طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh
شنبه ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - 21 April 2018
کد خبر: ۴۹۷۱
تاریخ خبر: ۰۷/ ۱۰/ ۱۳۹۵
ساعت: ۱۴:۳۰
دكتر جهانگيري در وزارت صنعت، معدن و تجارت تاكيد كرد:

حمايت از توليد كنندگان داخلي وظيفه اصلي همه مسئولان است/اگر بخش ساختمان در كنار صنعت و كشاورزي فعال شود رشد اقتصادي خيره كننده خواهد شد/ تحقير ملت ايران بخاطر خريد هواپيماهاي دست دوم بايد پايان يابد/ برجام قرارداد يكطرفه نيست؛ نبايد از كارشكني آمريكايي ها خوشحال شد/ برخي از پيشرفت و توسعه كشور غصه دار مي شوند/ براي عزت ايران بايد از نام ها عبور كرد / تامين منافع و مصالح كشور با خودبيني و رفتارهاي جناحي حاصل نمي شود

معاون اول رييس جمهور با اشاره به دستاوردهاي وزارت صنعت، معدن و تجارت در اجراي طرح هاي مرتبط با اقتصاد مقاومتي گفت: عده اي كه از پيشرفت كشور ناخرسند هستند نسبت به آمارهاي مثبت اقتصادي ابراز ترديد مي كنند تا اميد و اعتماد مردم به نظام و مسئولان را از بين ببرند.
دكتر اسحاق جهانگيري صبح امروز (سه شنبه) در جمع مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اهميت و جايگاه اين وزارتخانه در پيشرفت و توسعه صنعتي كشور، گفت: از 60 سال پيش اراده اي در كشور شكل گرفت تا ايران به جرگه كشورهاي صنعتي بپيوندد. در اين سالها برنامه ها و راهبردهاي مختلف توسعه نوشته و اجرا شده است، امروز ايران با توجه به وجود هزاران جوان تحصيلكرده و فارغ التحصيل رشته هاي مهندسي و نيز بازار بزرگ 80 ميليوني و قرار داشتن در موقعيت ويژه جغرافيايي مي تواند مسير توسعه صنعتي كشور را به سرعت طي كند.
معاون اول رييس جمهور تصريح كرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت بايد نقش كليدي و محوري در توسعه صنعتي داشته باشد و سياست گذار اصلي توسعه در حوزه هاي مختلف باشد.
وي با بيان اينكه حتي توسعه رشته هاي مرتبط با خدمات نظير راه اندازي شركت هاي مهندسي، مشاوره اي، بيمه ها و حمل و نقل نيازمند توسعه صنعت در كشور است، اظهار داشت: اين وزارتخانه نقش مهمي در اجراي سياست هاي اقتصاد مقاومتي دارد و بسياري از طرح هاي مهم اولويت دار مرتبط با اين سياست ها بايد در اين وزارتخانه اجرا شود.
رييس ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي با اشاره به ابلاغ اين سياست ها از سوي رهبر معظم انقلاب در ابتداي سال و برنامه ريزي هاي انجام شده در ستاد، گفت: شاه بيت سياست هاي اقتصاد مقاومتي به حركت درآوردن چرخ توليد و رونق اقتصادي در كشور است و اكنون كه در ماه هاي پاياني سال قرار داريم بايد با ارزيابي دقيق بتوانيم برآورد كنيم كه تا چه اندازه به اهداف تعيين شده نزديك شده ايم.
دكتر جهانگيري گزارش هاي ارائه شده از سوي بخش هاي مختلف وزارت صنعت، معدن و تجارت در حوزه هاي مختلف را ارزشمند توصيف كرد و با تاكيد بر اينكه بايد اجراي اين طرح ها و نتايج آن به مردم معرفي شود ، گفت: قطعا مردم از راه اندازي طرح هاي اقتصادي در كشور خوشحال مي شوند.خوشبختانه 7 طرح اولويت دار كه بر عهده اين وزارتخانه گذاشته شد پيشرفت هاي خوبي داشته كه منجر به افزايش توليد و اشتغال شده است .
وي افزود: كمك به راه اندازي 7500 واحد صنعتي كوچك و متوسط كه در سرتاسر كشور قرار دارند باعث شده تا موضوع عدالت محوري سياست هاي اقتصاد مقاومتي به شكل كامل از سوي مردم درك شود زيرا در مناطق محروم و كمتر توسعه يافته نيز بنگاه هاي صنعتي وجود داشته كه با تمركز بر حل مشكلاتشان دوباره فعال شده و اشتغال بوجود آورده اند.
معاون اول رييس جمهور افزود: راه اندازي اين طرح ها بهترين شيوه براي لمس آشكار سياست هاي اقتصاد مقاومتي از سوي مردم است زيرا با زندگي آحاد مردم ارتباط دارد. در ابتداي شروع اين طرح برخي ترديد داشتند و مي گفتند قرار است منابع مالي دولت در جايي هزينه شود كه از آن توليد و كار بيرون نخواهد آمد، خوشبختانه اين طور نشد و با نظارت بانك ها تسهيلات در اختيار واحدهايي قرار گرفت كه امروز مشغول توليد هستند.
دكتر جهانگيري با قدرداني از زحمات مديران بانك ها كه با درك و آگاهي از اراده مسئولان ارشد نظام براي تحول در اقتصاد پاي كار آمدند، گفت: اينكه 19 تا امروز هزار واحد توليدي توانسته اند از منابع بانكي وام دريافت كرده و وارد چرخه توليد شوند قابل تقدير است.
وي با اشاره به اينكه نظارت وزارت صنعت، معدن و تجارت بر واحدهاي توليدي براي افزايش توليد و ايجاد اشتغال بايد همچنان پيگيري شود، گفت: امروز شاهديم كه مسئولان اين وزارتخانه به طور مستمر در حال سفر به اقصي نقاط كشور و بازديد از پروژه هاي دردست اجرا هستند تا با رفع موانع به راه اندازي سريع تر اين طرح ها كمك كنند.
معاون اول رييس جمهور با اشاره به هدف گذاري انجام شده براي ميزان صادرات غيرنفتي در سال جاري گفت: از نحوه اجراي بسته حمايت از صادرات راضي نيستم بايد همه دستگاه هاي متعهد در اين باره فعال شوند و اگر نتوانند در اين باره اقدام كافي و لازم انجام دهند در انتهاي سال مديران اين دستگاه ها را به مردم معرفي خواهيم كرد زيرا از نظر ما عدم تحرك و عدم حمايت از صادرات تخلف است.
دكتر جهانگيري در عين حال گزارش گمرك كشور درباره رشد وزني 32 درصدي صادرات غير نفتي در 9 ماهه امسال را ارزشمند توصيف كرد و گفت: بايد شيب حركت صادرات غيرنفتي تا آخر سال با برنامه ريزي منظم افزايش داشته باشد تا بتوانيم به بخشي از اهداف در نظر گرفته شده دست پيدا كنيم.
رييس ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي با بيان اينكه ايران وارد تراز مثبت تجاري شده است و اميدواريم بتوانيم اقتصاد كشور را از طريق صادرات و واردات و بدون اتكا به منابع نفت اداره كنيم، گفت: بايد تلاش شود تا كالا هاي سرمايه اي مورد نياز بدون واسطه و از توليد كننده و مبدأ اصلي وارد كشور شود.
وي افزود: دولت با تمام قوا و تدوين آيين نامه هاي مختلف وارد امر مبارزه با قاچاق شده است و خوشبختانه رقم قاچاق از 25 ميليارد به 15 ميليارد دلار كاهش يافته كه اقدامي ارزشمند است.
معاون اول رييس جمهور همچنين تكميل و بهره برداي 5400 طرح با پيشرفت فيزيكي بالاي 60 درصد را مثبت دانست و گفت: سرمايه گذاري 17 هزار ميليارد توماني و ايجاد چند هزار شغل در طرح هاي نيمه تمام كاري بزرگ است كه بايد براي  مردم اطلاع رساني شود.
دكتر جهانگيري با اشاره به افتتاح چندين طرح ملي در سفرهاي استاني خود، گفت: تاكنون 18 طرح بزرگ صنعتي و ملي از مجموع 32 طرح بزرگ كه بر عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده به بهره برداري رسيده و هزاران شغل ايجاد كرده است كه بايد در اين زمينه از هماهنگي وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانك ها كه با انرژي براي پيشبرد طرح هاي اقتصاد مقاومتي حاضر شده اند، قدرداني كرد.
وي در بخشي از سخنانش با ابراز تعجب از اينكه پيشرفت كشور عده اي را آزار مي دهد، گفت: وقتي اعلام مي شود كشور در جايي رشد و پيشرفت داشته متاسفانه برخي دچار غصه و عزا مي شوند زيرا فكر مي كنند اين موفقيت ها به اسم كساني نوشته خواهد شد كه مسئوليت دارند و كشور را اداره مي كنند.
معاون اول رييس جمهور با تاكيد بر اينكه هدف بايد توسعه وپيشرفت ايران عزيز باشد ، اظهار داشت: براي عزت ايران بايد از نام ها عبور كرد و براي تامين منافع و مصالح كشور خودبيني و رفتارهاي جناحي را كنار گذاشت.
دكتر جهانگيري با اشاره به اينكه برخي از اين افراد در گذشته با شعارهايشان كشور را به جاي رساندند كه فضايي براي فعاليت و همكاري در داخل و خارج وجود نداشت، گفت: حالا عده اي آمده اند و آرامش و اميد به كشور آوردند و مردم نيز به آنها اعتماد دارند و به آينده كشور اميدوار شده اند تا مشكلات حل شود، نبايد اين فضا را تخريب كرد.
وي با بيان اينكه وقتي بانك مركزي اعلام مي كند رشد اقتصادي كشور در شش ماهه اول 7.4 درصد بوده است و مركز آمار اين رشد را 6.4 درصد اعلام مي كند، يك آقايي كه معناي رشد را نمي داند مي گويد اين ارقام متعلق به نفت است و نتيجه مي گيرد كه عربستان بايد بيشتر در اين باره افتخار كند!
معاون اول رييس جمهور با اشاره به اينكه معلوم نيست از زير سوال بردن آمار و ترديد افكني درباره دستاوردهاي نظام و انقلاب چه چيزي حاصل اين افراد مي شود كه دستاوردهاي كشور را زير سوال مي برند ؟ پرسيد: مگر رهبري نگفتند كه آمار رسمي كشور نبايد مخدوش شود؟ بدانيد كه رييس جمهور و اعضاي ارشد دولت هيچ اطلاعي ندارند كه بر چه مبنايي مراكز اصلي كشور آمارها را تهيه مي كنند و هرچه آنها مي گويند از نظر ما قابل قبول است.
دكتر جهانگيري افزود: مركز آمار مي گويد رشد اقتصادي كشور منهاي نفت 4.3 درصد است؛ در منطقه كدام كشور اين ميزان رشد را داشته است؟ يا در بخش صنعت رشد بيش از 4 درصد بوده و در بخش كشاورزي بيش از 5 درصد؛ آيا نبايد اين ارقام دوستداران كشور را خوشحال كند؟
وي خاطرنشان ساخت: كشوري كه از ركود تورمي بي سابقه اي در 50 سال گذشته رنج مي برد امسال توانسته رشد اقتصادي 7.4 درصد داشته باشد و 700 هزار شغل ايجاد كند كه بايد همه از اين دستاورد رضايت داشته باشند.
معاون اول رييس جمهور با انتقاد از كساني كه مدام مي گويند اين رشد اقتصادي در جيب مردم تاثيري نداشته است، گفت: در سالهاي گذشته وضعيتي براي كشور ايجاد كردند كه نتيجه اش فرو رفتن اقتصاد در دره بود، ما با برنامه ريزي و تدبير تنها توانسته ايم كشور را  از سقوط بيشتر نجات دهيم و چند پله بالاتر بياييم اما هنوز در دره هستيم. به همين خاطر است وقتي مي گوييم مردم درآمدشان هنوز به سال 1390 نرسيده عده اي خيلي خوشحال مي شوند كه پس آن موقع وضعيت مردم خيلي خوب بوده و شما تازه به آن نقطه مي خواهيد برسيد، اما واقعيت اين است كه در دو سال آخر دولت قبل يعني سالهاي 1391 1392 به قدري خرابكاري وسيع بود كه جبران آن به زمان زيادي نياز دارد.
دكتر جهانگيري تصريح كرد: به جاي عذرخواهي از مردم به خاطر بلايي كه بر سر كشور آوردند مشغول تخريب كساني هستند كه شانه زير بار زده اند تا كشور به نقطه اي با ثبات برسد. نمي خواهند نگراني مردم كم شود آنها تمام هدفشان اين است كه اميد و اعتماد مردم را از ميان ببرند.
وي با تاكيد بر اينكه اميد و اعتماد مردم بزرگترين سرمايه نظام است و اگر مردم نااميد شوند هر اتفاق احساسي ممكن است رخ دهد، گفت: مردم وقتي به دولتمردان اعتماد دارند مي دانند كه نبايد نسبت به قيمت ارز، كالا و تورم به وجود آمده نگران باشند زيرا مديران كشور خواهند توانست اين مسائل را مديريت كنند و آنها همين نقطه را نشانه رفته اند.
معاون اول رييس جمهور افزود: مي خواهند كاري كنند كه بزرگترين سرمايه نظام يعني اميد و اعتماد مردم به مسئولان و كشور براي برنامه ريزي از دست برود و متاسفانه اين كار را رسانه هايي انجام مي دهند كه از پول بيت المال استفاده مي كنند. اگر به تيتر هاي آنها در طول هفته نگاه كنيد مي بينيد حتي مجموعه هاي بيرون از كشور اگر مي خواستند مردم را نسبت به آينده بدبين و مايوس كنند نمي توانستند اين چنين برنامه ريزي و طراحي داشته باشند.
دكتر جهانگيري خاطرنشان ساخت: اين كارها و اقدامات را در گذشته نيز انجام داده اند و بر خلاف منافع كشور، نظام و ملت به مصلحت هاي شخصي و گروهي خود پرداخته اند البته مردم آگاه و دقيق هستند و اين مسائل را خوب مي فهمند.
وي سپس با تاكيد براينكه دولت بايد به صورت جدي و تحت هدايت رهبر معظم انقلاب حركتي دقيق براي پيشبرد برنامه ها داشته باشد، گفت: ممكن است برجام در چند جا هم مشكل داشته باشد زيرا اين قرارداد ، قرادادي يك طرفه نبوده و اگر قرار بود متن آن را فقط خودمان مي نوشتيم خيلي از بندها را به حذف و نابودي مخالفان خود اختصاص مي داديم اما اين قرارداد در بردارنده همه ايده آل ها و اهداف ما نيست.
دكتر جهانگيري افزود: همه دنيا به ايران به خاطر موفقيت در مذاكره با كشورهاي1+5 تبريك گفتند ولي نبايد شك داشت كه آمريكايي ها به دنبال شيطنت هستند.
معاون اول رييس جمهور با طرح اين پرسش كه چرا از برخي از كارشكني هاي آمريكايي ها خوشحال مي شوند؟ گفت: اين موضوع خوشحالي ندارد و ما بايد تلاش كنيم تا در ارتباط با ساير كشورها مانع از تحركات آنها شويم.
وي در اين باره از كساني كه در ماه هاي اخير نسبت به انعقاد قرارداد با دو شركت بزرگ هواپيمايي «بويينگ» و «ايرباس» انتقاد مي كنند گلايه كرد و گفت: تا چه زمان ملت ايران بايد به خاطر خريد هواپيماي دست دوم از كشورهاي واسطه تحقير شوند و مسئولان به خاطر نو سازي ناوگان فرسوده كشور مورد شماتت قرار گيرند.
دكتر جهانگيري در پاسخ به اين پرسش كه آيا خريد هواپيما اولويت اصلي دولت است يا بايد به مسائل اصلي ديگر پرداخت؟ گفت: اگر دولت پول نقد داشت و مي خواست تصميم بگيرد حتماً اولويت هايش مسائل ديگر بود اما ما براي خريد هواپيماها تنها 15 درصد پول را پرداخت كرده ايم و بقيه قيمت آن از محل فروش بليط در سالهاي آينده پرداخت خواهد شد بنابراين بايد به باني اين موفقيت بزرگ دست مريزاد گفت.
معاون اول رييس جمهور سپس تاكيد كرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت بايد روي مسئله ساخت داخلي و استفاده از توان توليد گران كشور با تمام قدرت بايستد و بنده نيز از اين حركت دفاع خواهم كرد. نبايد بگذاريم تجهيزاتي كه در داخل توان توليد آن را داريم از خارج وارد شود بايد از توليد كنندگانمان حمايت كنيم زيرا اين جزو اصول اقتصاد مقاومتي است.
وي افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت بايد در حمايت از توليد كننده داخلي سخت گير باشد اما طبيعي است كه در قراردادهاي خارجي بنابر مصلحت و تشخيص شوراي اقتصاد گاهي تصميم گيري مي شود كه تا چه اندازه تامين تجهيزات از داخل انجام شود.
دكتر جهانگيري از بخش معدن به عنوان بخشي مهم در توسعه صنعتي كشور ياد كرد و با بيان اينكه همه مسئولان كشور اعتقاد دارند بايد از ظرفيت هاي معدني براي توسعه استفاده بهتري كرد، گفت: در اين مقوله بايد صنايع معدني را نيز فعال كرد. متاسفانه هنوز بخش ساختمان اعم از طرح هاي عمراني، ساخت و سازهاي صنعتي و مسكن تحرك لازم را پيدا نكرده و نتيجه آن ايجاد مشكل براي بخشي از واحدهاي مرتبط با اين صنايع شده است.
معاون اول رييس جمهور ادامه داد: بايد همه دستگاه هاي مرتبط با بخش مسكن، برنامه و كار ويژه اي طراحي كنند تا همگام با حوزه صنعت و كشاورزي بخش مسكن نيز به تحرك وادار شود و يقيناً اگر اين اتفاق بيفتد ايران قادر است به رشدي بالاتر دست پيدا كند و بدون شاخص هاي مرتبط با نفت به رقم خيره كننده اي در رشد اقتصادي دست يابد.
وي در پايان سخنانش از همه تشكل هاي صنعتي و توليد گران كشور در همراهي با سياست هاي اقتصاد مقاومتي قدرداني و تشكر كرد و بر رايزني و تفاهم همه دستگاه هاي دولتي با بنگاه هاي بخش خصوصي، اتاق بازرگاني و خانه صنعت به منظور موفقيت طرح ها و برنامه تاكيد كرد.
نعمت زاده وزير صنعت، معدن و تجارت نيز در اين جلسه با اشاره به اهميت طرح هاي واگذار شده به اين وزارتخانه در چارچوب سياست هاي اقتصاد مقاومتي گفت: تلاش كرده ايم تا اركان اين سياست ها نظير مردمي شدن اقتصاد و حضور بخش خصوصي، توزيع عادلانه طرح ها، دانش بنيان شدن و حمايت از توليد گران و صادرات خارجي در طرح ها لحاظ شود.
وي با اشاره به تاثير برجام در رشد صنعتي و اقتصادي كشور، گفت: امروز فضاي گفت و گو و ارتباط خوبي با كشورها و شركت هاي معتبر دنيا ايجاد شده تا  ما بتوانيم در بستر اين معاملات منافع ملي را بيش از پيش تامين كنيم.
وي از حمايت كشورهاي عضو WTO براي الحاق ايران به اين سازمان خبر داد و گفت: حتي آمريكا در نشست اخير ژنو در اين باره اعتراضي نداشت، خوشبختانه در فضاي پسا برجام توانسته ايم 117 سند همكاري با شركت هاي بين المللي معتبر امضا كنيم.
مهندس نعمت زاده همچنين از افزايش 45 درصدي مشاركت كشورهاي خارجي در نمايشگاه هاي داخلي و خارجي به عنوان شاخصي براي تفاهم با دنيا ياد كرد و گفت: امروز توانسته ايم برخي از قراردادهاي معلق شده به دليل تحريم را فعال كنيم كه نمونه آن قرارداد خريد كشتي از شركت هيوندايي كره جنوبي است.
وي از همراهي و همكاري تمام تشكل هاي صنعتي و توليدي براي رويداد رونق در كشور خبر داد و گفت: امروز زنان خانه دار كمپين خريد كالاهاي داخلي تشكيل دادند تا از توليد داخلي حمايت شود و اين اتفاقات را بايد به فال نيك گرفت.
همچنين در اين جلسه گزارش هاي مشروحي درباره طرح هاي اولويت دار اقتصاد مقاومتي در وزارت صنعت و معدن و تجارت شامل توازن بخشي زنجيره فولاد و مس، رقابت پذيري بنگاه هاي كوچك و متوسط، مديريت هدفمند واردات، افزايش صادرات كالا و خدمات، تكميل طرح هاي بالاي 60 درصد پيشرفت فيزيكي و راه اندازي 23 طرح مهم ملي از سوي معاونان وزير ارائه شد.

انتهای پیام /*
r_rsar
اخبار برگزيده
طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh