طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh

اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
چهارشنبه ۱۳ فروردين ۱۳۹۹ - 01 April 2020
شناسه خبر: ۵۰۵۷
تاریخ خبر: ۱۲/ ۱۱/ ۱۳۹۵
ساعت: ۱۰:۰۳
دكتر جهانگيري در جلسه مبارزه با مفاسد اقتصادي تاكيد كرد:

صرف داشتن بدهي بانكي به معناي جرم و فساد نيست/ مبارزه با فساد بايد با تمام وجود در قواي سه گانه دنبال شود/ مهمترين آسيب مبارزه با فساد، برخورد سياسي و جناحي است/ نبايد در مبارزه با فساد به اين جناح يا آن جناح سياسي توجه كرد

جلسه ستاد هماهنگي مبارزه با مفاسد اقتصادي عصر امروز (دوشنبه) به رياست معاون اول رييس جمهور برگزار شد.
صرف داشتن بدهي بانكي به معناي جرم و فساد نيست/ مبارزه با فساد بايد با تمام وجود در قواي سه گانه دنبال شود/ مهمترين آسيب مبارزه با فساد، برخورد سياسي و جناحي است/ نبايد در مبارزه با فساد به اين جناح  يا آن جناح سياسي توجه كرددكتر اسحاق جهانگيري با اشاره به ارائه طرح جامع پيشگيري از مطالبات غير جاري بانكي كه از سوي دبيرخانه ستاد در جلسه ارائه شد، گفت: بايد ميان كساني كه با زد و بند تسهيلات دريافت كرده اند و براي بازپرداخت بدهي خود گردن كلفتي مي كنند و كساني كه به خاطر شرايط اقتصادي كشور با مشكل مواجه شده اند، تفكيك قائل شويم.
معاون اول رييس جمهور افزود: صرف داشتن بدهي بانكي به معناي جرم و فساد نيست. كساني كه به دليل شرايط اقتصادي كشور با مشكل و بدهي مواجه شده اند بايد مورد حمايت قرار گيرند تا بتوانند واحدهاي توليدي خود را احيا كنند و در مقابل، بايد با كساني كه براي بازپرداخت بدهي خود هيچ اقدامي انجام نمي دهند با جديت با آنها برخورد كرد و از هر گونه مماشات با اين افراد بپرهيزيم.
وي با تاكيد بر اينكه مبارزه با فساد بايد با تمام وجود در قواي سه گانه دنبال شود، تصريح كرد: يكي از مهمترين آسيب هاي مبارزه با فساد برخورد سياسي و جناحي با موضوع فساد است. براي مبارزه واقعي و ريشه اي با فساد همه كساني كه مسئوليت دارند بايد به اين تعهد اخلاقي پايبند باشند كه در مبارزه با فساد نبايد به اين جناح يا آن جناح سياسي توجه كنند و بايد در تمام موارد در چارچوب قوانين و مقررات عمل شود. مردم نبايد از اظهارات مسئولاني كه در امر مبارزه مبارزه با فساد مسئوليت دارند احساس برخورد سياسي يا تبعيض آميز كنند. اگر اين اتفاق بيفتد گام هاي بلندي در مسير مبارزه با فساد برداشته خواهد شد.
معاون اول رييس جمهور با اشاره به گزارش ارائه شده در جلسه در خصوص ايجاد سامانه متمركز اطلاعات تسهيلات و سامانه هاي فرعي كه به منظور شفاف سازي و مقابله با سوء استفاده طراحي شده است، گفت: اين سامانه ها براي جلوگيري از انباشت مطالبات غير جاري بانكي است و لازم است هر چه سريعتر اطلاعات مورد نياز اين سامانه ها تكميل و فعاليت آنها آغاز شود.
وي از اعضاي ستاد خواست پيش نويس طرح جامع پيشگيري از مطالبات غير جاري بانكي را به دقت مورد بررسي قرار دهند و ضمن ارائه نظرات به دبيرخانه ستاد تلاش شود كه طرح مصوب و براي اجرا ابلاغ شود.
دكتر جهانگيري در ابتداي اين جلسه نيز با يادآوري حادثه تلخ و ناگوار ساختمان پلاسكو، آتش نشانان را افرادي بزرگ و فداكار توصيف كرد و افزود: اين افراد در جريان حادثه پلاسكو با علم به اينكه اين ساختمان در آستانه ريزش قرار دارد براي نجات شهروندان و كساني كه در ساختمان مانده بودند كار بزرگي انجام دادند و همه ملت ايران را داغدار كردند.
معاون اول رييس جمهور همچنين با اشاره به حضور چشمگير مردم در مراسم تشييع پيكر شهداي آتش نشان گفت: انصافاً مردم در اين مراسم سنگ تمام گذاشتند و بايد قدردان اين مردم كه در مواقع لزوم همواره در صحنه حضور دارند، باشيم.
حجت الاسلام و المسلمين محسني اژه اي معاون اول قوه قضاييه نيز در اين جلسه ضمن برشمردن علل اصلي ايجاد معوقات بانكي، گفت: عدم اعتبار سنجي متقاضيان دريافت تسهيلات، عدم نظارت بانك هاي عامل بر عملكرد دريافت كنندگان تسهيلات، ضعف قوانين، سوء عملكرد برخي بانك ها و پذيرش سفارشات از جمله علل اصلي انباشت مطالبات غير جاري بانك ها است كه براي جلوگيري و پيشگيري از آن بايد به اين نكات مهم توجه شود.
دكتر پزشكيان نايب رييس اول مجلس شوراي اسلامي هم در اين نشست بر ضرورت راه اندازي سيستم جامع داده ها شامل اجرايي شدن كامل ماده 169 مكرر قانون ماليات هاي مستقيم،كد هويت،‌ كد پستي و كاداستر تاكيد كرد و گفت: اگر قوانيني كه وجود دارد به درستي اجرا شود و هويت و اطلاعات فردي اشخاص مشخص باشد، وقوع تخلفات تا حد زيادي ناممكن مي شود و بسياري از مفاسد نظير رانت، قاچاق و پولشويي از بين مي رود.
در اين جلسه رييس كل بانك مركزي هم از كاهش 3 درصدي معوقات بانكي در طول سه سال اخير به خصوص در پرونده هاي بزرگ خبر داد و گفت: هماهنگي خوبي ميان بانك ها، قوه قضاييه و بانك مركزي ايجاد شده و برخي بدهكاران كلان بانكي كه تا كنون قصد پرداخت بدهي خود را نداشته اند، وارد مذاكره شده اند ضمن آنكه بانك مركزي موضوع معوقات بانكي را تحت آسيب شناسي قرار داده و در حال اتخاذ تدابيري است كه هم معوقات كاهش پيدا كند و هم از تكرار آن جلوگيري شود.
وزير دادگستري هم در اين نشست از ارتقاء جايگاه ايران در شفافيت و مبارزه با فساد خبر داد و گفت: علي رغم اينكه اين گزارش جهاني در خصوص ايران به همراه سوء نيت و با ملاحظات سياسي ارائه مي شود اما رتبه فعلي ايران كه در گزارش اخير ارائه شده بهترين رتبه طي ده سال گذشته است. ضمن آنكه ميزان فساد به ويژه فسادهاي بزرگ در اين دولت كاهش محسوسي داشته است.
در ادامه اين جلسه دادستان تهران گزارشي از آخرين وضعيت پرونده بابك زنجاني و نيز بازداشت يك نفر از همدستان وي ارائه كرد و گفت: اطلاعات اين پرونده در حال تكميل است و قوه قضاييه موضوع را با جديت پيگيري مي كند.
در اين جلسه كه وزير امور اقتصادي و دارايي، اطلاعات، دادگستري، رييس كل بانك مركزي و برخي نمايندگان مجلس شوراي اسلامي نيز حضور داشتند، كاظم پاليزدار دبيرستاد گزارشي از پيش نويس طرح جامع پيشگيري از مطالبات غير جاري بانكي و جلسات متعددي كه براي تدوين اين طرح برگزار شده است، ارائه كرد و راهكارهاي مبارزه با انباشت مطالبات غير جاري بانكي همچون ارتباط ميان سامانه هاي اطلاعاتي مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
در پايان اين نشست مقرر شد با توجه به موافقت اكثريت اعضاء ستاد با كليات طرح و وجود برخي اشكالات جزئي، طرح مذكور با اهتمام اعضاي ستاد ظرف مهلت مقرر، نهايي شود تا از سوي ستاد براي اجرا ابلاغ گردد.

انتهای پیام /*
r_rsar
اخبار برگزيده
طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh