طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh
پنجشنبه ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - 26 April 2018
کد خبر: ۵۰۵۰
تاریخ خبر: ۱۱/ ۱۱/ ۱۳۹۵
ساعت: ۱۲:۴۳
معاون اول رييس جمهور تاكيد كرد:

اقدام آمريكا در جلوگيري از ورود اتباع برخي كشورها به آن كشور غيرقانوني، غير انساني و ضد حقوق بشر است / از حقوق ملت ايران در همه جاي دنيا با قاطعيت دفاع خواهيم كرد/ حادثه پلاسكو زنگ خطري براي توجه به بافت فرسوده و مناطق آسيب پذير بود

معاون اول رييس جمهور با اشاره به اقدام دولت آمريكا مبني بر جلوگيري از ورود اتباع برخي كشورها به آن كشور از جمله ايران ، گفت: اين اقدام كاري غير قانوني، غير انساني و برخلاف حقوق بشر بود كه حتماً در مجامع بين المللي در برابر اين اقدام موضع گيري خواهيم كرد.
اقدام آمريكا در جلوگيري از ورود اتباع برخي كشورها به آن كشور غيرقانوني، غير انساني و ضد حقوق بشر است / از حقوق ملت ايران در همه جاي دنيا با قاطعيت دفاع خواهيم كرد/  حادثه پلاسكو زنگ خطري براي توجه به بافت فرسوده و مناطق آسيب پذير بوددكتر اسحاق جهانگيري در حاشيه بازديد از پروژه 214 واحدي مسكوني محله سيروس تهران در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: حدود 19 ميليون نفر جمعيت كشور در بافت هاي ناكارآمد يعني در بافت هاي حاشيه شهرهاي بزرگ زندگي مي كنند كه هم وضعيت خدمات رساني به آنها مطلوب نيست و هم واحدهاي مسكوني آنها نيز داراي كيفيت مناسب نيستند.
وي افزود: بخشي از مردم نيز در بافت هاي مركزي شهرهاي بزرگ كه به بافت فرسوده و قديمي تبديل شده اند زندگي مي كنند كه وضعيت مسكن اين افراد نيز مناسب نيست.
معاون اول رييس جمهور با تاكيد براينكه بايد براي اين 19 ميليون نفر فكر جدي كنيم، خاطر نشان كرد: نوسازي و بازسازي اين واحدها در حاشيه شهرها آسان تر است زيرا زمين هايي در اين مناطق وجود دارد كه دولت مي تواند براي آنها برنامه ريزي كند اما در بافت فرسوده با محدوديت هايي از جمله وجود آثار تاريخي مواجه هستيم كه بايد از اين آثار حفاظت شود ضمن آنكه ساكنين اين مناطق به محله هاي خود علاقمندند و بايد به گونه اي برنامه ريزي شود كه بافت اصلي اين مناطق آسيب نبيند.
دكتر جهانگيري اظهار داشت: وزارت راه و شهرسازي 270 محله در كشور را شناسايي كرده كه با مشكل بافت فرسوده و مسكن ناكارآمد مواجه هستند و در جلسه اي كه در حضور مقام معظم رهبري درباره آسيب هاي اجتماعي برگزار شد نيز، يكي از زمينه هاي بروز آسيب هاي اجتماعي، زندگي مردم در حاشيه شهرها بود.
معاون اول رييس جمهور با تاكيد بر اينكه بايد در محله هاي ناكارآمد كه در بافت فرسوده قرار دارند امكان ايجاد واحدهاي مسكوني مناسب فراهم شود، گفت: براي اين كار بايد طرح كاملي در نظر گرفته شود و خوشبختانه وزارت راه و شهرسازي در اين زمينه از نهاد جديدي تحت عنوان نهاد توسعه گر استفاده مي كند كه با استفاده از منابع خرد مردم، مشاركت بخش خصوصي، منابع بانكي و تسهيلات دولت در اين كار مشاركت مي كند و نقش توسعه اي دارد.
وي نوسازي بافت فرسوده را قدمي بزرگ توصيف كرد و گفت: در اين كار نهادهاي مختلف از جمله شهرداري و وزارت راه و شهرسازي مشاركت دارند و مي توانيم بخشي از مسكن اجتماعي كه براي اقشار ضعيف در نظر گرفته شده است را نيز در اين بافت ايجاد كنيم.
دكتر جهانگيري همچنين با اشاره به حادثه ساختمان پلاسكو تصريح كرد: اين حادثه زنگ خطري بود تا به سرعت به واحدها و ساختمان هاي فرسوده كه در معرض خطر هستند رسيدگي كنيم.
معاون اول رييس جمهور در ادامه اظهار داشت: واكنش رسمي دولت ايران در برابر اقدام رييس جمهور آمريكا براي ممانعت از ورود  اتباع ايراني به اين كشور حتماً عمل متقابل خواهد بود و ايران از صدور ويزا براي اتباع آمريكايي كه قصد سفر به ايران دارند خودداري خواهد كرد و با استفاده از ابزارهايي كه در اختيار داريم از اتباع ايراني در سراسر دنيا حمايت خواهيم كرد.
وي خاطر نشان كرد: با اين اقدام آمريكا يك بار ديگر حقوق بشري كه آمريكايي ها تعريف مي كنند بايد در مجامع بين المللي مورد بررسي و باز شكافي قرار گيرد تا دنيا بدانند كه با چه سيستمي روبرو هستند.
دكتر جهانگيري مردم ايران را متمدن ترين و تاريخي ترين مردم دنيا توصيف كرد و افزود: مردم ايران نقش كارساز و مهمي در تمدن جهاني ايفا كرده اند.
معاون اول رييس جمهور ادامه داد:اين مردم را نمي توان به حمايت از تروريسم متهم كرد چرا كه اين مردم خود قرباني تروريسم هستند و پس از انقلاب بيشترين آسيب را از تروريسم متحمل شده اند.
وي خاطر نشان كرد: مردم و دولت ايران آنقدر بزرگ هستند كه وقتي تروريست هايي كه با حمايت آمريكا و برخي كشورهاي منطقه تلاش كردند امنيت مردم عراق، يمن، سوريه، ليبي و برخي كشورهاي ديگر را بر هم بزنند، ملتي كه مردانه پاي كار ايستاد و اجازه نداد تروريست ها در اين كشورها جا خوش كنند و دولت تشكيل دهند ملت ايران بود و ما حتماً اين راه را ادامه خواهيم داد و با تروريسم مبارزه خواهيم كرد.
دكتر جهانگيري تاكيد كرد: جمهوري اسلامي ايران از حقوق ملت ايران در هر جاي دنيا با قاطعيت دفاع خواهد كرد.
گفتني است معاون اول رييس جمهور پس از بازديد از پروژه 214 واحدي منطقه سيروس تهران، از چند پروژه نوسازي بافت فرسوده و ناكارآمد در منطقه نازي آباد نيز بازديد كرد.

انتهای پیام /*
r_rsar
اخبار برگزيده
طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh