر شاهد حضور چشمگیر و نقش موثر جوانان در راه اندازی استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان بوده ایم به گونه ای که برخی از شرکت های فعال در زمینه فناوری اطلاعات از رشد 10 درصدی در هر هفته برخوردار بوده اند.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه ما در سیاستگذاری متناسب با ظرفیت جوانان کشور عقب هستیم، خاطر نشان کرد: شکاف نسلی در مدیریت سطوح بالای کشور زیاد شده و تا حدودی گرفتار پیری هرم مدیریتی کشور شده ایم که البته باید از طریق راهکارهای مختلف این مسئله را حل کنیم.
وی افزود: برخی معتقدند که مدیران سالخورده باید کنار روند و جوانان جایگزین آنها شوند اما یکی از دغدغه های مهم کشور اداره امور به نحو مطلوب است و اگر می خواهیم امور کشور به خوبی اداره شود هم به تجربه نیازمندیم و هم به تحول طلبی و ریسک طلبی جوانان. بدنه مدیریتی کشور باید اصلاح شود و این کار را نمی توان از طریق یک راهبرد به تنهایی انجام داد.
دکتر جهانگیری با اشاره به یکی از جلسات اخیر شورای عالی اداری گفت: در این جلسه تصمیمات مختلفی اتخاذ شد از جمله آن که سن مدیریتی کشور باید در دوره ای کوتاه 8 سال کاهش یابد و تصمیم دیگر این بود که سهم زنان در مدیریت کشور باید به 30 درصد برسد و رییس جمهور نیز در پی نوشتی که برای من فرستادند تاکید داشتند که وزرا و استانداران باید حتماً 2 نفر از معاونین یا مشاورین و یا دستیارانشان کمتر از 45 سال سن داشته باشند و حتماً از زنان و قومیت ها نیز استفاده شود.
معاون اول رییس جمهور با ابراز تاسف از اینکه معمولاً جوانانی که در حوزه سیاسی فعال هستند بیشتر پشت درها می مانند، گفت: البته منظور من هم طرفداران جناح اصلاح طلب و هم طرفداران جناح اصولگرا است و در مجموع فعالان صحنه سیاست که به استقرار دولت ها کمک می کنند نباید بیش از سایرین با محدودیت و مشکل مواجه شوند.
وی با اشاره به سخن یکی از نمایندگان جامعه جوان مبنی بر اینکه برخی فعالان ستادهای دکتر روحانی به دلیل حضور در این ستادها احضار شده است، از این موضوع ابراز تاسف کرد و گفت: نباید با جوانانی که حرف رهبرشان را گوش کرده اند و فعالانه مردم را به صحنه انتخابات آورده اند این گونه برخورد شود و حتماً دولت و دستگاه قضایی باید این موضوع را پیگیری نمایند.
دکتر جهانگیری به مسائل دانشجویان و دانشگاه ها نیز اشاره و خاطر نشان کرد: نباید برای فعالیت های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی دانشجویان محدودیت های ایجاد شود زیرا هر اقدامی که منجر به مایوس کردن دانشجو و دانشگاه ها شود می تواند جامعه را نیز دچار یاس و ناامیدی کند و اگر جامعه با این مشکل مواجه شود آرمان های آن جامعه از بین خواهد رفت.
معاون اول رییس جمهور تصریح کرد: مدیران دانشگاه ها باید شجاعانه از حقوق دانشجویان دفاع کنند و امیدوارم این مسائل و دغدغه ها با همت و تلاش مسئولین آموزش عالی کشور حل و فصل شود.
وی افزود: دلیل اینکه انتخاب و معرفی وزیر علوم با تاخیر مواجه شده است این نیست که هیچ مدیری نداریم که بتواند در این جایگاه قرار گیرد بلکه دلیل این تاخیر اهمیت فراوان این جایگاه است و می خواهیم وزیری در این دستگاه قرار گیرد که قادر باشد مطالبات علمی، فرهنگی و سیاسی دانشجویان را محقق سازد و ایجاد نشاط در دانشگاه ها را پیگیری کند.
در این مراسم نماینده عضو کمیسیون جوانان مجلس شورای اسلامی نیز در سخنانی اهمیت جوانان را مورد تاکید قرار داد و پیش از آن نیز شماری از نمایندگان جامعه جوانان نظرات خود را مطرح کردند و به بیان مطالبات جامعه جوان از دولت پرداختند.

انتهای پیام /*
r_rsar
اخبار برگزيده
طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh