طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh

اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
سه‌شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۹ - 07 July 2020
شناسه خبر: ۴۵۳۷
تاریخ خبر: ۲۹/ ۰۴/ ۱۳۹۵
ساعت: ۱۹:۱۷
معاون اول رييس جمهور تاكيد كرد:

در دعواهاي سياسي نبايد منافع ملي كشور ناديده گرفته شود/ وظيفه دولت بنگاه داري نيست بلكه مسئول اقتصاد كلان كشور است

معاون اول رييس جمهور با تاكيد براينكه وظيفه دولت بنگاه داري نيست بلكه مسئول اقتصاد كلان كشور است گفت: دولتي كه بتواند سياست هاي باثبات اقتصادي در كشور برقرار كند دولتي موفق است و دولت تدبير و اميد توانسته است اقتصاد را به سمتي پيش ببرد كه تغييرات نرخ ارز لحظه اي نيست و اقتصاد براي بخش خصوصي و فعالان اقتصادي قابل پيش بيني است.
در دعواهاي سياسي نبايد منافع ملي كشور ناديده گرفته شود/ وظيفه دولت بنگاه داري نيست بلكه مسئول اقتصاد كلان كشور استدكتر اسحاق جهانگيري عصر امروز (سه شنبه) در جلسه اقتصاد مقاومتي استان فارس اظهار داشت: همان كساني كه به دولت مي گويند در اقتصاد دخالت نكن، همان ها دولت را مورد انتقاد قرار مي دهند كه چرا كارخانه ها تعطيل است. آيا دولت بايد كارخانه راه بياندازد. وظيفه دولت هدايت اقتصاد كلان كشور است.
معاون اول رييس جمهور در ادامه استان فارس را از استان هاي پراهميت كشور برشمرد و گفت: استان فارس در ميان چند استان اول كشور قرار دارد و از نظر جمعيت، وسعت، شرايط فرهنگي و اقتصادي و تاريخي داراي ويژگي هاي خاصي است ضمن آنكه اين استان سومين پايگاه ديني و مذهبي كشور نيز است.
وي اظهار داشت: چنين استاني با چنين جايگاه و موقعيت برخي از مشكلاتش مشكلات ملي است كه براي حل اين مشكلات نيازمند اتخاذ تصميمات ملي هستيم.
دكتر جهانگيري يكي از اهداف اصلي سفرهاي خود به استان هاي مختلف در سال جاري را ارزيابي عملكرد استان ها درحوزه اقتصاد مقاومتي عنوان كرد و گفت: در اين سفرها عملكرد استان ها و اقدمات انجام شده در بخش اقتصاد مقاومتي را مورد بررسي قرار مي دهيم.
اقتصاد مقاومتي فقط براي دوران تحريم ها نيست بلكه هدف اين سياست ها اين است كه اقتصاد كشور را در برابر هرگونه تكانه و تنش خارجي از جمله تحريم ها محافظت كند

معاون اول رييس جمهور با انتقاد از برخي افراد كه موضوعات مهم كشور را تبديل به مسائل سياسي مي كنند تا بتوانند از اين طريق رقباي خود را كنار بزنند خاطرنشان كرد: موضوعي كه بايد در اين زمينه مدنظر قرار گيرد اين است كه در اين دعواهاي سياسي نبايد منافع ملي كشور ناديده گرفته شود زيرا منافع و مصلحت ملي يك خط قرمز است.
وي با اشاره به اينكه ايران در منطقه اي خاص قرار گرفته كه با چالش هاي متعددي روبرو است گفت: در شرايطي كه كشورهاي اطراف ما نظير عراق، سوريه، تركيه، افغانستان، يمن، بحرين و كشورهاي عربي حوزه خليج فارس با چالش هاي متعدد روبرو هستند تنها كشوري كه همانند كوه استوار ايستاده است ايران است كه به لطف خدا با مشكلات امنيتي مواجه نيست.
دكتر جهانگيري ادامه داد: نيروهاي مسلح،‌ امنيتي و اطلاعاتي كشور اشراف دقيقي دارند اما معناي اين امنيت اين نيست كه هر طور كه مي خواهيم به منافع ملي كشور آسيب بزنيم و سرمايه هاي اجتماعي و اعتماد مردم را تخريب كنيم.
معاون اول رييس جمهور اقتصاد مقاومتي را از موضوعاتي برشمرد كه با منافع ملي كشور مرتبط است و نمي توان آن را دست مايه دعواهاي سياسي كرد و گفت: مهمترين امتياز اقتصاد مقاومتي اين است كه همه اقتصاد دانان با گرايش هاي مختلف با آن موافق هستند و اجماع كاملي در اين زمينه وجود دارد.
مقام معظم رهبري سال جاري را سال اقدام و عمل ناميدند و دولت نيز در همين راستا جلسات متعددي برگزار كرد و 121 طرح و برنامه براي دستگاه هاي اجرايي تعيين شد تا در سال 95 اجرا شود

وي افزود: اقتصاد مقاومتي فقط براي دوران تحريم ها نيست بلكه هدف اين سياست ها اين است كه اقتصاد كشور را در برابر هرگونه تكانه و تنش خارجي از جمله تحريم ها محافظت كند.
دكتر جهانگيري لازمه اجرا و عملياتي كردن اقتصاد مقاومتي را نقش آفريني و مشاركت همه بخش ها و اركان نظام دانست و گفت: بخش خصوصي، بخش فرهنگي و همه نهادها بايد در اين زمينه نقش ايفا كنند.
معاون اول رييس جمهور سياست هاي اقتصاد مقاومتي را به دو گروه اصلي تقسيم كرد و اظهار داشت: برخي از اين سياست ها همانند بهره وري سياست هايي بلند مدت هستند كه بايد براي آنها در طول ساليان برنامه ريزي كنيم و انتظار نداشته باشيم كه امروز نتيجه آن را ببينيم.
وي دسته ديگر اين سياست ها را مربوط به امور جاري كشور و برنامه هاي كوتاه مدت دانست و گفت: به همين منظور مقام معظم رهبري سال جاري را سال اقدام و عمل ناميدند و دولت نيز در همين راستا جلسات متعددي برگزار كرد و 121 طرح و برنامه براي دستگاه هاي اجرايي تعيين شد تا در سال 95 اجرا شود.
دكتر جهانگيري اولويت نخست كشور در سال جاري را به حركت درآوردن چرخ توليد و اقتصاد دانست و افزود: همه بايد در اين زمينه تلاش كنيم تا بتوانيم بخش توليد و اقتصاد كشور را به حركت درآوريم.
زيبنده نظام جمهوري اسلامي نيست كه بالاترين مقام كشور از قاچاق سيستمي سخن به ميان مي آورد بنابراين دولت به طور جدي وارد قضيه شده و براي مبارزه با ده كالاي اصلي قاچاق به كشور تدابير خاصي انديشيده است

معاون اول رييس جمهور مهمترين نقش دولت در مقوله اقتصاد مقاومتي را راه انداختن واحدهاي راكد ارزيابي كرد و گفت: بانك ها بايد به مسئوليت خود در اين زمينه عمل كرده و تلاش كنند طرح هاي تصويب شده در كميته هاي اقتصاد مقاومتي هرچه سريعتر راه اندازي شود.
وي با اشاره به بازديدش از واحدهاي صنعتي در شهرك هاي اطراف تهران در ماه مبارك رمضان از برخي موضع گيري ها كه درباره وضعيت صنعت كشور سياه نمايي مي كنند انتقاد كرد و گفت: ممكن است درميان بيش از 700 هزار واحد صنعتي برخي از آنها دچار مشكل باشند اما بايد همزمان به صنايع موفق نيز نظر داشت كه با ظرفيت كامل كار مي كنند و با اتكاي بر مديريت و نيروي انساني صادرات نيز دارند.
دكتر جهانگيري از موضوع صادرات و قاچاق بعنوان دو مقوله مهم و تاثير گذار در اقتصاد كشور ياد و با اشاره به مصوبه دولت براي منهدم كردن كالاهاي قاچاق خطاب به مسئولان دولتي و امنيتي كشور گفت: زيبنده نظام جمهوري اسلامي نيست كه بالاترين مقام كشور از قاچاق سيستمي سخن به ميان مي آورد بنابراين دولت به طور جدي وارد قضيه شده و براي مبارزه با ده كالاي اصلي قاچاق به كشور تدابير خاصي انديشيده است.
معاون اول رييس جمهور گفت: تدبير دولت در سال جاري افزايش صادرات به ميزان ده ميليارد دلار است خوشبختانه آمار هاي گمرك كشور نشان مي دهد ميزان صادرات غيرنفتي در سال جاري به نسبت سال 94 ، 50 درصد به لحاظ وزني و 31 درصد به لحاظ ارزشي افزايش داشته است و اميدواريم تا پايان سال اين روند ادامه داشته باشد.
وي از مديران استان خواست تا بيش از گذشته شانه خود را زير بار مسئوليت قرار دهند و با اتخاذ تصميمات درست راه را براي واگذاري طرح هاي نيمه تمام عمراني به بخش خصوصي باز كنند تا مردم هرچه سريعتر از منافع اين طرح ها بهره مند گردند.
دكتر جهانگيري استان فارس را از استان هاي مهم در حوزه انرژي كشور دانست و با تاكيد بر اينكه تمركز دولت بر ميادين مشترك نفت و گاز است گفت: دولت در عين حال طرح هايي براي بهره مند شدن از ذخاير انرژي كشور و راه اندازي مجتمع هاي پتروشيمي دارد و اقداماتش در بخش گاز رساني به روستاها در حد انقلاب بوده است.
معاون اول رييس جمهور بحران كمبود آب در استان را جدي برشمرد و از علما و فرهيختگان خواست تا با دولت در جهت ترويج فرهنگ مصرف درست آب همكاري كنند و ادامه داد : بايد براي تالاب ها و حفظ منابع آب و رفع نگراني هاي مردم در اين بخش تدبير گردد البته دولت تامين آب شرب مردم را در اولويت خود مي داند.
وي در پايان سخنان خود نكاتي پيرامون كشاورزي استان و استفاده از طرح هاي آبياري نوين و كشت گلخانه اي ارائه كرد و خواستار همت بيشتر دست اندركاران استان بر اين بخش براي حفظ منابع آب در عين بهره وري بيشتر  از اراضي كشاورزي شد.
در اين مراسم كه وزراي نيرو، جهاد كشاورزي، نماينده ولي فقيه در استان فارس و دو نفر از نمايندگان  مجلس خبرگان نيز حضور داشتند، استاندار فارس گزارشي از سيماي عمومي و اقتصادي استان ارائه كرد و به بيان توضيحاتي درباره سهم و رتبه استان فارس در برخي شاخص ها پرداخت.
وي همچنين گزارشي از نرخ مشاركت و بيكاري در استان فارس ارائه كرد و ضمن تشريح ميزان توليدات كشاورزي استان و وضعيت صنعت و معدن، به تشريح اهم اقدامات انجام شده در راستاي اقتصاد مقاومتي در اين استان پرداخت.
نماينده ولي فقيه در استان فارس و نماينده مجلس خبرگان و رييس مجمع نمايندگان مردم استان فارس در مجلس شوراي اسلامي نيز در اين نشست به بيان ديدگاه ها و نظرات خود در خصوص استان فارس پرداختند.

انتهای پیام /*
r_rsar
اخبار برگزيده
طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh