طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh

اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ - 05 June 2020
شناسه خبر: ۴۳۲۵
تاریخ خبر: ۱۲/ ۰۲/ ۱۳۹۵
ساعت: ۱۱:۰۲
حاشیه دیدار و مذاکره معاون رئیس جمهور اروگوئه با معاون اول رئیس جمهور

دیپلماسی فوتبال برای تقویت روابط ایران- اروگوئه/ تمجید از مقاومت ایران در دوران تحریم

روابط جمهوری اسلامی ایران با کشورهای آمریکای جنوبی در سالهای پس از انقلاب اسلامی بیش از پیش گسترش یافت. پس از روی کار آمدن دولت های چپگرا و مخالفت مردم این منطقه با سیاست های سلطه طلبانه آمریکا، مناسبات ایران با این کشورها در عرصه سیاسی تقویت شد و امروز نیز این همکاری ها در سایه رفت و آمد مسئولان دو طرف در حال توسعه است. سفر معاون رییس جمهور اروگوئه به ایران و دیدار و مذاکره با معاون اول رییس جمهور کشورمان نیز در این راستا ارزیابی می شود.

هنگامی که دکتر جهانگیری از احترام مردم و دولت ایران نسبت به ملت های آمریکای جنوبی از جمله اروگوئه و ونزوئلا سخن می گفت و تاکید داشت جمهوی اسلامی ایران دوستان دوران تحریم خود را فراموش نمی کند؛ «رائول سندیک» با بیان یک ضرب المثل اروگوئه ای که "انسان در شرایط دشوار قوی می شود"، پاسخ داد: ملت ایران از دوران تحریم سربلند بیرون آمد و دستاوردهای ستایش آمیزی دارد. خوشبختانه امروز و با برجام راه برای ورود ایران به بازارهای جهانی باز شده است و ما می خواهیم در شرایط کنونی روابط اقتصادیمان را بیش از گذشته تقویت کنیم.

معاون اول رییس جمهور که در همه دیدارها به بسترسازی برای تحقق اقتصاد مقاومتی توجه خاص دارد، در جهت افزایش صادرات کالاهای ساخت کشورمان پیشنهاد ایجاد خط اعتباری مستقیم برای خرید محصولات ایرانی را به طرف اروگوئه ای داد که با استقبال «رائول سندیک» مواجه شد.

دکتر جهانگیری سپس ضمن تاکید بر اینکه همکاری های دوجانبه علاوه بر زمینه های سیاسی و اقتصادی در حوزه های فرهنگی و ورزشی نیز صورت پذیرد به علاقمندی مردم ایران به ورزش فوتبال کشورهای آمریکای جنوبی اشاره و تیم ملی فوتبال اروگوئه را یکی از تیم های خوب و مطرح در این رشته ورزشی دانست. معاون رییس جمهور اروگوئه نیز که به نظر می رسید خود از طرفداران فوتبال است، گفت: جمعیت اروگوئه کمی بیشتر از 3 میلیون نفر است اما همه عاشق فوتبال بوده و اکثر آنها خودشان در این رشته ورزشی بازی می کنند. البته ایران هم در رشته های مختلف ورزشی جایگاه خوبی در عرصه جهانی دارد و با توجه به نقش فرهنگ و ورزش در نزدیکی ملت ها، می توانیم با انجام بازی های دوستانه فوتبال، همکاری هایمان را مستحکم تر از قبل کنیم.

انتهای پیام /*
r_rsar
اخبار برگزيده
طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh