طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh

شَهْرُ رَمَضانَ الَّذي أُنْزِلَ فيهِ الْقُرْآنُ هُديً لِلنَّاسِ وَ بَيِّناتٍ مِنَ الْهُدي‏ وَ الْفُرْقانِ

      
پنجشنبه ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - 22 April 2021
شناسه خبر: ۴۹۰۴
تاریخ خبر: ۲۹/ ۰۸/ ۱۳۹۵
ساعت: ۱۰:۴۵

اقتصاد روي زمين؛ اقتصاد روي كاغذ!

معاون اول رييس جمهور در جريان سفر به استان كرمان خطاب به مديران، مهندسان و كارگران مجتمع صنعتي و معدني گل گهر سيرجان گفت:«حداقل در يك ماهه گذشته به عنوان رييس ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي فقط چهار طرح بزرگ ملي با ميليون ها دلار سرمايه گذاري را افتتاح كرده ام كه علاوه بر اشتغال زايي براي نيروهاي بومي ، محصولات آن به خارج از كشور صادر مي شود.»

اقتصاد روي زمين؛ اقتصاد روي كاغذ!

او در جلسه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي استان چهارمحال و بختياري نيز اين جمله را تكرار و تاكيد كرده بود:«امروز دو طرح بزرگ مرتبط با صنايع معدني كه سالها معطل مانده بود در اين استان افتتاح شد. هفته پيش دراصفهان يك طرح بزرگ فولادي در مجتمع فولاد مباركه اصفهان به بهره برداري رسيد و هفته پيش از آن هم در هرمزگان كارخانه بزرگ فولاد بندرعباس را افتتاح كردم كه هر كدام از اين طرح ها اگر در خيلي از كشورها راه اندازي شود برايش جشن ملي راه مي انداختند اما برخي در كشور ما كه عادت دارند به سياه نمايي و تلاش مي كنند تا اميد مردم را از بين ببرند تيتر مي زنند، «حال اقتصاد خوب است اما روي كاغذ!» .

اقتصاد روي زمين؛ اقتصاد روي كاغذ!

در حاليكه عده اي همچنان تيتر مي زدند:«دولت درباره اشتغال خوب حرف مي زند اما...!» و «كارنامه چهل ماهه دولت، انشاء 20، حساب ...!؟» دكتر جهانگيري در سفر به استان كرمان يك طرح بزرگ مرتبط با صنعت فولاد را در شركت صنعتي گل گهر سيرجان افتتاح كرد تا به ظرفيت توليد گندله سازي كشور 3ميليون و 800 هزار تن افزوده شود. اگرچه برخي در تاكتيكي رسانه اي كه از آن به عنوان كوچك نمايي ياد مي شود اقدامات دولت را ناديده مي گيرند اما تكميل شدن زنجيره توليد در معادن و صنايع معدني، جلوگيري از خام فروشي و ايجاد ارزش افزوده مسايلي نيست كه بتوان از كنار آن به سادگي گذشت.
مشخصات طرح هاي بزرگ صنايع معدني كه دكتر جهانگيري در كمتر از دوماه گذشته افتتاح كرده به شرح ذيل است:
* افتتاح فاز اول فولادسازي مجتمع فولاد كاوه جنوب كيش با سرمايه گذاري 9 هزار و 450 ميليارد ريال و با ظرفيت توليد يك ميليون و 200 هزار تن فولاد در سال.

اقتصاد روي زمين؛ اقتصاد روي كاغذ!

*افتتاح ماشين ريخته گري شماره 5 فولاد مباركه اصفهان با ظرفيت يك ميليون و 800 هزار تن در سال با سرمايه گذاري 5025 ميليارد ريال. اين واحد براي 550 نفر اشتغالزايي مستقيم دارد.

اقتصاد روي زمين؛ اقتصاد روي كاغذ!

*افتتاح ايستگاه ريخته گري شماره 5 ذوب آهن اصفهان با سرمايه گذاري 10 ميليون يورو و 300 ميليارد ريال. افزايش ظرفيت ريخته گري به يك ميليون تن در سال.

اقتصاد روي زمين؛ اقتصاد روي كاغذ!

*افتتاح كارخانه صنايع ورق هاي پوشش دار «تاراز» با سرمايه گذاري 2 هزار ميليارد ريال. ايجاد اشتغال مستقيم براي 250 نفر.

اقتصاد روي زمين؛ اقتصاد روي كاغذ!

* افتتاح واحد احياي مستقيم فولاد سفيد دشت با ظرفيت توليد سالانه 800 هزار تن آهن اسفنجي با اعتبار 7200 ميليارد ريال. ايجاد اشتغال مستقيم 350 نفر.

اقتصاد روي زمين؛ اقتصاد روي كاغذ!

* كارخانه گندله سازي شماره 2 شركت معدني و صنعتي گل گهر سيرجان با سرمايه گذاري 440 ميليارد تومان و 103 ميليون يورو. ايجاد اشتغال مستقيم 500 نفر.

اقتصاد روي زمين؛ اقتصاد روي كاغذ!

دكتر جهانگيري در سيرجان تاكيد كرد؛ «قطار اقتصاد روي ريل درستي قرار گرفته و به سمت اهداف تعيين شده در حال حركت است اگر چه دولت برخي ضعف ها و نارسايي ها را كتمان نمي كند اما نبايد با بزرگنمايي نقطه ضعف ها و نديدن اقدامات انجام شده بذر ياس را در جامعه پاشيد و اميد و اعتماد را بويژه از جوانان سلب كرد.» بدون ترديد علاوه بر آمار و ارقام كه بيانگر انجام اقدامات اساسي دولت در بخش صنعت با آثار اقتصادي مثبت براي كشور است، افتتاح اين طرح ها هم نشان دهنده اين موضوع اساسي را گوشزد مي كند كه اقتصاد ايران پس از چند سال غفلت با تدبير مديريتي دوباره روي زمين بنا مي شود و مردم ايران بويژه ساكنان مناطقي كه طرح ها در آنجا ايجاد شده از آثار آن بهره خواهند برد كه واقعيتي ملموس و انكار ناشدني است.

انتهای پیام /*
r_rsar
اخبار برگزيده
طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh