طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh

اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
جمعه ۰۴ مهر ۱۳۹۹ - 25 September 2020
شناسه خبر: ۵۰۸۲
تاریخ خبر: ۱۹/ ۱۱/ ۱۳۹۵
ساعت: ۰۹:۱۳
تصميمات ويژه معاون اول رييس جمهور براي حل مشكل ريزگردهاي استان خوزستان؛

استاندار خوزستان، وزير جهاد كشاورزي و سازمان برنامه و بودجه موضوع ريزگردها را به صورت ويژه و ضربتي پيگيري كنند/ كار برنامه ريزي براي حل مشكل ريزگردها از فردا آغاز شود/ وزير جهاد كشاورزي فردي را به عنوان مسئول پروژه مقابله با ريزگردها منصوب كند

معاون اول رييس جمهور با اشاره به اينكه بخشي از مشكل ريزگردهاي استان خوزستان منشاء داخلي دارد و بخشي نيز مربوط به منشاء خارجي است، گفت: براي بخش داخلي بايد راهكار فوري طراحي شود و براي بخش خارجي بايد با طرف خارجي مذاكرات لازم انجام شود.
استاندار خوزستان، وزير جهاد كشاورزي و سازمان برنامه و بودجه موضوع ريزگردها را به صورت ويژه و ضربتي پيگيري كنند/ كار برنامه ريزي براي حل مشكل ريزگردها از فردا آغاز شود/ وزير جهاد كشاورزي فردي را به عنوان مسئول پروژه مقابله با ريزگردها منصوب كنددكتر اسحاق جهانگيري شامگاه دوشنبه در جلسه رسيدگي به مسئله ريزگردهاي استان خوزستان كه با حضور وزراي جهاد كشاورزي، نيرو، نمايندگان سازمانهاي برنامه و بودجه و حفاظت محيط زيست، استاندار و مديران استان خوزستان برگزار شد، از وزير جهاد كشاورزي خواست در اسرع وقت مسئولي را براي پيگيري و دنبال كردن پروژه مقابله با ريزگردهاي اين استان منصوب كند.
معاون اول رييس جمهور خواستار بسيج همه امكانات استان خوزستان براي كمك به پروژه مقابله با پديده ريزگردها شد و افزود: سازمان بسيج مستضعفان همواره براي اجراي طرح هايي نظير بيابانزدايي و جنگل كاري اعلام آمادگي كرده است و توانمندي نيروهاي بسيج استان خوزستان نيز مي تواند در خدمت طرح مقابله با ريزگردها قرار گيرد.
معاون اول رييس جمهور از استاندار خوزستان و معاونين وزير جهاد كشاورزي و رييس سازمان برنامه و بودجه كشور خواست جلسات مستمر براي انجام هماهنگي هاي لازم و پشتيباني از برنامه هاي مقابله با ريزگردها برگزار كنند تا راهكارهاي نحوه حمايت از اين پروژه در برنامه ششم توسعه مشخص شود.
وي افزود: لازم است براي اقدامات و برنامه هاي بلند مدت در مقابله با پديده ريزگردها، منابع مورد نياز در بودجه سالانه ديده شود اما فعلا از محل منابع موجود، اعتباراتي براي شروع كار تخصيص داده شود تا اقدامات كوتاه مدت نظير مالچ پاشي، انتقال آب در صورت امكان و پوشش گياهي هرچه سريعتر آغاز شود.
دكتر جهانگيري افزود: تمركز اصلي در گام نخست بر روي 30 هزار هكتار از مناطق بحراني معطوف شود و در مراحل بعدي نقاط ديگر نيز در دستور كار قرار گيرد و گزارش اقدامات بصورت مستمر ارائه شود تا در صورت لزوم تصميمات مقتضي در دولت اتخاذ گردد.
معاون اول رييس جمهور تصريح كرد: برنامه مقابله با ريزگردهاي استان خوزستان بايد به صورت طرحي ضربتي و فوري از سوي استاندار و وزارت جهاد كشاورزي دنبال شود و سازمان برنامه و بودجه نيز تامين منابع مالي مورد نياز اين طرح را دنبال كند تا هر چه سريعتر دغدغه مردم استان خوزستان تا حد امكان مرتفع شود.
دكتر جهانگيري همچنين با اشاره به مشكل آب و فاضلاب استان خوزستان و حجم بالاي اعتبار مورد نياز براي اجراي طرح هاي آبرساني اين استان گفت: به دليل شرايط ويژه اين استان، بايد با نگاه ويژه به دنبال تامين اعتبارات مورد نياز اين طرح ها باشيم و لازم است سازمان برنامه و بودجه و وزارت نيرو بر اساس جدول زمانبندي و طبق اولويت براي تامين اعتبار مورد نياز از محل فاينانس ، بودجه سالانه، صندوق توسعه ملي و ساير راهكارها منابع مورد نياز را تامين كنند.
در اين جلسه گزارشي از كانون هاي فرسايش خاك با منشا داخلي و خارجي ارايه شد و توضيحاتي نيز درباره مطالعات روش هاي مديريت هر يك از كانونها به طور مجزا ارائه گرديد.
بر اساس اين گزارش 30 هزار هكتار از اراضي استان كانونهاي بحراني را تشكيل مي دهد و طبق نقشه پراكنش كانونهاي ريزگرد استان خوزستان، در مجموع حدود 350 هزار هكتار از اراضي نيازمند مقابله با پديده ريزگردها است.
وزير جهاد كشاورزي هم در اين نشست ضرورت تدوين برنامه جامع و بلند مدت را براي حل مشكل ريزگردها مورد تاكيد قرار داد و گفت: بايد كار پوشش گياهي را براي مناطق بحراني آغاز كنيم تا از فرسايش خاك جلوگيري شود و در عين حال كارهاي كوتاه مدت نظير مالچ پاشي نيز بايد در دستور كار قرار گيرد.
در اين جلسه مقرر شد وزير جهاد كشاورزي فردي را به عنوان مسئول پروژه مقابله با ريزگردهاي استان خوزستان انتخاب كند و استانداري خوزستان و سازمان برنامه و بودجه نيز با جديت موضوع را دنبال كنند و تا زمان تدوين برنامه جامع و بلند مدت و نيز تعيين منابع مالي مورد نياز، اقدامات فوري و كوتاه مدت در مناطق بحراني از محل اعتبارات موجود آغاز شود و اين پروژه به صورت ضربتي و فوري با بسيج همه امكانات استان تا رفع دغدغه مردم استمرار يابد.

انتهای پیام /*
اخبار مرتبط
r_rsar
اخبار برگزيده
طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh