طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh
شنبه ۰۵ خرداد ۱۳۹۷ - 26 May 2018
کد خبر: ۴۹۶۹
تاریخ خبر: ۰۶/ ۱۰/ ۱۳۹۵
ساعت: ۱۸:۳۳
دكتر جهانگيري در جلسه كارگروه ملي نجات درياچه اروميه تصريح كرد:

روند مطلوب احياي درياچه اروميه بر اساس نقشه راه ادامه خواهد يافت/ امروز نگراني ها درباره خشك شدن درياچه اروميه كه مطالبه مردم بود كاهش يافته است/همكاري مردم و دستگاه ها در حفاظت از زيست بوم كشور قابل تقدير است

هشتمين جلسه كار گروه ملي نجات درياچه اروميه بعد از ظهر امروز (دوشنبه) به رياست معاون اول رييس جمهور برگزار شد.
معاون اول رييس جمهور در اين جلسه  با اشاره به شرايط مطلوب درياچه اروميه در مقايسه با سال شروع دولت يازدهم،‌ گفت: اقدامات انجام شده براي احياي درياچه اروميه بسيار پراهميت و قابل توجه بوده و بايد بر اساس نقشه راه تدوين شده اين مسير ادامه يابد.
دكتر جهانگيري با بيان اينكه احياي درياچه اروميه از مطالبات مردم و شعار دكتر روحاني در انتخابات پيشين بوده است، اظهار داشت: در سالهاي گذشته همه كساني كه به ايران علاقمند هستند نسبت به خشك شدن درياچه اروميه و پيامدهاي زيست محيطي آن ابراز نگراني مي كردند كه خوشبختانه گزارش ها و تصاوير ماهواره اي نشان مي دهد كه با برنامه ريزي و تدبير مي توان بر مشكلات فايق آمد.
وي با تاكيد بر اينكه دولت با وجود همه مشكلات مالي و كمبودها تلاش خواهد كرد تا بودجه لازم براي احياي درياچه پرداخت شود، اظهار اميدواري كرد؛ همه ساكنان اطراف درياچه اروميه و دست اندران احياي آن با همكاري و هماهنگي در جهت حفظ زيست بوم طبيعي كشور تلاش كنند.
معاون اول رييس جمهور همچنين از عملكرد وزارتخانه هاي نيرو و جهاد كشاورزي بخاطر اجراي طرح هاي برنامه آبگيري و آبرساني به درياچه و نيز برنامه ريزي براي مصرف بهينه آب در اراضي كشاورزي منطقه تشكر كرد.
در اين جلسه كه وزراي نيرو، صنعت، معدن و تجارت ، دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح، رييس سازمان حفاظت از محيط زيست و رييس سازمان برنامه و بودجه حضور داشتند،‌ گزارشي از آخرين وضعيت درياچه اروميه ارايه شد. در گزارش دبيرخانه كارگروه ملي نجات درياچه اروميه با اشاره به پايان مرحله تثبيت اين درياچه پس از دو سال و آغاز احياي آن از سالجاري، عنوان شد: تا پيش از اين برخي افراد تاكيد داشتند كه اين درياچه بطور يقين خشك خواهد شد اما تجربه نشان داد كه مي توان با برنامه ريزي صحيح و مشاركت مردم و دستگاه ها به نتايج قابل قبولي دست يافت.
بر اساس اين گزارش تراز آبي درياچه از ابتداي شروع كار دولت يازدهم 120 سانت بهبود يافته و پيش بيني مي شود در يك برنامه ده ساله با برنامه ريزي و مديريت منابع آب درياچه اروميه به دوران اوج خود باز گردد.
دكتر كلانتري دبير كارگروه نيز ضمن تشريح برخي از كاستي ها و نيازها براي تسريع در احياي درياچه اروميه، خواستار تامين بودجه مورد نياز اين طرح ملي شد.
در اين جلسه گزارش هاي جداگانه اي از آخرين وضعيت روند اجرايي پروژه هاي در دست اجراي وزارت نيرو و وزارت جهاد كشاورزي ارايه شد. بر اساس اين گزارش ها تنها با لايروبي رودخانه ها ميزان تلفات آب واريزي به درياچه اروميه از 36 درصد به 15 درصدكاهش يافته است. همچنين با وجود صرفه جويي 16 درصدي در مصرف آب كشاورزي به دليل استفاده از سيستم آبرساني نوين و اصلاح كشت و بذر،‌ ميزان برداشت محصولات 17 درصد افزايش يافته است.  

انتهای پیام /*
r_rsar
اخبار برگزيده
طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh