طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh
جمعه ۰۴ خرداد ۱۳۹۷ - 25 May 2018
کد خبر: ۴۹۸۸
تاریخ خبر: ۱۵/ ۱۰/ ۱۳۹۵
ساعت: ۱۹:۵۳
بازديد دكتر جهانگيري از نمايشگاه توانمندي هاي روستاييان و عشاير؛

معاون اول رييس جمهور: دولت براي فعال كردن اقتصاد روستايي به طور جدي در صحنه حضور دارد/ اگر روستاييان از كسب و كار مناسب برخوردار باشند به شهرها مهاجرت نمي كنند

معاون اول رييس جمهور از دومين نمايشگاه توانمندي هاي روستاييان و عشاير كشور بازديد كرد.
معاون اول رييس جمهور: دولت براي فعال كردن اقتصاد روستايي به طور جدي در صحنه حضور دارد/ اگر روستاييان از كسب و كار مناسب برخوردار باشند به شهرها مهاجرت نمي كننددكتر اسحاق جهانگيري عصر امروز (چهارشنبه) با حضور در محل دائمي نمايشگاه هاي بين المللي تهران از بخش هاي مختلف اين نمايشگاه بازديد كرد و در جريان توليدات و توانمندي هاي روستاييان و عشاير استان هاي مختلف كشور قرار گرفت.
معاون اول رييس جمهور همچنين در حاشيه بازديد از اين نمايشگاه در گفتگو با خبرنگاران با تاكيد بر اينكه عشاير و روستاييان نقش مهمي در اقتصاد كشور دارند گفت: دولت براي فعال كردن اقتصاد روستايي به طور جدي در صحنه حضور دارد.
وي در ادامه با اشاره به اينكه محور اصلي اقتصاد مقاومتي اين است كه از همه ظرفيت هاي دروني براي توسعه كشور استفاده كنيم اظهار داشت: عشاير و روستاييان در مناطق مختلف كشور ظرفيت هاي بزرگي هستند كه هم مي تواند به اشتغال و اقتصاد كشور كمك كند و هم باعث رشد و توسعه كشور شود.
دكتر جهانگيري افزود: اين ظرفيت ها در بخش هاي مختلف نظير كشاورزي، دامداري، صنايع دستي و گردشگري است و به عنوان مثال در بخش صنايع دستي، فرش ايراني يك كالاي مهم و شناخته شده در سطح جهان است كه هم بار صنعتي و هم بار فرهنگي بر دوش دارد و فرهنگ و تمدن ايران زمين را معرفي مي كند.
معاون اول رييس جمهور اضافه كرد: علاوه بر فرش صنايع دستي متعدد ديگري در نقاط مختلف كشور توليد مي شود كه در اين نمايشگاه نمونه هايي از آنها عرضه شده است و هر استان نماد بخشي از صنايع دستي كشور است و برخي از اين صنايع قدمت چند صد ساله دارند.
وي با تاكيد بر اينكه اگر گردشگري در ايران آنطور كه بايد فعال شود توسعه صنايع دستي را با خود به دنبال خواهد داشت تصريح كرد: خوشبختانه در سال هاي اخير بخش گردشگري از رشد و توسعه خوبي برخوردار بوده و گردشگران زيادي به سمت ايران روي آورده اند. البته در بخش زير ساخت هاي گردشگري همچون كمبود هتل، مشكلات و محدوديت هايي نيز وجود دارد.
دكتر جهانگيري افزود: در برخي روستاها خود مردم امكاناتي را فراهم كرده اند به گونه اي كه برخي گردشگران خارجي به اين روستاها سفر مي كنند و اين موضوع مي تواند به اشتغالزايي و درآمد زايي در روستاهاي كشور كمك كند.
معاون اول رييس جمهور نمايشگاه توانمندي هاي روستاييان و عشاير را فرصتي براي مردم ايران و به خصوص تهراني ها دانست تا يك بار ديگر با زندگي روستايي و عشايري و نقش آنها در اقتصاد كشور آشنا شوند.
وي با اشاره به لايحه دولت براي كمك به اقتصاد روستايي گفت: دولت يك ماه قبل لايحه اي را به مجلس شوراي اسلامي ارائه كرد تا بر اساس آن بتواند 1.5 ميليارد دلار يعني حدود 5 هزار ميليارد تومان وام با بهره پايين براي اشتغال زايي در روستاها و به خصوص روستاهاي مرزي كشور هزينه كند.
دكتر جهانگيري ادامه داد: در حال حاضر منتظر هستيم كه اين لايحه هرچه سريعتر در مجلس نهايي شود و البته دولت به جز اين لايحه اقدامات ديگري را براي اقتصاد روستاها انجام داده و از منابع نظام بانكي و ساير صندوق هاي پيش بيني شده به دنبال اشتغال زايي و توسعه اقتصاد روستايي است.
معاون اول رييس جمهور با اشاره به سفر چندي پيش خود به استان كرمان و بازديد از روستاي قلعه گنج اظهار داشت: به عنوان نمونه در اين روستا بنياد مستضعفان انقلاب اسلامي با كمك استانداري و ساير بخش ها كارهاي خوبي در زمينه اقتصاد مقاومتي و فعال كردن كسب و كار در اين روستا انجام داده است كه اميدوارم اين گونه اقدامات در ساير روستاهاي كشور نيز انجام شود.
وي موضوع آب و اشتغال را از موضوعات پراهميت در برنامه ششم توسعه برشمرد و افزود: هم موضوع اشتغال و هم موضوع آب از موضوعاتي است كه در روستاهاي كشور از اهميت فراواني برخوردار است چرا كه يكي از آسيب هاي اجتماعي موضوع حاشيه نشيني روستاييان در اطراف شهرها است و اگر بتوانيم كاري كنيم كه مردم در روستاها از كسب و كار مناسب برخوردار باشند، به سمت حاشيه شهرها مهاجرت نخواهند كرد.
گفتني است معاون اول رييس جمهور پس از گفتگو در جمع خبرنگاران، در برنامه زنده تلويزيوني شبكه سوم سيما به نام خونه خوبه كه عوامل اين برنامه در اين نمايشگاه حضور داشتند، به طور زنده گفتگو كرد و به بيان مطالبي پيرامون اهميت روستاييان و عشاير و نقش آنها در اقتصاد و توسعه كشور پرداخت.

 

انتهای پیام /*
r_rsar
اخبار برگزيده
طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh