طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh

اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
چهارشنبه ۱۳ فروردين ۱۳۹۹ - 01 April 2020
شناسه خبر: ۴۸۴۹
تاریخ خبر: ۱۸/ ۰۸/ ۱۳۹۵
ساعت: ۱۲:۵۵
معاون اول رييس جمهور تاكيد كرد:

براي افزايش سرمايه گذاري بايد بخش خصوصي مورد حمايت باشد/ در مقطع فعلي هيچ كاري مهمتر از توسعه كشور وجود ندارد/ بايد با بخش خصوصي با احترام و تكريم برخورد كنيم/ مديران سرمايه كشور هستند و نبايد آنها را با تهمت از صحنه خارج كرد/ پيام احداث كارخانه هاي فولاد، حركت چهار محال و بختياري در مسير توسعه است

معاون اول رييس جمهور با تاكيد براينكه در شرايط فعلي هيچ كاري مهمتر از توسعه كشور و حل مسائل و چالش هاي پيش رو نداريم، گفت: اگر مي خواهيم كشور را توسعه دهيم و مشكل اشتغال را برطرف سازيم راهي جز افزايش سرمايه گذاري و توليد وجود ندارد.
براي افزايش سرمايه گذاري بايد بخش خصوصي مورد حمايت باشد/ در مقطع فعلي هيچ كاري مهمتر از توسعه كشور وجود ندارد/ بايد با بخش خصوصي با  احترام و تكريم برخورد كنيم/ مديران سرمايه كشور هستند و نبايد آنها را با تهمت از صحنه خارج كرد/ پيام احداث كارخانه هاي فولاد، حركت چهار محال و بختياري در مسير توسعه استدكتر اسحاق جهانگيري ظهر امروز (سه شنبه) در آيين افتتاح واحد احياي مستقيم فولاد سفيد دشت چهار محال و بختياري، اظهار داشت: امروز تعداد قابل توجهي نيروي جوان تحصيلكرده و جوياي كار در كشور وجود دارد كه انتظار دارند براي آنها فرصت شغلي فراهم كنيم و اين كار جز با سرمايه گذاري و رونق توليد در بخش هاي مختلف ميسر نخواهد شد.
دكتر جهانگيري افزود: براي اينكه سرمايه گذاري افزايش پيدا كند بايد بخش خصوصي مورد حمايت قرار گيرد و هر استاني كه توانسته فضايي به وجود آورد كه بخش خصوصي احساس آرامش و امنيت كند، زودتر موفق شده است كه بر مشكلات غلبه كرده و براي جوانان اشتغالزايي كند.
معاون اول رييس جمهور ادامه داد: اگر در استاني به بخش خصوصي آنطور كه بايد بها داده نشود، در نتيجه بايد به منابع محدود و اندك دولتي چشم داشته باشند و اين در حالي است كه نقش منابع دولتي در سرمايه گذاري و توليد روز به روز و سال به سال كاهش پيدا مي كند.
دكتر جهانگيري با بيان اينكه نهادهاي عمومي نيز موفقيت بيشتري از بخش دولتي در حوزه سرمايه گذاري و توليد دارند، گفت: البته دستاوردهاي بخش خصوصي از نهادهاي عمومي نيز بيشتر است و در اقتصاد مقاومتي نيز توجه ويژه اي به بخش خصوصي صورت گرفته و يكي از رويكردهاي اصلي آن مردمي كردن اقتصاد است به گونه اي كه مردم موتور محرك اقتصاد كشور باشند و دولت به برنامه ريزي و سياستگذاري بپردازد.
وي با تاكيد براينكه بايد با بخش خصوصي با احترام و تكريم برخورد كنيم، اظهار داشت: روز گذشته در مراسم توديع و معارفه وزير آموزش و پرورش به موضوع زد و بند در معوقات بانكي اشاره كردم كه متاسفانه بيشتر رسانه ها فقط اين بخش از سخنان را تيتر كرده بودند و بقيه مسائل را ناديده گرفتند.
معاون اول رييس جمهور ادامه داد: كساني كه معوقات بانكي دارند دو گروه هستند و نبايد همه را به چشم بد نگاه كنيم، برخي از اين افراد به دليل تغيير شرايط اقتصادي كشور و نوسانات ارزي دچار مشكل شدند و واحدهاي توليدي آنها با مشكل و بعضاً تعطيلي مواجه شد.
دكتر جهانگيري اضافه كرد: نبايد كساني كه بخش خصوصي واقعي هستند و واحدهاي توليدي آنها با مشكل مواجه شده است را بي پناه رها كنيم. آنها انسان هايي شريف و زحمت كش هستند كه سرمايه خود را به فرصت هاي شغلي براي جوانان تبديل كرده اند در حالي كه مي توانستند پول خود را در بانك بگذارند و سود دريافت كنند.
وي با تاكيد براينكه مديران استان ها و نمايندگان مردم در استان ها و همگي رسالت داريم كه از بخش خصوصي حمايت كنيم، گفت: بخش خصوصي بايد احساس كند كه در سختي ها كنار آنها هستيم و به آنها كمك خواهيم كرد.
معاون اول رييس جمهور در ادامه با اشاره به كساني كه معوقات بانكي دارند و با زد و بند تسهيلات گرفته اند، اظهار داشت: اين افراد زماني كه تسهيلات مي گرفتند مي دانستند كه نمي خواهند آن را پس بدهند و تعداد اينگونه افراد محدود است و بايد با جديت و قدرت اين منابع را از آنها پس بگيريم و نبايد اجازه دهيم كه منابع بانكي توسط اين گونه افراد مورد سوء استفاده قرار گيرد.
دكتر جهانگيري با اشاره به اينكه نهادهاي عمومي نيز هزاران ميليارد منابع مالي در اختيار دارند، افزود: استان هايي كه در بخش توسعه عقب تر هستند بايد از اين نهادها بخواهند كه براي سرمايه گذاري در اين استان ها حضور يابند و شرايط لازم را برايشان فراهم آورند.
وي با اشاره به سابقه شكل گيري نهادهاي توسعه اي نظير (ايميدرو) در سالهاي قبل، گفت: تا زماني كه استان هايي نظير سيستان و بلوچستان، خراسان جنوبي از روند توسعه بهره چنداني نبرده اند بايد نهادهاي عمومي وارد كار شوند و در كنار بخش خصوصي زمينه را براي توسعه استان ها فراهم كنند.
معاون اول رييس جمهور در اين باره از روش هاي نادرست سال هاي پيش در واگذاري شركت هاي زيرمجموعه نهادهاي توسعه اي كه به شكل سهام عدالت انجام شد، گفت: امروز برگه هاي سهام عدالت در دست مردم وجود دارد اما آنها بهره اي از اين سهام نبرده اند و شركت هاي واگذار شده نيز دچار مشكلات بسياري هستند.
دكتر جهانگيري در بخش ديگري از سخنانش از موقعيت استراتژيك و ظرفيت هاي فراوان معدني و نيروي انساني چهار محال و بختياري بعنوان امتيازاتي مثبت براي توسعه استان ياد كرد و گفت: طرح هايي كه امروز در چهار محال و بختياري افتتاح شد يك پيام روشن به مردم استان داشت و آن پيام اين بود كه چهار محال و بختياري به سرعت در حال حركت به سمت صنعتي شدن است.
وي افزود: بسياري از واحدهاي توليدي بويژه صنعت خودرو و لوازم خانگي نيازمند محصولات توليدي كارخانه هاي افتتاح شده هستند و اين موضوع مي تواند همانند ذوب آهن كه موجب توسعه صنعتي اصفهان شد نقطه شروعي براي صنعتي شدن چهار محال و بختياري باشد.
دكتر جهانگيري ادامه داد: چهار محال و بختياري بايد به همت جوانان، نخبگان و مديرانش به سمت توسعه جدي حركت كند و دولت نيز در اين زمينه تمام مساعي خود را براي كمك به اين روند به كار خواهد بست.
معاون اول رييس جمهور از ساخت مجتمع آهن اسفنجي در سفيد دشت بعنوان تفاوت ميان مديريت دولتي و بخش خصوصي و مديريت دوران اقتصاد مقاومتي با زمان پيش از آن ياد كرد و گفت: متاسفانه در دوراني كه دولت بيشترين درآمدهاي نفتي را در اختيار داشت اين طرح با كندي و در حد تاسيسات ابتدايي ساخته شد اما امروز با تدبير مديران علي رغم كمبود منابع، كارخانه در زماني كوتاه و حجم سرمايه گذاري بسيار به پايان رسيد.
دكتر جهانگيري تاكيد كرد اين اتفاق يعني استقرار مديريت جهادي و مديريت مبتني بر اقتصاد مقاومتي، اقتصاد مقاومتي يعني استفاده از ظرفيت هاي كشور به بهترين نحو كه منجر به افزايش بهره وري شود كه در ساخت و راه اندازي اين طرح ها به خوبي مشاهده مي شود.
وي همچنين با اشاره به راه اندازي كارخانه توليد چادر مشكي در استان، گفت: بانوان ايراني براي حجاب ازچادر مشكي استفاده مي كنند و متاسفانه در سالهاي گذشته در اين زمينه اقدامي انجام نشد اما امروز با يك مديريت صحيح براي تامين منابع مالي و تجهيزات اين كارخانه افتتاح شد و نشان داد كه بايد قدر مديران كشور را دانست، مديراني كه سرمايه اصلي ايران هستند و نبايد با انگ زدن از صحنه خارج شوند. 
در اين مراسم وزير صنعت، معدن و تجارت نيز با ابراز خرسندي از افزايش ظرفيت توليد فولاد خام در كشور، گفت: هم اكنون ظرفيت توليد فولاد خام به 27.5 ميليون تن در كشور رسيده است.
مهندس نعمت زاده با تاكيد براينكه استان چهار محال و بختياري بايد صنعتي شود، اظهار داشت: اين استان داراي كشاورزي و دامپروري است اما اين بخش ها محدوديت دارند و با احداث خط راه آهن كه در اين استان انجام خواهد شد، قطعاً زمينه توسعه فعاليت هاي صنعتي با رويكرد صادرات فراهم خواهد شد.
مديران عامل فولاد مباركه و ايميدور كه سرمايه گذاران پروژه احياي مستقيم فولاد سفيد دشت هستند نيز گزارشي از سرمايه گذاري و مراحل اجراي اين طرح ارائه كردند و به تشريح برنامه هاي اين دو شركت براي اجراي شش طرح فولادي ديگر در اين استان پرداختند.

انتهای پیام /*
r_rsar
اخبار برگزيده
طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh