طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh

اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
پنجشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۹ - 02 July 2020
شناسه خبر: ۴۹۴۴
تاریخ خبر: ۲۲/ ۰۹/ ۱۳۹۵
ساعت: ۱۲:۲۲
معاون اول رييس جمهور تاكيد كرد:

قرارگاه سازندگي خاتم الانبياء نقطه اميد و قابل اتكاء براي سازندگي كشور است/ مجموع چالش هاي اقتصادي كشور با نسخه اقتصاد مقاومتي قابل حل است/ ظرفيت نيروي انساني ايران معجزه گر است/ قرارداد با شركت كشتي سازي كره‌اي مربوط به سال 2008 است

معاون اول رييس جمهور قرارگاه سازنده خاتم الانبيا(ص) را يكي از نقاط اميد و قابل اتكاء براي سازندگي كشور دانست و گفت: نمايشگاه دستاوردهاي قرارگاه در عرصه سازندگي كه امروز از آن بازديد كردم بسيار خوشحال كننده بود و با ديدن اين اقدامات به آينده اقتصاد كشور اميدوارتر شده ام.
قرارگاه سازندگي خاتم الانبياء نقطه اميد و قابل اتكاء براي سازندگي كشور است/ مجموع چالش هاي اقتصادي كشور با نسخه اقتصاد مقاومتي قابل حل است/ ظرفيت نيروي انساني ايران معجزه گر است/ قرارداد با شركت كشتي سازي كره‌اي مربوط به سال 2008 استدكتر اسحاق جهانگيري پيش از ظهر امروز (دوشنبه) در دوازدهمين همايش سراسري مديران قرارگاه سازندگي خاتم الانبياء با تبريك هفته وحدت اظهار داشت: امروز گروه هاي تكفيري در كشورهاي اسلامي دست به آشوب و خونريزي مي زنند و تلاش مي كنند تا اين درگيري ها را به اختلافات شيعه و سني تبديل كنند.
معاون اول رييس جمهور افزود: اميدوارم با عنايت خداوند اين درگيري ها از امت اسلام دور شده و وحدت و انسجام در جهان اسلام مستقر شود و گروه هاي تكفيري كه تلاش مي كنند چهره بدي از اسلام ارائه دهند، از صحنه حذف شوند و آرامش به كشورهاي اسلامي باز گردد.
وي افزود: جمهوري اسلامي ايران كانون ثبات و امنيت در منطقه حساس خاورميانه و خليج فارس است و با همت نيروهاي امنيتي، اطلاعاتي و نيروهاي مسلح كشور،‌ بهترين امنيت در كشور فراهم شده و اين فرصتي براي كار و تلاش در اختيار ما قرار مي دهد.
سياست هاي كلي اقتصاد مقاومتي قادر است ايران را در برابر همه چالش هاي اقتصادي محافظت كند

دكتر جهانگيري با بيان اينكه يكي از آرمان هاي بزرگ امام خميني(ره) و رهبر معظم انقلاب و نظام جمهوري اسلامي ايران، توسعه و پيشرفت كشور است، تصريح كرد: شعاري كه مردم در زمان انقلاب اسلامي به معناي استقلال سر مي دادند در حقيقت يكي از مولفه هاي مهم آن استقلال و اقتدار اقتصادي است كه براي توسعه كشور بايد از اين اقتدار و استقلال برخوردار باشيم.
معاون اول رييس جمهور با تاكيد بر اينكه بايد اقدامات مناسبي در جهت توسعه كشور انجام شود و زيرساخت هاي لازم نيز فراهم گردد، گفت: بايد بسترهاي مناسبي براي فعالان بخش خصوصي فراهم گردد و اقتصاد كشور قادر باشد در مقابل شوك هاي دروني و بيروني مقاومت كند.
وي افزود: در سال هاي اخير با شوك هايي كه از بيرون بر اقتصاد كشور وارد شد و به دليل تحريم هاي ظالمانه كه در كشور حاكم گرديد، بايد به اين نكته توجه كنيم كه برخي تكانه هاي دروني و بيروني مي تواند اقتصاد كشور را تضعيف كند.
دكتر جهانگيري ادامه داد: اين شوك ها كه در سالهاي گذشته به كشور وارد شد، باعث شد كه رشد منفي اقتصاد، ركود و تورم در كشور حاكم شود به گونه اي كه هنوز نتوانسته ايم اين مشكلات را به طور كامل پشت سر بگذاريم و مردم نيز در اين ميان با كاهش قدرت خريد و افت درآمد سرانه مواجه شدند به شكلي كه قدرت خريد مردم و درآمد سرانه كشور در سال هاي 91 و 92 حدود 21 درصد نسبت به سال 90 كاهش داشت و اين يعني بايد سال ها تلاش كنيم تا وضع زندگي مردم را به سال 90 بازگردانيم.
همه دستگاه ها كه خود را در برابر مقام معظم رهبري مسئول مي دانند بايد بررسي كنند و خود را مورد بازخواست قرار دهند كه چه قدمي در راستاي اجراي اقتصاد مقاومتي برداشته اند و نبايد به دنبال اشكال و ايراد و بازخواست ديگران باشند

معاون اول رييس جمهور با ابراز تاسف از بدهكاري دولت به پيمانكاران خاطرنشان كرد: يكي از بزرگترين پيمانكاران كشور قرارگاه سازندگي خاتم الانبياء است كه مجموع طرح هاي در دست اقدام آن حدود  120 هزار ميليارد تومان است و بدهي دولت به اين پيمانكاران و بانك ها هر روز اضافه شده است و بانك ها نيز در شرايط بدي به سر مي برند.
وي با تاكيد بر اينكه بايد تلاش كنيم كه پيمانكاران كشور تضعيف نشوند، گفت: پيمانكاران سرمايه هاي كشور هستند و اگر نتوانيم بدهي آنها را پرداخت كنيم دچار مشكل خواهند شد.
دكتر جهانگيري يكي از مشكلات و چالش هاي پيش روي اقتصاد كشور را حجم نيروي بيكار جوان عنوان كرد و افزود: در سال 1395 نيروي جديد متقاضي كار بالغ بر 1 ميليون و 200 هزار نفر بود و به طور سالانه بالغ بر همين ميزان به افراد جوياي كار اضافه مي شوند.
معاون اول رييس جمهور با يادآوري اينكه اقتصاد ايران در دوران شكوفايي سالانه حدود 600 هزار فرصت شغلي ايجاد كرده است و گاهي نيز در يك دهه ميزان اشتغال خالص ايجاد شده در حد صفر بوده است، گفت: اگر نتوانيم سالانه 1 ميليون فرصت شغلي ايجاد كنيم، حجم زيادي از بيكاري به كشور اضافه خواهد شد.
وي با اشاره به اينكه جمهوري اسلامي ايران رقباي جدي در سطح منطقه دارد، تصريح كرد: سند چشم انداز بيست ساله و عقل سليم حكم مي كند كه براي رقابت با رقباي منطقه خود بايد بتوانيم اقتدار اقتصادي خود را افزايش دهيم كه متاسفانه بر اساس سند چشم انداز، امروز بايد از رشد 8 درصدي اقتصاد برخوردار مي بوديم اما در حال حاضر رشد اقتصادي كشور حدود 3 درصد است و مجموع اين چالش ها به ما حكم مي كند كه همه كساني كه به ايران علاقمند هستند بايد تلاش كنند تا بتوانيم قدم هاي بزرگ برداريم.
دكتر جهانگيري ادامه داد: براي اينكه بتوانيم قدم هاي بزرگ برداريم و كارهاي بزرگ در زمينه هاي توسعه صنعت نفت و گاز، سد سازي، حمل و نقل، نيروگاه و صنعت و معدن انجام دهيم، بايد علاوه بر دفاع از انجام كارهاي بزرگ، از اجراي طرح هاي كوچك نيز غفلت نكنيم زيرا آنچه مي تواند اقتصاد ايران را از مشكل بيكاري نجات دهد توجه به طرح هاي كوچك و متوسط است.
معاون اول رييس جمهور با تاكيد براينكه مجموع چالش هاي اقتصاد كشور با نسخه اي كه مقام معظم رهبري آن را ابلاغ كردند قابل حل است، اظهار داشت: سياست هاي كلي اقتصاد مقاومتي قادر است ايران را در برابر همه چالش هاي اقتصادي محافظت كند.
وي با يادآوري اينكه اقتصاد مقاومتي داراي پنج رويكرد اصلي است، خاطرنشان كرد: مقام معظم رهبري تاكيد كرده اند كه اين رويكردهاي پنج گانه بايد در همه دستگاه هاي كشور اعم از نهادهاي عمومي و غيردولتي، قواي سه گانه و نيروهاي مسلح حاكم باشد و در همه اقدامات اين رويكردها مورد توجه قرار گيرد.
معاون اول رييس جمهور افزود: همه دستگاه ها كه خود را در برابر مقام معظم رهبري مسئول مي دانند بايد بررسي كنند و خود را مورد بازخواست قرار دهند كه چه قدمي در راستاي اجراي اقتصاد مقاومتي برداشته اند و نبايد به دنبال اشكال و ايراد و بازخواست ديگران باشند.
دكتر جهانگيري با اشاره به كمبود منابع مالي براي اجراي طرح هاي عمراني كشور، گفت: البته منابع مالي در كشور كم نيست بلكه روش تامين مالي اجراي طرح ها مناسب نيست.
معاون اول رييس جمهور افزود: وزارت نفت در اسفند ماه سال گذشته در بورس اعلام كرد كه 5 هزار ميليارد تومان نياز دارد و ظرف كمتر از يك ساعت مردم اين منابع مالي را تامين كردند و اين يعني اگر مردم اطمينان پيدا كنند، دارايي هاي خود را در اختيار اجراي طرح ها قرار خواهند داد.
وي همچنين با اشاره به ظرفيت هاي فراوان كشور در بخش هاي مختلف، خاطرنشان كرد: در بخش نيروي انساني ظرفيت كشور معجزه گر است و تعداد فارغ التحصيلان ايران در رتبه چهارم و پنجم كشور اول دنياست و سالانه 850 هزار فارغ التحصيل دانشگاهي جديد به ميزان فارغ التحصيلان كشور اضافه مي شود.
دكتر جهانگيري تصريح كرد: دولت عزم خود را جزم كرده است كه توسعه كشور را در چارچوب اقتصاد مقاومتي و با اجراي طرح هاي بزرگ، كوچك و متوسط دنبال كند و در همين راستا يكي از رويكردها كه مقام معظم رهبري از ابتداي سال بر آن تاكيد كردند، احياء واحدهاي توليدي راكد و نيمه فعال است كه دولت با جديت در اين زمينه ورود كرده و آن را پيگيري مي كند.
معاون اول رييس جمهور در ادامه با اشاره به كارنامه درخشان قرارگاه سازندگي خاتم الانبياء اظهار داشت: قرارگاه خاتم در كارنامه خود اجراي فاز هاي 15 و 16 پارس جنوبي را دارد و در غرب كشور نيز از آذربايجان غربي تا ايلام و خوزستان، مهمترين طرح هاي آب و خاك و اجراي انواع و اقسام سدها و پروژه هاي آبرساني توسط اين قرار گاه در دست اجرا است و با تكميل و اجراي اين طرح ها، تحولي در غرب كشور رخ خواهد داد.
وي اضافه كرد: طرح هاي آب و خاك در غرب كشور با يك تدبير سرعت پيدا كرد و مقام معظم رهبري موافقت كردند كه 8 ميليارد دلار از صندوق توسعه ملي براي اجراي اين طرح ها اختصاص پيدا كند و خوشبختانه با اين اتفاق، امروز هيچ محدوديتي در طرح هاي غرب كشور وجود ندارد.
دكتر جهانگيري گفت: پس از اجراي اين طرح ها غرب كشور ديگر با محدوديت آب براي توسعه صنعت، معدن و كشاورزي مواجه نخواهد بود و پس از آن اين مردم هستند كه بايد با بهره وري بالا و توجه به روش هاي نوين آبياري نسبت به توسعه كشاورزي و افزايش توليدات صنعتي اقدام كنند.
معاون اول رييس جمهور يكي از مهمترين سياست هاي دولت كه در برنامه ششم توسعه نيز لحاظ شده را توسعه خطوط ريلي كشور عنوان كرد و گفت: قرارگاه سازندگي خاتم الانبياء نيز بايد به موضوع توسعه ريلي به عنوان يكي از بخش هاي محوري توجه كند و در اين زمينه فعاليت خود را افزايش دهد.
وي با اشاره به محدوديت بودجه دولت و كمبود منابع براي اجراي طرح هاي عمراني نيمه تمام اظهار داشت: اجراي اين طرح ها با بودجه دولت چند ده سال زمان مي برد. يكي از واقعيت هاي تلخ كشور اين است كه دولت به شدت بزرگ شد و بخش اعظم درآمدهاي دولت صرف هزينه هاي جاري مي شود.
دكتر جهانگيري با تاكيد براينكه بايد براي اجراي طرح هاي عمراني روش ديگري به جز اتكاء به بودجه دولت پيدا كنيم، گفت: يكي از برنامه هايي كه دولت در همين راستا در پيش گرفته، واگذاري طرح هاي نيمه تمام به بخش خصوصي است و دولت از اين كار به دنبال درآمد نيست بلكه هدف اصلي تكميل اين طرح هاي نيمه تمام است تا مردم بتوانند از اجراي آنها بهره مند شوند.
معاون اول رييس جمهور با اشاره به پيش بيني هاي صورت گرفته براي تامين منابع مالي خارجي، افزود: در اين برنامه بر اين موضوع تاكيد شده است كه منابع خارجي بايد براي اجراي طرح هايي اختصاص پيدا كند كه بازپرداخت آن از محل اجراي طرح امكانپذير باشد چرا كه قصد نداريم كشور را بدهكار كنيم.
وي همچنين با يادآوري اينكه پيش بيني كرده ايم كه10 هزار ميليارد تومان به سرمايه بانك ها اضافه كنيم، گفت: براساس پيش بيني ها اگر بخش خصوصي 20 درصد از منابع لازم براي اجراي طرح هاي نيمه تمام عمراني را بياورد، امكان تامين 80 درصد مابقي از محل منابع دولت، نظام بانكي و صندوق توسعه ملي ميسر است.
دكتر جهانگيري با تاكيد براينكه قرار گاه سازندگي خاتم الانبياء بايد متولي اجراي چند كار بزرگ و ماندگار در تاريخ كشور شود، گفت: البته قرارگاه نبايد عرصه را براي فعاليت بخش خصوصي تنگ كند و بايد در طرح هايي كه بخش خصوصي توان اجراي آن را ندارد، شاهد حضور قرارگاه و اجراي طرح هاي مهم و ماندگار باشيم.
معاون اول رييس جمهور با اشاره به گزارش فرمانده قرارگاه سازندگي خاتم الانبياء در خصوص طرح هاي در دست اجرا، گفت: 55 طرح توسط قرارگاه در دست اجرا است كه هر كدام از اين طرح ها نقشي كليدي در توسعه كشور دارد و خوشبختانه قرارگاه خاتم الانبياء مصمم است اين پروژه ها را در دولت يازدهم تكميل و به بهره برداري برساند.
وي يكي از اين طرح ها را پالايشگاه ستاره خليج فارس برشمرد و گفت: اجراي اين طرح يكي از كارهاي ضروري كشور و در راستاي اقتصاد مقاومتي است كه قول داده شده فاز نخست آن تا پايان سال راه اندازي شود كه پس از آن نه تنها قادر خواهيم بود بنزين مورد نياز كشور را تامين كنيم بلكه مي توانيم جزو صادركننده هاي بنزين با كيفيت بالا باشيم.
دكتر جهانگيري گفت: قرارگاه سازندگي خاتم الانبياء ظرفيت بزرگي براي كشور است كه هم از نيروي انساني ارزشمند برخوردار است و هم ارتباط خوبي با پيمانكاران برقرار كرده و تعداد ماشين آلاتي كه قرارگاه در اختيار دارد در ميان ساير پيمانكاران كشور بي نظير است.
معاون اول رييس جمهور در ادامه با اشاره به توجه دولت به استفاده از توان داخلي، گفت: اصرار داريم كه هيچ قرارداد خارجي منعقد نشود مگر اينكه در اجراي آن از ظرفيت داخل استفاده شود و پيوست فناوري نيز در كنار اين قرارداد باشد كه اين تصميمات از مصوبات ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي است كه ابلاغ شده است.
وي همچنين با اشاره به موضوع قرارداد كشتي سازي با شركت كره اي، خاطرنشان كرد: اين قرارداد مربوط به سال 2008 است و در آن زمان بيش از 25 درصد از مبلغ قرارداد به شركت كره اي پرداخت شد و پس از آن به دليل تحريم ها امكان پرداخت مابقي مبلغ قرارداد فراهم نشد و چون اين شركت كره اي، ساخت كشتي را آغاز كرده بود عليه ايران شكايت و ادعاي خسارت كرد و اخيراً پس از توافق برجام مذاكرات جديدي با اين شركت انجام شد و مقرر گرديد اين شركت از شكايت خود صرف نظر كند و خوشبختانه پذيرفته شد كه با كاهش 25 درصدي در مبلغ اجرا شود.
دكتر جهانگيري كشتي سازي را يكي از رشته هاي مهم صنعتي ايران برشمرد و گفت: زيرساخت هاي خوبي در اين رشته صنعتي در كشور ايجاد شده است و بايد از شركت هاي فعال در اين زمينه حمايت كنيم و براي تامين مالي پروژه هاي مرتبط با كشتي سازي راه حلي پيدا كنيم و اميدوارم بتوانيم با اين گونه اقدامات به يكي از كشورهاي خوب در زمينه كشتي سازي تبديل شويم.
معاون اول رييس جمهور پيش از حضور در اين مراسم از نمايشگاه اقتدار سپاه در عرصه سازندگي نيز بازديد كرد و در جريان آخرين دستاوردهاي قرارگاه سازندگي خاتم الانبياء در بخش هاي مختلف از جمله نفت، گاز و پتروشيمي، معادن و صنايع معدني، كشاورزي، حمل و نقل،‌آب و نيرو، ارتباطات و فناوري اطلاعات و بنادر و سازه هاي ساحلي قرار گرفت.
در اين مراسم همچنين فرمانده قرارگاه سازندگي خاتم الانبياء نيز با بيان اينكه قرارگاه سال 95 را به كليه گروه ها و موسسات خود اعلام آماده باش 100 درصدي داده است، گفت: تلاش ما اين است كه در سال 95 به نامگذاري سال تحت عنوان اقتصاد مقاومتي اقدام و عمل جامه عمل بپوشانيم و در مسير اجراي اقتصاد مقاومتي گام برداريم.
سردار عبداللهي افزود: قرارگاه در سال 95 اجراي 65 پروژه در حوزه هاي مختلف را در اولويت برنامه هاي خود قرار داده و تا كنون بالغ بر 126 هزار ميليارد تومان براي اجراي اين پروژه ها هزينه شده كه از اين ميان 10 پروژه كليدي و پراهميت ظرف سال هاي آينده و 55 پروژه ديگر از پيشرفت فيزيكي قابل قبولي برخوردار هستند و تلاش ما اين است كه هرچه زودتر به بهره برداري برسند.

انتهای پیام /*
r_rsar
اخبار برگزيده
طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh