طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh

اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
سه‌شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - 04 August 2020
شناسه خبر: ۴۴۱۲
تاریخ خبر: ۱۱/ ۰۳/ ۱۳۹۵
ساعت: ۱۹:۰۲
معاون اول رييس جمهور تاكيد كرد:

بخش كشاورزي بايد در اقتصاد مقاومتي بدرخشد/ روند حركت اقتصاد كشور مثبت و رو به رشد است/ نظام بانكي مكلف است به راه اندازي واحدهاي توليدي راكد و نيمه فعال كمك كند

معاون اول رييس جمهور با اشاره به ابلاغ برنامه ها و تكاليف دستگاه هاي اجرايي براي تحقق اقتصاد مقاومتي، گفت: اولويت هايي براي دستگاه هاي اجرايي در سال 95 تعيين شده و يكي از بخش هايي كه انتظار مي رود در سال 95 بتواند در اقتصاد مقاومتي بدرخشد بخش كشاورزي است.
بخش كشاورزي بايد در اقتصاد مقاومتي بدرخشد/ روند حركت اقتصاد كشور مثبت و رو به رشد است/ نظام بانكي مكلف است به راه اندازي واحدهاي توليدي راكد و نيمه فعال كمك كنددكتر اسحاق جهانگيري عصر امروز (سه شنبه) در مراسم رونمايي و معرفي دستاوردهاي جديد تحقيقاتي (ارقام جديد زراعي و باغي) كه در شهرستان ماهدشت استان البرز برگزار شد، اظهار داشت: اقتصاد مقاومتي بايد از آثار مثبتي در بخش كشاورزي براي سال 95 برخوردار باشد.
وي افزود: يكي از مهمترين اتفاقات كه بايد براي تحقق اقتصاد مقاومتي در بخش هاي مختلف رخ دهد دانش بنيان كردن برنامه ها است و اين موضوع متكي به محققين، صاحب نظران و نيروهاي دانشگاهي كشور است.
معاون اول رييس جمهور با اشاره به رونمايي از ارقام جديد زراعي و باغي، اين كارها را ارزشمند و سودمند توصيف كرد و افزود: بخش زيادي از اين دستاوردها و موفقيت ها مرهون تلاش متخصصين،  محققين و انديشمنداني است كه در موسسات تحقيقاتي و پژوهشي مشغول فعاليت هستند تا بتوانند بذر خوب در اختيار كشاورزان قرار دهند.
دكتر جهانگيري در ادامه به وضعيت اقتصادي كشور اشاره و خاطرنشان كرد: خوشبختانه روند حركت اقتصاد كشور روندي بسيار مثبت، رو به رشد و با آينده اي مطمئن است و اگر برخي افراد وضعيت اقتصادي كشور را مورد نقد قرار مي دهند، امري طبيعي است زيرا زندگي همه آحاد جامعه و خانوارها متاثر از برنامه ها و فعاليت هاي اقتصادي است و انتقادات سازنده مي تواند در اين زمينه راهگشا باشد.
وي ادامه داد: دولت از انتقادات صاحبنظران و نقدهاي سازنده استقبال مي كند و اين انتقادات را در اصلاح برنامه هاي خود بكار خواهد گرفت.
معاون اول رييس جمهور با اشاره به اينكه اقتصاد كشور در سالهاي گذشته با چالش بزرگي به نام ركود تورمي و در كنار آن تحريم هاي ظالمانه روبرو بود،‌ گفت: شاخص هاي كلان اقتصاد كشور در روند حركت اقتصاد بسيار تعيين كننده است و يقيناً نسخه اقتصاد مقاومتي كه در اختيار مديران كشور قرار گرفته است مي تواند ثبات و آرامش را به اقتصاد كشور بازگرداند.
دكتر جهانگيري با اشاره به شرايط اقتصادي در سالهاي گذشته كه شاخص هاي كلان آن براي فعالان اقتصادي قابل پيش بيني نبود، تصريح كرد: متاسفانه در سالهاي گذشته تغييرات نرخ ارز و شاخص هاي اقتصادي بصورت لحظه اي انجام مي شد اما خوشبختانه امروز تقريباً همه فعالان اقتصادي معتقد هستند كه مي توانند وضعيت نرخ ارز و ساير شاخص هاي اقتصادي را تا حد زيادي پيش بيني كنند.
وي با تاكيد براينكه براي فعالان اقتصادي و توليد كنندگان كشور، قابل پيش بيني بودن تورم يك نياز ضروري است، گفت: يكي از مهمترين رسالت هاي دولت ها در بخش اقتصادي اين است كه شاخص هاي كلان اقتصادي براي فعالان اين عرصه قابل پيش بيني باشد تا بتوانند براي توليد و سرمايه گذاري برنامه ريزي كنند.
معاون اول رييس جمهور با اشاره به دستاوردهاي دولت يازدهم در ثبات بخشي به اقتصاد كشور گفت: آنچه بر عهده دولت بوده به خوبي انجام شده است و بسياري از شاخص هاي كلان اقتصاد قابل پيش بيني و ثبات خوبي در اقتصاد كشور برقرار است. از حالا به بعد رسالت بصورت هم زمان بر دوش دولت و مردم است تا ميزان توليد، سرمايه گذاري، اشتغال و صادرات در كشور بيشتر شود و در اين زمينه نقش دولت و فعالان اقتصادي بسيار پراهميت است.
دكتر جهانگيري با اشاره به تعيين مهمترين اولويت كشور از سوي رهبر معظم انقلاب، خاطرنشان كرد: براساس فرمايش مقام معظم رهبري مهمترين اولويت كشور اقتصاد است و همه دستگاه ها چه در سطح ملي، چه در سطح استاني و چه در سطح شهرستان ها بايد اين اولويت را بصورت جدي دنبال كنند.
وي به حركت درآوردن توليد داخلي كشور را از برنامه هاي مهم دولت در سال جاري برشمرد و با يادآوري اينكه دولت مجموعه اهداف كمي و برنامه هايي را براي اين منظور تدوين كرده است، گفت: در گام نخست بايد واحدهاي توليدي كه به دلايل متعدد در سالهاي گذشته راكد مانده اند و يا فعاليت آنها متوقف شده، دوباره كار خود را آغاز كنند و دولت مصمم است واحدهاي توليدي كوچك و متوسط كه داراي مشكل هستند و قادر به احيا و توليد مجدد مي باشند را به حركت درآورد.
معاون اول رييس جمهور افزود: براي اين كار نظام بانكي دستورالعمل جامعي تدوين و از طريق بانك مركزي به بانك هاي عامل ابلاغ كرده است. نظام بانكي مكلف است و وظيفه دارد كه در چارچوب ابلاغيه بانك مركزي براي راه اندازي واحدهاي توليدي راكد و نيمه فعال كمك كند.
دكتر جهانگيري حمايت از توسعه صادرات را يكي ديگر از برنامه هاي دولت در جهت حمايت از توليد دانست و گفت: با توجه به اينكه حجم سرمايه گذاري و توليد در برخي بخش ها بيشتر از نياز كشور است، بايد براي اين بخش ها بازارهاي صادراتي پيدا كنيم كه دولت در اين زمينه سرمايه گذاري كرده و قرار است براي سال 95 به ميزان 10 ميليارد دلار صادرات كالا و خدمات را افزايش دهيم و وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت جهاد كشاورزي در اين زمينه تقسيم كار مناسبي انجام داده اند.
وي با اشاره به ابلاغ بسته حمايت از توسعه صادرات، گفت: در اين بسته حمايتي مجموعه مشوق هاي صادراتي بصورت شفاف اعلام شده كه البته برخي فعالان اقتصادي و بخش خصوصي به برخي از بندهاي اين بسته انتقاد كرده اند كه مقرر شده اين نقدهاي سازنده بررسي و در صورت لزوم اصلاحاتي انجام شود.
معاون اول رييس جمهور يكي از مشكلات كشور و آسيب هاي وارده به بخش توليد داخلي را قاچاق كالا عنوان كرد و با اشاره به برگزاري جلساتي در اين زمينه و اتخاذ تصميماتي براي مقابله با قاچاق كالا، گفت: يكي از دغدغه هاي مقام معظم رهبري قاچاق سازمان يافته در كشور است كه در اين زمينه از نيروهاي امنيتي، نظامي و دستگاه هاي مسئول خواسته ايم قاچاق سازمان يافته را كشف و با آن برخورد كنند.
دكتر جهانگيري در بخش ديگري از سخنان خود با تاكيد براينكه سياست گذاري وزارت جهاد كشاورزي در توفيق برنامه هاي اين بخش بسيار مهم و تعيين كننده است، گفت: در دولت يازدهم دستاوردهاي بخش كشاورزي نسبت به ساير بخش هاي اقتصادي بالاتر بوده است.
وي با يادآوري كاهش نگران كننده ذخاير گندم در يكي از استان ها در سالهاي گذشته، گفت:  با برنامه ريزي دولت تدبير و اميد امروز يكي از دغدغه ها افزايش ذخاير گندم در كشور است و با وجود آنكه در اين دولت به سمت حل مسائل با دنيا رفته ايم، اما به دليل آنكه مي دانستيم با كشورهاي زورگو طرف هستيم، همواره به دنبال افزايش ذخاير كالاهاي اساسي در كشور بوديم تا در صورت تحريم و فشارهاي اقتصادي، مردم با مشكل مواجه نشوند.
معاون اول رييس جمهور با تاكيد براينكه وزارت جهاد كشاورزي بايد در بخش دانه هاي روغني و ساير محصولات كشاورزي نيز گام هاي بلندتري بردارد، گفت: البته اين وزارت خانه بايد خطوط قرمز ترسيم شده نظير بهره وري از آب و خاك كشور را رعايت كند چرا كه موضوع بهره وري از آب و خاك يكي از بندها و تاكيدات اقتصاد مقاومتي است.
دكتر جهانگيري گفت: متاسفانه برخي افراد همواره تلاش مي كنند تا مردم را نسبت به نظام و آينده كشور بدبين كنند كه در اين شرايط بايد كارهاي مثبت انجام شده را به مردم اطلاع رساني كنيم و باعث دلگرمي و اميد مردم شويم.
وي افزود: در سال جاري بايد طوري عمل كنيم كه بتوانيم به رشد بالاي 5 درصد دست يابيم و سرمايه گذاري قابل توجهي در كشور داشته باشيم.
در اين مراسم با حضور معاون اول رييس جمهور از دستاوردهاي جديد تحقيقاتي و ارقام جديد زراعي و باغي رونمايي شد و معاون اول رييس جمهور ضمن بازديد از برخي ارقام جديد زراعي و باغي، با توضيحات وزير جهاد كشاورزي در جريان اين دستاوردها قرار گرفت.
در اين مراسم وزير جهاد كشاورزي نيز با تاكيد براينكه مسائل مربوط به بذر نقش مهم و موثري در افزايش توليدات كشاورزي دارد گفت: رويكرد دولت اين است كه از ظرفيت هاي كشور، دانشگاه ها و شركت هاي دانش بنيان حداكثر استفاده را انجام دهد و در عين حال تعاملات مناسبي جهت استفاده از دانش جهاني با ساير كشورها داشته باشد.
در اين مراسم همچنين با حضور معاون اول رييس جمهور از 17 محقق برجسته در بخش توليدات ارقام جديد زراعي و باغي قدرداني شد.

انتهای پیام /*
r_rsar
اخبار برگزيده
طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh