طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh

اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
چهارشنبه ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 24 April 2019
شناسه خبر: ۵۴۹۳
تاریخ خبر: ۲۳/ ۰۵/ ۱۳۹۶
ساعت: ۱۸:۲۰
دكتر جهانگيري در مراسم تكريم و معارفه رييس سازمان حفاظت محيط زيست:

بايد ميان توسعه و حفاظت از محيط زيست تعادل برقرار كنيم/ در دولت يازدهم مسئله محيط زيست به دغدغه ملي تبديل شد/ كنار كشيدن آمريكا از توافق پاريس باعث بي آبرويي و بي اعتباري اين كشور شد/ مسائل زيست محيطي در يك منطقه، فقط به همان منطقه محدود نمي شود / امروز مسئله محيط زيست مسئله اي جهاني است

معاون اول رييس جمهور با بيان اينكه موضوع محيط زيست موضوعي فانتزي و تزئيني نيست گفت: اگر به آينده ايران مي انديشيم، نمي توانيم نسبت به مسائل زيست محيطي كم توجه باشيم و بايد به راهكار و تعادلي دست پيدا كنيم تا هم بتوانيم به توسعه بپردازيم و هم از آسيب رسيدن به محيط زيست جلوگيري كنيم.
بايد ميان توسعه و حفاظت از محيط زيست تعادل برقرار كنيم/ در دولت يازدهم مسئله محيط زيست به دغدغه ملي تبديل شد/ كنار كشيدن آمريكا از توافق پاريس باعث بي آبرويي و بي اعتباري اين كشور شد/ مسائل زيست محيطي در يك منطقه، فقط به همان منطقه محدود نمي شود / امروز مسئله محيط زيست مسئله اي جهاني استدكتر اسحاق جهانگيري عصر امروز (دوشنبه) در آيين تكريم و معارفه معاون رييس جمهور و رييس سازمان حفاظت محيط زيست با اشاره به فرصت فراهم شده براي تبادل نظر ميان وزراي پيشنهادي و نمايندگان مجلس شوراي اسلامي،‌ اظهار داشت: اين روزها فرصت خوبي مهيا شده تا وزراي پيشنهادي با اعضاي فراكسيون هاي مجلس گفتگو كنند و از فردا صبح ادامه اين برنامه در صحن علني مجلس دنبال خواهد شد و در اين مدت فرصتي فراهم مي شود كه مردم تا حدي در جريان مسائل كشور قرار گيرند و اميدوارم با مطرح شدن مسائل كشور همدلي براي حل مشكلات كشور ميان دولت و مردم افزايش پيدا كند.
معاون اول رييس جمهور اعتماد گسترده مردم را مهمترين سرمايه دولت يازدهم و دوازدهم برشمرد و خاطر نشان كرد: اعتماد گسترده مردم نسبت به دولت و رييس جمهور بزرگترين سرمايه اجتماعي است و بايد تلاش كنيم كه به مطالبات و نيازهاي مردم جامه عمل بپوشانيم.
وي در ادامه دكتر ابتكار رييس سابق سازمان حفاظت محيط زيست را از مديران شجاع، برجسته و مجرب كشور دانست و گفت: خانم دكتر ابتكار حتي در سطح بين المللي نيز به عنوان مديري توانمند در حوزه محيط زيست مطرح است و چهره اي دانشگاهي است كه توانست در دستگاه اجرايي به خوبي عمل كند و علاوه بر اين ايشان يك زن مسلمان توانمند است كه در حوزه مسئوليت خود درخشيد و موفق شد موضوع محيط زيست را در كشور به موضوع اصلي جامعه تبديل كند.
دكتر جهانگيري همچنين با اشاره به اينكه مسائل زيست محيطي پيچيدگي ها و ذينفعان فراواني دارد، تصريح كرد: دولت، صنعتگران و توليد كنندگان هر كدام بايد به نحوي رضايتشان فراهم شود و در اين ميان مطالبات مردم در خصوص آب و هواي سالم نيز بايد مورد توجه قرار گيرد كه توجه به همه اين مسائل در كنار يكديگر از پيچيدگي هاي مسائل زيست محيطي است.
معاون اول رييس جمهور همچنين با گراميداشت ياد مرحوم دكتر ابتكار پدر خانم ابتكار،‌ گفت: نام خانواده ابتكار در محيط زيست ايران ماندگار است و اميدوارم كه اين ماندگاري همواره پابرجا باشد.
وي با اشاره به مسئوليت جديد دكتر ابتكار بعنوان معاون رييس جمهور در امور زنان و خانواده، گفت: توجه به حقوق و مطالبات زنان كه نيمي از جامعه هستند موضوعي پراهميت است كه اميدوارم خانم دكتر ابتكار در اين مسئوليت نيز عملكرد مطلوبي داشته باشد.
دكتر جهانگيري با اشاره به سوابق دكتر عيسي كلانتري رييس جديد سازمان حفاظت محيط زيست، وي را شخصيتي علمي با سابقه اي روشن توصيف كرد و گفت: دكتر كلانتري از مديران با سابقه كشور است كه از تجربه بسيار ارزشمندي در حوزه مسائل و مديريت كلان كشور برخوردار است.
معاون اول رييس جمهور با يادآوري نخستين مصوبه دولت يازدهم كه در خصوص محيط زيست و احياي درياچه اروميه بود، گفت: ستاد احياي درياچه اروميه با پيگيري هاي جدي دكتر كلانتري توانست بخش زيادي از دغدغه ها در خصوص اين درياچه را از بين ببرد البته ما همچنان نيازمند كارهاي جدي براي احياي درياچه اروميه و جلوگيري از خشك شدن تالاب ها هستيم.
وي با بيان اينكه در ابتداي دولت يازدهم كلان شهرهاي كشور با ده ها مسئله زيست محيطي مواجه بودند، اظهار داشت: يكي از اين مسائل مصرف بنزين ناسالم بود و آلودگي هوا، مشكل ريزگردها، منابع آب و خشك شدن تالاب ها ديگر مسائل زيست محيطي كشور بود و دولت را به اين باور رساند كه بايد براي مسائل زيست محيطي اقدامات جدي انجام دهد و به همين خاطر دولت به دولت محيط زيست معروف شد.
دكتر جهانگيري افزود: امروز تهديداتي جدي پيش روي ما است و بايد بدانيم كه در كنار اين تهديدات،‌ فرصت هاي فراواني نيز وجود دارد و ما بايد در جهت بن بست شكني و يافتن راهكارهايي براي حل مسائل گام برداريم.
معاون اول رييس جمهور مسائل زيست محيطي را از مهمترين مسائل در سطح منطقه و جهان برشمرد و گفت: مسائل زيست محيطي در يك منطقه، فقط به همان منطقه محدود نمي شود و آسيب هاي ناشي از آن به مناطق ديگر نيز تسري پيدا مي كند به همين دليل است كه مسائل زيست محيطي تبديل به موضوعي جهاني شده است و كنار كشيدن رييس جمهور آمريكا از توافق پاريس باعث بي آبرويي و بي اعتباري او شد چرا كه مگر مي شود آمريكا كه بيشترين سهم را در آلودگي محيط زيست داشته، حالا خود را كنار بكشد.
وي با بيان اينكه ايران كشوري در حال توسعه است و هنوز تا صنعتي شدن فاصله فراوان داريم، گفت: منظور از توسعه اي كه به دنبال آن هستيم توسعه پايدار و متوازن است به گونه اي كه همه كشور از منافع آن بهره مند شوند نه توسعه اي كه امروز و فرداي كشور را به خطر بيندازد. ما مي خواهيم جنگل، طبيعت و رودخانه ها حفظ شوند و در عين حال در مسير توسعه نيز حركت كنيم.
دكتر جهانگيري با تاكيد بر اينكه بايد تصويري واقعي از محيط زيست كشور به مردم ارائه شود، گفت: محيط زيست بايد براي همگان موضوع اصلي باشد و همگاني شدن اين موضوع براي دولت بسيار مفيد است.
معاون اول رييس جمهور افزود: ما با بحران آب، آلودگي هواي كلان شهرها و تهديداتي نظير ريزگردها و خشك شدن تالاب ها روبرو هستيم و بايد دست به كار شويم تا براي حل مسائل اصلي كشور راهكار پيدا كنيم.
وي با اشاره به نظر سنجي اخير از مردم براي مشخص كردن 10 اولويت اصلي كشور خاطر نشان كرد: مردم در نظرات خود مسائل هسته اي، بيكاري و موضوع انتخابات را مطرح كرده بودند اما در اكثر نظرات 4 موضوع از 10 موضوع اصلي كشور، محيط زيست اعلام شده بود و با اينكه تصور مي شد مسائلي نظير خشكسالي و مسائل زيست محيطي فقط در برخي نقاط كشور مورد توجه است اما در اين نظرسنجي شاهد آن بوديم كه همه مردم به مسائل زيست محيطي توجه فراوان دارند و اميدوارم دولت دوازدهم با عزمي جدي تر طرح هايي كه در دولت يازدهم آغاز شد را تكميل كند.
دكتر جهانگيري تاكيد كرد: نه گفتن محيط زيست در برابر اجراي برخي پروژه ها و طرح ها، مانع توسعه نيست بلكه محيط زيست مي خواهد اجراي پروژه ها از طريق صحيح و بر اساس استانداردهاي زيست محيطي انجام شود تا هم بتوانيم به توسعه پايدار برسيم و هم از آسيب رسيدن به محيط زيست جلوگيري كنيم.
در اين مراسم رييس سابق سازمان حفاظت محيط زيست نيز در سخناني با گراميداشت ياد 119 محيط بان شهيد، از همكاران و مديران خود قدرداني كرد و به تشريح اقدامات صورت گرفته و دستاوردها در اين مدت پرداخت.
دكتر عيسي كلانتري رييس جديد سازمان حفاظت محيط زيست هم پس از دريافت حكم رييس جمهور كه توسط دكتر جهانگيري به او اعطا شد، گزارشي از برنامه هاي اين سازمان براي سال هاي آتي ارائه كرد.

انتهای پیام /*
r_rsar
اخبار برگزيده
طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh