طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh

اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
چهارشنبه ۱۳ فروردين ۱۳۹۹ - 01 April 2020
شناسه خبر: ۴۹۵۱
تاریخ خبر: ۲۳/ ۰۹/ ۱۳۹۵
ساعت: ۰۹:۰۲
دكتر جهانگيري در ديدار اعضاء فراكسيون مستقل مجلس شوراي اسلامي تصريح كرد:

با تعامل ميان دولت و مجلس بسياري از مشكلات كشور به آساني قابل حل است/ در دعواهاي سياسي مصالح ملي قرباني مي شود/ مجلس بيش از قانون گذاري مي تواند در ايجاد فضاي مثبت در كشور موثر باشد

معاون اول رييس جمهور با بيان اينكه مجلس شوراي اسلامي يكي از اركان اصلي كشور است، گفت: اگر تعامل و اعتماد ميان دولت و مجلس شوراي اسلامي وجود باشد، بسياري از مشكلات كشور به آساني قابل حل است.
با تعامل ميان دولت و مجلس بسياري از مشكلات كشور به آساني قابل حل است/ در دعواهاي سياسي مصالح ملي قرباني مي شود/ مجلس بيش از قانون گذاري مي تواند در ايجاد فضاي مثبت در كشور موثر باشددكتر اسحاق جهانگيري عصر دوشنبه در ملاقات اعضاء فراكسيون مستقل مجلس شوراي اسلامي با تبريك ايام ميلاد پيامبر (ص) و امام صادق (ع)‌ با اشاره به سابقه رييس جمهور در چند دوره از مجلس شوراي اسلامي گفت: من نيز دو دوره افتخار نمايندگي مردم را در مجلس شوراي اسلامي داشته ام و ساير اعضاي دولت نيز بعضا سابقه حضور در خانه ملت را تجربه كرده اند و تقريبا همه اعضاي دولت يازدهم با دغدغه هاي نمايندگان مجلس شوراي اسلامي آشنا هستند.
معاون اول رييس جمهور مجلس شوراي اسلامي دوره دهم را مجلسي ويژه توصيف كرد و افزود: نمايندگان اين دوره از مجلس در شرايط خاصي انتخاب شدند و انتظاري كه از دولت دارند اين است كه دولت مسائل و مشكلات مردم را حل و فصل كند.
وي با اشاره به سخنان برخي از نمايندگان مبني بر بي اعتنايي بعضي از دستگاه هاي دولتي به نمايندگان مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت: دولت احترام ويژه اي براي مجلس شوراي اسلامي و نمايندگان خانه ملت قائل است و همواره در جلسات هيأت وزيران بر اين موضوع تاكيد مي شود كه بايد رابطه صميمانه و تعامل سازنده اي ميان قواي سه گانه و به ويژه دولت و مجلس وجود داشته باشد.
دكتر جهانگيري در ادامه با يادآوري اوضاع منطقه و شرايط نابسامان برخي كشورها نظير سوريه و عراق، به موقعيت و جايگاه ممتاز جمهوري اسلامي ايران اشاره كرد و گفت: البته برخي تلاش مي كنند تا ايران را به مسائل جديدي در منطقه وارد كنند از اين رو هم دولت و هم مجلس بايد تلاش كنند تا با همدلي و اتحاد از وضعيت مطلوب فعلي كشور صيانت شود.
معاون اول رييس جمهور همچنين با تاكيد بر لزوم مراقبت و حفاظت از برجام تصريح كرد: اينكه آمريكا بدعهد و با ملت ايران دشمن است موضوعاتي درست است اما نبايد فراموش كنيم كه از طريق برجام بسياري از مشكلات كشور حل و فصل شد و امروز به توافقات خوبي با دنيا دست پيدا كرده ايم و اينكه شركت بوئينگ اصرار دارد كه با ما قرارداد امضا كند و خودشان هم در اين خصوص اطلاع رساني مي كنند و تاكيد مي كنند دولت آمريكا اصرار دارد ما اين قرارداد را امضا كنيم، همه اينها بيانگر يك واقعيت مهم است و آن اينكه ايران در منطقه نقطه قابل اعتماد است و دنيا مي خواهد در ايران سرمايه گذاري كند و حساب ويژه اي نيز روي جمهوري اسلامي ايران باز مي كند و البته اين دستاوردها و موفقيت ها مرهون هدايت هاي خردمندانه رهبر معظم انقلاب و پايداري و مقاومت ملت ايران است. البته اعتدال و عقلانيت حكم مي كند كه از اين موقعيت مغرور نشويم و در عين حال از موضع خود كوتاه نياييم بلكه از اين شرايط براي پيشرفت كشور استفاده كنيم.
 دكتر جهانگيري با اشاره به مشكلات اقتصادي كشور همچون بيكاري، گفت: بيكاري در شرايطي است كه هنوز نرخ مشاركت جامعه فعال 38 درصد و نرخ مشاركت زنان حدود 15 درصد است و اين در حالي است كه در تيرماه سال جاري 1 ميليون و 200 هزار نفر متقاضي شغل بودند.
معاون اول رييس جمهور ادامه داد: اگر اقتصاد هاي خوب دنيا را بررسي كنيم كه سالانه چه ميزان فرصت شغلي ايجاد مي كنند و اقتصاد ايران را با آنها مقايسه كنيم، خواهيم ديد كه اقتصاد ايران اگر رشد مناسبي داشته باشد براساس تجربه برنامه سوم توسعه كه موفق ترين برنامه پس از انقلاب اسلامي است، در آن دوران حدود 600 هزار شغل ايجاد شد و اگر 1 ميليون و 200 هزار متقاضي شغل وجود داشته باشد يعني هنوز براي نيمي از آنها شغلي وجود ندارد.
وي تصريح كرد: البته معتقد هستم مشكل بيكاري مشكلي غيرقابل حل نيست اما شرط حل اين مشكل اين است كه عزم و اراده جدي در تمام كشور وجود داشته باشد.
دكتر جهانگيري اظهار داشت: متاسفانه امروز عزم و اراده برخي افراد اين است كه رييس جمهور و دولت را زمين گير كنند و متاسفانه وقتي وارد فضاي سياسي و رقابت هاي جناحي مي شويم، مصالح ملي قرباني مي شود.
معاون اول رييس جمهور گفت: اگر اجماع ملي صورت گيرد و بپذيريم كه اقتصاد مسئله اصلي كشور است به دستاوردهاي خوبي خواهيم رسيد اما نمي توان مدعي پذيرش اين واقعيت بود كه اقتصاد مهمترين مسئله كشور است اما كارهايي كنيم كه به ثبات و آرامش اقتصاد كشور آسيب وارد كند.
وي با تاكيد بر اينكه قدرت مجلس شوراي اسلامي فقط در قانون گذاري نيست، خاطرنشان كرد: قدرت مجلس بيش از قانون گذاري است و هيچ جلسه مهمي نيست كه نماينده اي از مجلس شوراي اسلامي در آن حضور نداشته باشد و مجلس بيش از آنكه قانون گذار باشد در ايجاد فضاي مثبت در كشور موثر است و دولت نيز علاقمند است كه فضاي كشور فضاي كار و تلاش باشد.
دكتر جهانگيري همچنين با اشاره به برخي انتقادات نسبت به بالابودن سن تعدادي از اعضاي هيات دولت گفت: شايد اين انتقاد در برخي موارد قابل بررسي باشد اما وجه مثبت اين موضوع اين است كه اين افراد از تجربيات ارزشمندي برخوردارند و ديگر به دنبال مطرح شدن و جوياي نام نيستند بلكه مي خواهند تجربيات خود را در اختيار حل مشكلات كشور قرار دهند.
معاون اول رييس جمهور لازمه حل مشكلات را اجماع داخلي در كشور دانست و گفت: دغدغه اصلي امروز كشور اين است كه براي حل مشكلات اجماع وجود ندارد. البته در سخن ادعا مي شود كه همه به دنبال حل مشكلات هستند اما عليه مديران اجرايي كه سرمايه هاي كشور هستند صبح تا شب تخريب مي شود و فضايي ايجاد مي گردد كه انگيزه ها براي كار تضعيف مي شود.
در اين جلسه رييس فراكسيون مستقل مجلس شوراي اسلامي هم با تاكيد بر اينكه بايد به دولت در حل مشكلات مردم كمك كنيم، گفت: برخي به دنبال دعواهاي سياسي هستند اما اعضاي اين فراكسيون معتقدند كه مجادله هاي بي حاصل به روند كار و تلاش در كشور لطمه مي زند.
كاظم جلالي افزود: جمهوري اسلامي ايران در عرصه منطقه اي و بين المللي از موقعيت خوب و تاثير گذاري برخوردار است اما در عين حال تهديدهايي نيز عليه كشور وجود دارد و در مسائل داخلي نيز عمده چالش ها مربوط به اقتصاد، معيشت و بيكاري مردم است.
وي با اشاره به اينكه در سه سال و نيم اخير دولت تلاش هاي فراواني انجام داده است، افزود: دولت تدبير و اميد ميراث دار برخي مشكلات و گرفتاري هاي گذشته است كه برخي از اين مشكلات ناشي از فشارهاي خارجي و برخي نيز به دليل سوء مديريت بوجود آمده است.
اين نماينده مجلس شوراي اسلامي يكي از اتفاقات خوب در دولت يازدهم را برجام دانست و گفت: اگرچه اين روزها عليه برجام شعار سرداده مي شود اما بايد به ياد داشته باشيم اگر مذاكرات و گفتگوها و برجام نبود بخشي از مشكلات كشور كه امروز حل شده است، همچنان باقي بود و امروز قادر نبوديم توليد نفت را افزايش دهيم و به آساني بفروشيم و پول آن را دريافت كنيم و در عرصه بين الملل مراوده داشته باشيم.
وي افزود: براي بوجود آمدن برجام راهي منطقي و روشي صحيح پيموده شده است و امروز حداقل پيش وجدان خود و در پيشگاه خداوند سربلند هستيم كه همه تلاش خود را در اين مسير بكار گرفتيم و حالا اگر كسي مثل ترامپ مي آيد و سعي مي كند فضا را بر هم بزند ما نبايد دچار خودسرزنشي بشويم.
اين نماينده خانه ملت با قدرداني از معاون اول رييس جمهور كه بيشتر وقت خود را مصروف اقتصاد مقاومتي كرده است، گفت: آقاي جهانگيري وقت فراواني براي اقتصاد مقاومتي كه خواست و مطالبه جدي مقام معظم رهبري است گذاشته است و وارد مجادلات و دعواهاي سياسي نمي شود و در جهت حل مشكلات مردم تلاش مي كند.
در اين نشست تعداد 14 نفر از اعضاي فراكسيون مستقل مجلس شوراي اسلامي هم در سخناني مسائل و موضوعات اصلي كشور را مطرح كردند و به بيان مهمترين دغدغه هاي خود پرداختند.

انتهای پیام /*
r_rsar
اخبار برگزيده
طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh