طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh

اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
چهارشنبه ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 24 April 2019
شناسه خبر: ۵۵۰۴
تاریخ خبر: ۰۶/ ۰۶/ ۱۳۹۶
ساعت: ۱۱:۳۵
دكتر جهانگيري در مراسم توديع و معارفه وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات تاكيد كرد:

شناسايي و تمركز بر بخش هاي پيشران از مهمترين اقدامات براي توسعه كشور است/ فناوري اطلاعات و ارتباطات در تحقق پنج رويكرد اقتصاد مقاومتي نقش اساسي دارد/ عدم توسعه فناوري اطلاعات به بهانه وجود برخي تهديدات جفاست/ فساد بايد از نظام اقتصادي و اداري كشور برچيده شود/ دولت الكترونيك شرايط ارائه خدمت با سالم ترين و سريع ترين روش به مردم را فراهم مي كند/ دولت الكترونيك باعث از بين رفتن فساد در نظام اداري كشور مي شود

معاون اول رييس جمهور با بيان اينكه يكي از اقدامات مهم در جهت توسعه كشور شناسايي و تمركز بر بخش هاي پيشران توسعه است، گفت: بخش هاي پيشران نقش موتور محرك در توسعه را دارند و زماني كه اين بخش ها به حركت در مي آيند همانند يك لوكوموتيو، ده ها واگن را در پشت سر خود حركت مي دهند و بي ترديد بخش فناوري اطلاعات چنين نقشي را در كشور ايفا مي كند و حركت آن در توسعه شتابان ساير بخش ها نقش دارد.
شناسايي و تمركز بر بخش هاي پيشران از مهمترين اقدامات براي توسعه كشور است/ فناوري اطلاعات و ارتباطات در تحقق پنج رويكرد اقتصاد مقاومتي نقش اساسي دارد/ عدم توسعه فناوري اطلاعات به بهانه وجود برخي تهديدات جفاست/ فساد بايد از نظام اقتصادي و اداري كشور برچيده شود/ دولت الكترونيك شرايط ارائه خدمت با سالم ترين و سريع ترين روش به مردم را فراهم مي كند/ دولت الكترونيك باعث از بين رفتن فساد در نظام اداري كشور مي شوددكتر اسحاق جهانگيري صبح امروز (دوشنبه) در مراسم توديع و معارفه وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با تبريك هفته دولت و گرامي داشتن ياد شهيدان رجايي و باهنر اظهار اميدواري كرد بتوانيم قدردان و ادامه دهنده راه همه شهدا باشيم.
معاون اول رييس جمهور همچنين با اشاره به حضور خانواده شهيد مدافع حرم محسن حججي در اين مراسم، تصريح كرد: شهيد حججي عزيز از شهداي گرانقدري است كه در دوران ويژه اي به شهادت رسيد و نحوه شهادت او و اقتدار و صلابتي كه در چنگال تروريست ها و دشمنان از خود نشان داد همه ما را به ياد روزهاي سخت عاشوراي حسيني انداخت كه چگونه يك انسان با باوري كه به دنياي ديگر دارد مي تواند مستحكم در اين مسير قرار گيرد و با وجود آنكه شهيد حججي آگاه بود كه تروريست ها با او چه خواهند كرد، ذره اي ترس و نگراني در چهره او مشاهده نشد و اقتدار و صلابت را از ايران و ايراني در مقابل چشم جهانيان به نمايش گذاشت.
وي با يادآوري سال هاي مسئوليت خود در استان اصفهان بعنوان استاندار، خاطر نشان كرد: شهيد حججي اهل نجف آباد اصفهان بود و با شناختي كه از مردم اين منطقه دارم، همگي عمدتاً اهل ايثار و ايثارگري هستند و نجف آباد اصفهان شهداي فراواني را تاكنون تقديم اسلام و انقلاب كرده است.
دكتر جهانگيري در ادامه با بيان اينكه در دولت يازدهم كارهاي بزرگي در بخش هاي مختلف اقتصادي، اجرايي، سياسي،‌ فرهنگي و سياست خارجي انجام شد، افزود: وقتي شرايط زمان آغاز به كار دولت يازدهم را با شرايط امروز مقايسه مي كنيم، اگر بخواهيم منصفانه قضاوت كنيم، كارهاي عظيمي در بخش هاي مختلف از جمله در حوزه فناوري اطلاعات صورت گرفته است.
معاون اول رييس جمهور ادامه داد: امروز مي توان گفت كه اگر مسيري كه در بخش فناوري اطلاعات در كشور گشوده شده با همين سرعت ادامه پيدا كند، مسير توسعه كشور با سرعت بيشتري ادامه خواهد يافت.
وي با تاكيد بر اينكه حتماً در مقطع فعلي يكي از مهمترين اولويت هاي كشور موضوع اقتصاد است و مقام معظم رهبري نيز در ديدار اخير هيات دولت با ايشان بر اين موضوع مجدداً تاكيد كردند، گفت: در بخش اقتصاد مهمترين تمركز ما بايد بر اقتصاد مقاومتي باشد چرا كه اقتصاد مقاومتي مجموعه سياست هايي است كه تقريباً همه اركان نظام، نخبگان و اقتصاد دانان نسبت به آن اجماع دارند و معتقدند با استفاده از اين سياست ها مي توان از چالش هاي پيش رو عبور كرد.
دكتر جهانگيري با تاكيد بر اهميت فراوان بخش فناوري اطلاعات و توجه اقتصاد مقاومتي به اين حوزه، اظهار داشت: فناوري اطلاعات و ارتباطات در تحقق پنج رويكرد اصلي اقتصاد مقاومتي نقش مهمي دارد و توجه ويژه اي به آن معطوف شده است.
وي افزود: بخش فناوري اطلاعات و ارتباطات و بخش هاي مرتبط با آن چه در حوزه سخت افزاري و چه در حوزه نرم افزاري از جمله بخش هايي است كه به معناي واقعي مصداق درون زايي و استفاده از ظرفيت هاي داخلي كشور است چرا كه اين بخش بيش از هر چيز اتكاي آن به مغز جوانان كشور است.
معاون اول رييس جمهور همچنين با اشاره به برون گرايي بعنوان ديگر رويكرد اقتصاد مقاومتي، گفت: برون گرايي به معناي ارتباط و تعامل با همه دنيا است كه خصلت اصلي فناوري اطلاعات و ارتباطات و اساس آن بر مبناي ارتباط با دنياست و بايد تلاش كنيم به نقطه اي برسيم كه شاهد صادرات توليدات سخت افزاري و نرم افزاري به كشورهاي هدف باشيم.
دكتر جهانگيري دانش بنياني را از ديگر رويكردهاي اقتصاد مقاومتي برشمرد و خاطر نشان كرد: در سخنان مقام معظم رهبري، رييس جمهور، علما و نخبگان كشور همواره تاكيد مي شود كه تكيه بر منابع طبيعي در قرن بيست و يكم پاسخگوي نيازهاي جوامع بشري نيست و اقتصادي مي تواند در اين عصر پاسخگو باشد كه متكي بر دانش و تفكر انسان باشد و بخش فناوري اطلاعات يكي از مهمترين حوزه ها در تحقق اقتصاد دانش بنيان است.
معاون اول رييس جمهور اضافه كرد: عدالت محوري نيز از رويكردهاي پنج گانه اقتصاد مقاومتي است و موضوع عدالت موضوع مهمي است كه از ابتداي انقلاب جزو مهمترين آرمان هاي امام خميني (ره) و انقلاب اسلامي بوده است و خوشبختانه با اقدامات صورت گرفته در دولت يازدهم، گام هاي موثري در مسير عدالت محوري برداشته شده و همانطور كه پايتخت كشور از زيرساخت هاي اينترنتي و فناوري اطلاعات برخوردار است، بسياري از روستاها و شهرهاي كشور در دورافتاده ترين نقاط نيز از اين امكانات برخوردار هستند كه البته تا رسيدن به نقطه مطلوب هنوز فاصله داريم و اين مسير بايد با جديت دنبال شود.
وي با اشاره به شكل گيري شركت هاي خصوصي فعال در حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات، توسعه اين شركت ها را از مصاديق رويكرد مردمي بودن اقتصاد مقاومتي دانست و گفت: با افزايش فعاليت و شكل گيري اين گونه شركت ها، وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات مي تواند خود را از تصدي گري امور كنار بكشد و صرفاً بعنوان دستگاهي سياست گذار و برنامه ريز، بر امور اين شركت ها نظارت داشته باشد.
دكتر جهانگيري با اشاره به سخنان برخي گروه ها كه معتقدند به دليل وجود برخي تهديدات در فناوري اطلاعات بايد از توسعه اين بخش جلوگيري شود، افزود: جفاست كه وقتي توسعه فناوري اطلاعات مي تواند كانون اصلي توسعه كشور باشد، به خاطر برخي تهديدها و آسيب ها در اين زمينه تعلل كنيم. آيا مگر در بخش هاي ديگر نظير رشته هاي صنعتي و حتي رشته هاي صنعتي سنتي تهديد وجود ندارد. مهم اين است كه از فرصت فناوري اطلاعات و ارتباطات در جهت توسعه كشور استفاده مطلوب كنيم.
معاون اول رييس جمهور در ادامه سخنان خود برخي برنامه ها و اولويت هاي دولت در حوزه فناوري اطلاعات را برشمرد و گفت: يكي از برنامه هاي دولت استقرار دولت الكترونيك بوده است و هدف از اين اقدام اين است كه مردم دسترسي آسان و لحظه اي به انواع خدمات داشته باشند و از اين طريق ارائه خدمات هم ارزان تر و هم با كيفيت بهتري انجام خواهد شد.
وي شفاف سازي و سلامت اقتصاد را از ديگر اهداف استقرار دولت الكترونيك برشمرد و با تاكيد بر اينكه فساد بايد از كشور ريشه كن شود، گفت: فساد بايد از نظام اقتصادي و اداري ايران برچيده شود اما متاسفانه امروز فساد در برخي سطوح كه تصور آن را نمي كرديم رسوخ كرده و اطلاعات مربوط به اين تخلفات در اختيار ما است كه در زمان لازم بازگو خواهيم كرد.
دكتر جهانگيري اضافه كرد: دولت الكترونيك شرايطي را مهيا مي كند كه خدمات با سالم ترين روش در اختيار مردم قرار گيرد و باعث از بين رفتن فساد در نظام اداري مي شود و هدف اصلي نظام و مسئولين كشور نيز اين است كه رضايت را در چهره مردم مشاهده كنيم.
معاون اول رييس جمهور از وزير جديد ارتباطات و فناوري اطلاعات خواست داشبردي ايجاد كند تا رييس جمهور و مسئولين ارشد دولت بتوانند بصورت لحظه اي از ميزان پيشرفت دولت الكترونيك مطلع باشند تا زمينه هماهنگي ساير دستگاه ها با اين وزارتخانه را فراهم نمايند.
وي با تاكيد بر اهميت بهبود فضاي كسب و كار و اينكه اين موضوع از اولويت هاي اصلي دولت به شمار مي آيد، گفت: وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات مي تواند نقش مهمي در ايجاد زيرساخت هاي لازم براي حضور بخش خصوصي و بهبود محيط كسب و كار ايفا كند.
دكتر جهانگيري شبكه ملي اطلاعات را از مطالبات جدي كشور عنوان و خاطر نشان كرد: خوشبختانه كارهاي زيادي در اين بخش انجام شده و وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات بايد براي ادامه اين مسير نواقص و موانع موجود را برطرف سازد.
معاون اول رييس جمهور افزود: شركت هاي كسب و كار نوين و استارتاپ ها نيز بايد فعاليت خود را به شكل قانونمند و در چارچوب قوانين كشور انجام دهند تا دستگاه هاي ديگر نتوانند براي اين شركت ها كه عمدتاً متشكل از نيروهاي جوان هستند مانع ايجاد كنند و لازم است در اين زمينه وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات، معاونت علمي و فناوري رييس جمهور، معاون حقوقي رييس جمهور شرايطي را مهيا سازند كه اين شركت ها از چارچوب قانونمند براي فعاليت برخوردار شوند.
وي در بخش پاياني سخنان خود با قدرداني از تلاش ها و زحمات دكتر واعظي وزير سابق ارتباطات و فناوري اطلاعات، گفت: آقاي جهرمي وزير جديد اين وزارتخانه مسئوليت مهمي بر دوش دارد و خوشبختانه ايشان از توانمندي، هوش و ابتكار عمل خوبي برخوردار است و براساس شناختي كه از او دارم اطمينان مي دهم كساني كه درباره ايشان ابهاماتي داشتند روزي از ايشان حلاليت طلب خواهند كرد.
در اين مراسم معاون اول رييس جمهور در حضور خانواده شهيد مدافع حرم محسن حججي از تمبر يادبود اين شهيد رونمايي كرد و در لوح يادبود اين تمبر نوشت: « خدا رحمت كند شهيد حججي عزيز را كه با صلابت و اقتدار نام ايران و ايراني را در جهان سرافراز كرد»‌
در اين مراسم همچنين با حضور دكتر جهانگيري از خدمات وزير سابق قدرداني و حكم رييس جمهور براي وزير جديد توسط معاون اول رييس جمهور به وي اعطا شد.
وزراي سابق و جديد وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات هم هر كدام در سخناني ديدگاه ها و نظرات خود را مطرح كردند و وزير سابق گزارشي از اقدامات صورت گرفته و وزير جديد گزارشي از برنامه هاي خود ارائه كرد.

انتهای پیام /*
r_rsar
اخبار برگزيده
طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh