طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 18 June 2018
کد خبر: ۴۶۵۶
تاریخ خبر: ۰۹/ ۰۶/ ۱۳۹۵
ساعت: ۱۹:۳۸
دكتر جهانگيري در جلسه اقتصاد مقاومتي استان آذربايجان شرقي:

اگر ايران در مقابل داعش نمي ايستاد، امروز پايتخت برخي كشورها در اختيار اين گروه تروريستي بود/ عبور از مشكلات جز با اتكا به سرمايه اجتماعي ميسر نيست/ مبارزه با قاچاق بايد بصورت بي امان ادامه پيدا كند

معاون اول رييس جمهور با اشاره به اينكه هدف اصلي ايجاد گروه هاي تكفيري ها از جمله گروه داعش ضربه زدن به امنيت جمهوري اسلامي ايران بوده است گفت: امروز همه به اين باور رسيده اند كه براي امنيت سازي و ثبات سازي در منطقه چاره اي جز مشاركت ايران وجود ندارد و اگر ايران در مقابل داعش نمي ايستاد، امروز پايتخت برخي كشورهاي منطقه در اختيار اين گروه تروريستي بود.
دكتر اسحاق جهانگيري عصر امروز (سه شنبه)در بخش پاياني سفر يكروزه خود به استان آذربايجان شرقي در جلسه اقتصاد مقاومتي اين استان گزارشي از عملكرد دولت در سه سال گذشته در بخشهاي مختلف ارائه و خاطرنشان كرد: آنچه مهم است اين است كه كشور پيشرفت هاي خوبي داشته است و توانسته ايم از برخي مشكلات عبور كنيم.
وي با تاكيد براينكه عبور از مسائل و مشكلات جز با اتكاء به سرمايه اجتماعي ميسر نيست تصريح كرد: بزرگترين سرمايه اي كه در اختيار مسئولين كشور قرار دارد اعتماد مردم و اميد آنها به آينده است كه بايد از اين اعتماد و اميد حفاظت و حراست كنيم.
معاون اول رييس جمهور افزود: وقتي مردم نسبت به آينده اميدوار باشند برخي مشكلات بسيار بزرگ كه مديران كشور بايد براي آن بسيار هزينه و وقت صرف كنند، به آساني قابل حل است.
بزرگترين سرمايه اي كه در اختيار مسئولين كشور قرار دارد اعتماد مردم و اميد آنها به آينده است كه بايد از اين اعتماد و اميد حفاظت و حراست كنيم

دكتر جهانگيري وضعيت كشور را در بخش هاي مختلف مناسب و قابل قبول توصيف كرد و افزود: متاسفانه عده اي اصرار دارند وضعيت كشور را نامطلوب نشان دهند و مردم را نسبت به جمهوري اسلامي ايران دلسرد كنند و تصور مي كنند كه دلسرد شدن مردم به نفع جناح خودشان است اما غافل هستند كه اگر مردم نسبت به نظام دلسرد شوند در واقع نسبت به همه دلسرد مي شوند.
وي در ادامه با اشاره به پرونده هسته اي كشور و عملكرد مثبت دولت در حل اين پرونده تصريح كرد: اينكه طرف مقابل به همه تعهدات خود عمل نكند موضوع عجيبي نيست زيرا خوي استكباري آنها باعث مي شود كه اگر بتوانند اخلال كنند اما ما بايد با هوشياري تلاش كنيم و پيگيري نماييم تا همه بخش هاي تعهدات عملي شود.
معاون اول رييس جمهور با بيان اينكه ايران در منطقه اي ناامن و بسيار حساس واقع شده است بر ضرورت قدرشناسي از عملكرد نيروهاي مسلح و امنيتي كشور و ثبات و آرامشي كه در كشور وجود دارد تاكيد كرد و گفت: مقام معظم رهبري نيز بر اين موضوع تاكيد داشتند و فرمودند كه امنيت از نعمت هايي است كه تا از بين نرود قدر آن شناخته نمي شود.
دكتر جهانگيري ادامه داد: كشورهاي اطراف ما نظير بحرين ، عراق، يمن، پاكستان، افغانستان و ... امروز مشكلات متعددي در زمينه امنيت دارند و كانون ثبات و امنيت در منطقه ايران است و مردم ما كمترين دغدغه نسبت به امنيت ندارند.
متاسفانه عده اي اصرار دارند وضعيت كشور را نامطلوب نشان دهند و مردم را نسبت به جمهوري اسلامي ايران دلسرد كنند و تصور مي كنند كه دلسرد شدن مردم به نفع جناح خودشان است اما غافل هستند كه اگر مردم نسبت به نظام دلسرد شوند در واقع نسبت به همه دلسرد مي شوند

وي اظهار داشت: در شرايطي كه كشور از امنيت و ثبات مناسبي برخوردار است، مهمترين كار ما اين است كه اقتصاد كشور را به حركت درآوريم. دستاوردهاي حاصل شده در بخش اقتصادي قابل توجه است و نبايد كوچك شمرده شوند.
معاون اول رييس جمهور ادامه داد: در سال 90 درآمدهاي ارزي كشور118 ميليارد دلار بود اما امسال اين درآمد حداكثر به 30 ميليارد دلار مي رسد. اگر فروش نفت هنوز همانند زمان تحريم 1 ميليون بشكه بود حتي به همين درآمد 30 ميليارد دلاري نيز نمي رسيديم اما خوشبختانه امروز 2 ميليون و پانصد و هفتاد هزار بشكه نفت صادر مي شود.
وي با اشاره به برنامه ريزي دقيق دولت براي آماده سازي صنعت نفت به منظور افزايش توليد پس از رفع تحريم ها خاطرنشان كرد: قبل از اجراي برجام همه مقدمات لازم براي افزايش توليد و ظرفيت نفت انجام شد و به محض اجراي برجام توليد و صادرات نفت كشور به ميزان قابل توجهي افزايش پيدا كرد به گونه اي كه هيچ كس تصور نمي كرد ايران بتواند ظرف چند ماه ميزان توليد خود را به ميزان قبل از تحريم ها برساند.
معاون اول رييس جمهور همچنين با اشاره به اقدامات دولت تدبير و اميد در زمينه ثبات سازي در اقتصاد كشور گفت: در سال 92 كه اقتصاد كشور متلاطم شده بود قيمت ارز بصورت لحظه اي تغيير مي كرد و ارز كشور را در بازار تزريق كردند تا قيمت آن را پايين بياورند.
وي با اشاره به اينكه ظرف 17 ماه 22 ميليارد دلار ارز مملكت را در دبي و استانبول عرضه كردند تا قيمت ارز را كاهش دهند افزود: وقتي اين سخنان گفته مي شود، برخي مي گويند مگر سوپرماركت است كه به اين راحتي ارز كشور را بفروشند اما دقيقاً به همين شيوه نسبت به اين كار اقدام كردند و منجر به افزايش تورم و مشكلات متعددي در اقتصاد كشور شد.
استان آذربايجان شرقي از بخش خصوصي بسيار خوب و مناسبي برخوردار است و اگر بخش خصوصي اين استان حركت كند اين موج به همه نقاط كشور تسري خواهد يافت

دكتر جهانگيري همچنين با اشاره به كاهش بهاي نفت و تاثير منفي اين اتفاق در اقتصاد بسياري از كشورهاي نفت خيز افزود: بسياري از كشورهاي نفت خيز با كاهش ارزش پول ملي مواجه شدند اما در ايران اين موضوع به نحو مطلوبي مديريت شد.
وي يكي از دلايل موفقيت عدم تاثير پذيري اقتصاد ايران از كاهش بهاي نفت را اعتماد مردم به مديريت و آينده كشور ارزيابي كرد و گفت: اين اعتماد باعث شد مردم به بازارها هجوم نبرند و به همين دليل است كه تاكيد مي كنيم بايد قدر اعتماد مردم دانسته شود و از آن حفاظت گردد.
معاون اول رييس جمهور دليل ديگر اين موفقيت را مديريت صحيح و سياست گذاري مطلوب دولت دانست و گفت: دولت با سياست گذاري هاي درست مانع از تلاطم در اقتصاد كشور شد.
دكتر جهانگيري همچنين با اشاره به اينكه در سال 92 ذخيره گندم در بسياري از استان هاي كشور كاهش يافته بود و در برخي مناطق به سه روز رسيده بود اظهار داشت: برخلاف تصور برخي افراد كه مي گويند دولت نگاه به خارج دارد، با اينكه در حال گفتگو و مذاكره بوديم، در همان مقطع تصميم گرفته شد كه ذخيره كالاهاي اساسي بايد حتماً شش ماه باشد. در بخش كشاورزي نيز با برنامه ريزي هاي دولت تدبير و اميد به نقطه اي رسيده ايم كه در سال 91،  6.7 ميليون تن گندم وارد كشور شد اما امسال واردات گندم به صفر رسيده است. در ساير بخش ها هم همينطور است و حجم طرح هاي افتتاح شده در هفته دولت بسيار قابل توجه است.
وي در ادامه با تاكيد براينكه اقتصاد كشور از اين پس نيازمند سياست هاي عالمانه است افزود: خوشبختانه اين سياست ها از سوي مقام معظم رهبري ابلاغ شد و در اختيار دولت قرار گرفت.
معاون اول رييس جمهور در بخش ديگري از سخنان خود با تاكيد براينكه استاني همانند آذربايجان شرقي بايد از هر نظر پيشتاز باشد گفت: مردم اين استان از هر جهت در تاريخ پيشتاز بوده اند و يكي از افتخارات مردم ايران آذربايجان غيور است.
دكتر جهانگيري استان آذربايجان شرقي را مهمترين استان صنعتي كشور دانست وگفت: اين استان از بخش خصوصي بسيار خوب و مناسبي برخوردار است و اگر بخش خصوصي اين استان حركت كند اين موج به همه نقاط كشور تسري خواهد يافت.
وي در ادامه سياست هاي اقتصاد مقاومتي را به دو دسته تقسيم كرد و گفت: برخي از اين سياست ها بلند مدت است و بايد به صورت هميشگي در اقتصاد ايران جاري باشد كه افزايش بهره وري از اين دست سياست ها است.
دكتر جهانگيري همچنين با اشاره به برنامه هاي كوتاه مدت در سال 95 اظهار داشت: مهمترين پيام اقتصاد مقاومتي در سال 95 اين است كه توليد بخش كشاورزي و صنعت ايران به حركت درآيد و لازمه آن فعال شدن بخش خصوصي در صحنه اقتصاد است.
معاون اول رييس جمهور راه اندازي واحدهاي توليدي راكد و نيمه فعال در كشور را از برنامه هاي جدي دولت برشمرد و گفت: از هيچ مديري پذيرفته نيست كه بتواند در اين مسير گام بردارد اما كوتاهي كند چرا كه اين موضوع اراده اي است كه در راس نظام شكل گرفته و حتما بايد اجرايي شود.
وي يافتن بازارهاي بين المللي براي توليد ايران را گامي ديگر در جهت حمايت از بخش توليد عنوان كرد و گفت: براي اين موضوع سياست گذاري كرده ايم كه 10 ميليارد دلار ميزان صادرات غيرنفتي نسبت به سال گذشته افزايش پيدا كند و براي اجراي اين برنامه بسته اي حمايتي تدوين و ابلاغ شده است.
دكتر جهانگيري همچنين با تاكيد بر ضرورت مبارزه با قاچاق كالا گفت: براي ما بسيار دشوار است كه مقام معظم رهبري فرموده اند كه در كشور قاچاق سازمان يافته وجود دارد و ما مصمم هستيم تا بساط آن جمع شود. نيازمند مبارزه امنيتي و اطلاعاتي و نيز مبارزه اقتصادي هستيم كه البته مبارزه اقتصادي بسيار مهمتر است. مبارزه با قاچاق بايد بي امان ادامه پيدا كند.
وي واگذاري طرح هاي نيمه تمام عمراني به بخش خصوصي را نيز از برنامه ها و اولويت هاي مهم دولت عنوان كرد و گفت: با شرايط فعلي و با بودجه دولت امكان اجراي طرح هاي نيمه تمام در كشور ميسر نيست و از بخش خصوصي خواسته ايم تا اين طرح ها را به قيمت صفر دريافت و اجرا كنند زيرا دولت به دنبال كسب درآمد از اجراي اين طرح ها نيست.
در اين جلسه استاندار و برخي مديران استان گزارشي از وضعيت استان آذربايجان شرقي و روند پيشرفت اجراي اقتصاد مقاومتي در اين استان ارائه كردند.

انتهای پیام /*
r_rsar
اخبار برگزيده
طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh