طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh

وَلَایَةُ عَلِیِّ بْنِ أَبِی طَالِبٍ حِصْنِی فَمَنْ دَخَلَ حِصْنِی أَمِنَ مِنْ عَذَابِی

      
دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - 10 August 2020
شناسه خبر: ۵۱۵
تاریخ خبر: ۲۸/ ۰۷/ ۱۳۹۳
ساعت: ۱۶:۰۷
دكتر جهانگيري در نشست خبري مشترک با نخست وزير ارمنستان عنوان کرد:

روابط تهران – ايروان مي تواند به الگويي براي روابط در منطقه تبديل شود

معاون اول رييس جمهور با اشاره به روابط صميمانه و برادرانه تهران ـ ايروان گفت: ايران و ارمنستان از روابط خوب و راهبردي برخوردارند واين روابط مي تواند به عنوان الگويي براي روابط کشورها در منطقه مطرح گردد.
دکتر اسحاق جهانگيري ظهر امروز (دوشنبه) در کنفرانس مطبوعاتي مشترک با نخست وزير ارمنستان اظهار داشت: در مذاکرات مشترک دو هيات که با حضور شماري از وزراي دو کشور برگزار شد، همه مسائل و موضوعات فيمابين براي توسعه همکاري‌هاي مشترک مورد بررسي قرار گرفت.
معاون اول رييس جمهور گفت: براي سرعت بخشيدن به روند همکاري‌هاي ايران و ارمنستان و اجراي توافقات، قرار شد يک كميسيون عالي با مسئوليت معاون اول رييس جمهوري ايران و نخست وزير ارمنستان تشکيل شود تا نتايج مذاکرات و توافقات وزارتخانه ها و دستگاه هاي اجرايي دو کشور را پيگيري و تسريع کند.
دکتر جهانگيري با تاكيد بر افزايش حجم مبادلات تجاري و اقتصادي 300 ميليون دلاري ميان ايران و ارمنستان خاطرنشان کرد: در مذاکرات مشترک، وزراي انرژي دو کشور در خصوص پروژه‌هاي مختلف از جمله خط سوم انتقال برق و احداث نيروگاه برق آبي در ارمنستان گفتگو کردند و درخصوص کليات آن به توافق رسيدند.
معاون اول رييس جمهور همچنين از توافقات شکل گرفته ميان وزراي فرهنگ و مسئولين محيط زيست دو کشور بر سر موضوعات و زمينه‌هاي همکاري مشترک خبر داد.
دکتر جهانگيري در ادامه با اشاره به عضويت ارمنستان در سازمان کشورهاي اوراسيا گفت: اين عضويت فرصت مناسبي براي بخش خصوصي ايران و ارمنستان است تا بتوانند سرمايه‌گذاري کرده و کالاهاي خود را به کشورهايي همچون قزاقستان و روسيه صادر نمايند.
نخست وزير ارمنستان نيز در اين مصاحبه مطبوعاتي مشترک ضمن قدرداني از دعوت و ميزباني گرم معاون اول رييس جمهور کشورمان گفت: در مذاکرات مشترک دو هيات، زمينه‌هاي همکاري ميان تهران و ايروان بررسي شد و پيش‌بيني‌هاي لازم براي اجراي پروژه‌هاي مشترک ميان دو کشور در جهت پيشرفت روابط صورت گرفت.
هويک آبراهاميان افزود: در مذاکرات مشترک همه موضوعات مربوط به همکاري‌هاي دو کشور مورد بررسي قرار گرفت و فهرستي از زمينه‌هاي همکاري در بخش‌هاي اقتصادي و فرهنگي ميان دو کشور تدوين گرديد.
وي بر اهميت فعاليت کميسيون مشترک همکاري‌هاي دو کشور تاکيد کرد و افزود: اين کميسيون ساختار مهمي براي پيشرفت روابط اقتصادي دو کشور است و در حفظ مواريث فرهنگي ايران و ارمنستان نقش موثري دارد.
نخست وزير ارمنستان همچنين از دولت جمهوري اسلامي ايران به خاطر رفتار گرم نسبت به جامعه ارامنه و توجه به ميراث فرهنگي ارمنستان در ايران تقدير کرد.
وي از دعوت رسمي خود از دکتر جهانگيري براي سفر به ارمنستان خبر داد و گفت: زمينه‌هاي همکاري و کارهاي مشترک زيادي ميان دو کشور وجود دارد که بايد براي پيشرفت و اجراي اين کارها تلاش فراواني انجام دهيم.
آبراهاميان افزود: دولت ارمنستان از هيچ تلاشي براي توسعه روابط دو کشور و پيشرفت مناسبات تهران‌ـ ايروان دريغ نخواهد کرد.
انتهای پیام /*
r_rsar
اخبار برگزيده
طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh