طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh

اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
شنبه ۰۳ آبان ۱۳۹۹ - 24 October 2020
شناسه خبر: ۴۶۱۶
تاریخ خبر: ۰۲/ ۰۶/ ۱۳۹۵
ساعت: ۲۰:۰۵

دكتر جهانگيري در جلسه بررسي عملكرد سياست هاي اقتصاد مقاومتي استان قزوين: دولت به معناي واقعي رهنمودهاي مقام معظم رهبري را كارساز و راهگشا مي داند/ امروز در بهترين شرايط از نظر هماهنگي قواي سه گانه هستيم

معاون اول رييس جمهور با بيان اينكه دولت به معناي واقعي پذيرفته است كه رهنمودهاي مقام معظم رهبري كارساز و راهگشا است گفت: دولت اجازه نداده است كه حتي يك دستور رهبر معظم انقلاب بر زمين بماند و دستورات را به صورت كامل اجرا مي كنيم بدون اينكه از ايشان هزينه كنيم.
دكتر اسحاق جهانگيري عصر امروز (سه شنبه) در جلسه بررسي عملكرد سياست هاي اقتصاد مقاومتي استان قزوين با گراميداشت ياد شهيدان رجايي و باهنر اظهار داشت: شهيد رجايي يك انقلابي متدين مخلص بود كه امروز براي ما يك الگو و نمونه است و شهيد باهنر نيز انساني شايسته و كم نظير بود.
وي افزود: شهيدان رجايي و باهنر در دوره كوتاه مسئوليت خود درس هايي ماندگار به ما دادند و افرادي به معناي واقعي مردمي بودند نه اينكه به دنبال ظاهرسازي باشند. درس اخلاق و افتادگي دادند و نه اينكه به دنبال رياكاري باشند و خود را مخلص جلوه دهند.
معاون اول رييس جمهور با بيان اينكه شهيدان رجايي و باهنر براي ما مديران از هر نظر الگو هستند خاطرنشان كرد: بايد از اخلاق، منش و رفتار آنها نسبت به جامعه درس بگيريم و از خودگذشتگي آنها در برابر مصالح ملي كشور را بياموزيم.
دكتر جهانگيري در ادامه با يادآوري اينكه سه سال از عمر دولت تدبير و اميد سپري شده است، به تشريح برخي دستاوردهاي دولت تدبير و اميد پرداخت و گفت: در زمان آغاز به كار دولت مشكلات فراواني پيش روي كشور بود و خوشبختانه عملكرد دولت تدبير و اميد به گونه اي بوده است كه امروز در پيشگاه خداوند و ملت سربلند هستيم.
شهيدان رجايي و باهنر در دوره كوتاه مسئوليت خود درس هايي ماندگار به ما دادند و افرادي به معناي واقعي مردمي بودند نه اينكه به دنبال ظاهرسازي باشند. درس اخلاق و افتادگي دادند و نه اينكه به دنبال رياكاري باشند و خود را مخلص جلوه دهند

وي افزود: در ابتداي دولت تصميم گرفتيم كه روابط بين المللي كشور را اصلاح كنيم و اسلام هراسي و ايران هراسي كه در دنيا وجود داشت را از بين ببريم چرا كه فضايي بوجود آمده بود كه همه قدرتهاي بين المللي مصمم شده بودند با توسل به فشارهاي اقتصادي ايران را زمين گير كنند.
معاون اول رييس جمهور با اشاره به اينكه در مذاكرات هسته اي ايران در يك طرف ميز و شش قدرت بزرگ دنيا در طرف ديگر ميز نشسته بودند، تصريح كرد: خوشبختانه توانستيم به دستاوردهاي خوبي در اين مذاكرات دست پيدا كنيم و ايران تنها كشوري است كه تحت فصل هفتم شوراي امنيت تحريم شد و توانست به سلامت از اين تحريم ها عبور كند.
دكتر جهانگيري ادامه داد: شوراي امنيت براي نخستين بار قطعنامه صادر كرد كه يك كشور مي تواند دانش هسته اي داشته باشد. فضاي ايران هراسي به ايران دوستي تبديل شد و كشورهايي كه حاضر نبودند حتي در سطح مديركل با مقامات ايراني ملاقات كنند، سران اين كشورها براي ديدار با مقامات ايراني صف كشيدند.
وي يكي ديگر از دستاوردهاي دولت تدبير و اميد را برقراري انسجام و وحدت داخلي كشور عنوان و خاطرنشان كرد: در دولت گذشته به روزهايي رسيده بوديم كه سران سه قوه عليه يكديگر افشاگري مي كردند و نيروهاي انقلاب رو در روي هم قرار گرفته بودند.
معاون اول رييس جمهور افزود: يكي از سياستهاي دولت تدبير و اميد اين بود كه بايد به سمت وحدت تحت لواي رهبر معظم انقلاب حركت كنيم و خوشبختانه امروز در بهترين شرايط از نظر هماهنگي قواي سه گانه هستيم و همه در مسير توسعه كشور تحت رهبري مقام معظم رهبري قرار داريم و هر كس هم كه در اين مسير حركت نمي كند يعني در مسير انقلاب و رهبري نيست.
شوراي امنيت براي نخستين بار قطعنامه صادر كرد كه يك كشور مي تواند دانش هسته اي داشته باشد. فضاي ايران هراسي به ايران دوستي تبديل شد و كشورهايي كه حاضر نبودند حتي در سطح مديركل با مقامات ايراني ملاقات كنند، سران اين كشورها براي ديدار با مقامات ايراني صف كشيدند

دكتر جهانگيري با يادآوري اينكه ايران در منطقه اي قرار دارد كه آشوب در اين منطقه شعله مي كشد خاطرنشان كرد: در ميان كشورهاي سوريه، عراق، ليبي، يمن، افغانستان و پاكستان كه با مشكلات متعدد روبرو هستند و در كشوري همانند تركيه نيز كودتا رخ مي دهد، يك كانون ثبات و امنيت در منطقه وجود دارد كه جمهوري اسلامي ايران است.
وي افزود: يكي از مهمترين اولويت ها اين است كه از امنيت و انسجام كشور بايد حراست شود و راه تحقق آن اين است كه همه نيروهاي انقلاب با هر گرايشي دور هم جمع شوند.
معاون اول رييس جمهور با بيان اينكه دولت تدبير و اميد در ارتباط با علما و مراجع عملكردي كم سابقه داشته است، گفت: چنين رابطه صميمي ميان دولت و مراجع و علما كم نظير و كم سابقه است.
دكتر جهانگيري در ادامه با اشاره به شرايط سخت اقتصادي كشور در سالهاي گذشته، به تورم بالاي 40 درصد و نرخ رشد اقتصادي منفي 6.8 درصد اشاره و خاطرنشان كرد: در اين شرايط ركود و تورم به صورت همزمان در كشور حاكم بود كه در 50 سال اخير شرايطي استثنايي بود.
وي افزود: دولت تدبير و اميد مصمم شد كه اقتصاد كشور را ساماندهي كند و تصميم گرفتيم برنامه دقيقي براي كاهش تورم تدوين كنيم چرا كه افزايش تورم به معناي دست بردن در جيب قشر ضعيف جامعه و واريز كردن به جيب قشر ثروتمند است. وقتي تورم بالا است حتي اگر شعار حمايت از مستضعفين هم سر دهيم كمكي به قشر ضعيف جامعه نخواهد كرد.
معاون اول رييس جمهور ادامه داد: در اين شرايط با پديده كاهش بهاي نفت نيز مواجه شديم و درآمد 118 ميليارد دلاري سال 91 به 35 ميليارد دلار در سال 94 رسيد و اين در حالي است كه در سال 91 علي رغم درآمد 118 ميليارد دلاري، رشد اقتصادي كشور منفي 6.8 درصد بود و در سال 94 رشد اقتصادي 1.3 درصد بود. البته هنوز به شرايط مطلوب نرسيده ايم و تلاش ما اين است كه به رشد 8 درصد اقتصادي كه در سند چشم انداز تعيين شده دست پيدا كنيم.
دكتر جهانگيري در ادامه سخنان خود با اشاره به سياست هاي كلي اقتصاد مقاومتي گفت: برخي تصور مي كنند كه اقتصاد مقاومتي سياست هايي براي رياضت و حصار كشيدن به دور كشور است اما دولت پس از ابلاغ اين سياست ها مصمم شد تا آن را اجرايي كند و خوشبختانه اقتصاد مقاومتي مورد اجماع همه اقتصاد دانان كشور است و قواي سه گانه نيز پاي آن ايستاده اند.
وي همچنين با اشاره به رويكرد دولت تدبير و اميد در مبارزه با فساد، گفت: از ابتداي دولت پرچم مبارزه با فساد را برداشته ايم و مصمم شده ايم تا فساد سيستمي كه مانند موريانه به جان كشور افتاده است را از بين ببريم زيرا در شرايطي كه فساد وجود داشته باشد توليد كنندگان و فعالان اقتصادي دچار رنج و زحمت خواهند شد و برخي سوء استفاده گران با استفاده از راهكارهاي نادرست به خواسته هايشان مي رسند همان گونه كه در سالهاي گذشته يك جوان 35 ساله توانست 2 ميليارد و 700 ميليون دلار پول اين كشور را ببرد.
معاون اول رييس جمهور ادامه داد: البته موارد سوء استفاده متعددي وجود دارد اما آنها را بازگو نمي كنيم تا خاطر ملت آزرده نشود و نمونه ديگر اين سوء استفاده ها گروهي بودند كه در سالهاي گذشته براي واردات ارز از يك كشور خارجي، 130 ميليون دلار از بانك مركزي آن كشور دريافت كردند اما در بازگشت فقط 100 ميليون دلار ارائه دادند و گفتند كه 30 ميليون دلار آن گم شده است.
دكتر جهانگيري با اشاره به دستاوردهاي خوب دولت تدبير و اميد تصريح كرد: دستاوردهاي كشور در سطح كلان خوب است و نبايد دل ملت را با سياه نمايي خالي كنيم. در شرايطي كه بسياري از كشورهاي منطقه با كاهش بهاي نفت دچار مشكلاتي نظير افت ارزش پول ملي شدند جمهوري اسلامي ايران رشد اقتصادي داشت.
وي در بخش ديگري از سخنان خود استان قزوين را از استان هاي اصلي اقتصادي، صنعتي، كشاورزي و گردشگري كشور برشمرد و گفت: استان قزوين ظرفيت هاي بسيار خوبي دارد و زيربناهاي توسعه در اين استان شكل گرفته است.
معاون اول رييس جمهور افزود: البته مشكلات و محدوديت هايي هم در اين استان به چشم مي خورد كه يكي از آنها محدوديت منابع آب است و دولت بنا دارد آب شرب قزوين و 16 شهر ديگر در اين استان را از سد طالقان تامين كند كه هرچه سريعتر بايد موانع پيش روي اجراي اين طرح برطرف شود و اميدوارم در آينده نزديك با سفر رييس جمهور به استان قزوين شاهد اعلام رسمي انجام اين پروژه باشيم.
در اين جلسه وزير صنعت، معدن و تجارت نيز استان قزوين را استاني مملو از ظرفيت هاي صنعتي، كشاورزي و گردشگري دانست و گفت: در استان قزوين 3900 واحد صنعتي فعاليت دارند كه برخي از اين واحدها با مشكل مواجه شده اند و وزارت صنعت احياي اين واحدها را در دست پيگيري دارد.
در اين مراسم نماينده ولي فقيه در استان قزوين، برخي كارآفرينان و فعالان بخش هاي صنعت، كشاورزي، گردشگري و مسكن و نيز يكي از نمايندگان مردم استان قزوين در مجلس شوراي اسلامي هم به بيان ديدگاه ها و نظرات خود پرداخت و پيشنهاداتي براي توسعه استان قزوين مطرح كردند.

انتهای پیام /*
اخبار مرتبط
r_rsar
اخبار برگزيده
طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh