طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh

اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
شنبه ۲۹ تير ۱۳۹۸ - 20 July 2019
شناسه خبر: ۴۲۴۳
تاریخ خبر: ۰۷/ ۰۱/ ۱۳۹۵
ساعت: ۰۸:۴۵
معاون اول رئیس جمهور تأکید کرد:

سیاست های اقتصاد مقاومتی نباید در حد حرف باقی بماند/ همه ی ارکان نظام برای تحقق اقتصاد مقاومتی و اجرایی شدن این سیاست ها وظیفه و مسئولیت دارند.

دکتر اسحاق جهانگیری امروز(دوشنبه) در کارگروه اقتصاد مقاومتی استان کرمان در سالن اجتماعات مجتمع صنعتی و معدنی گل گهر سیرجان تصریح کرد: برای تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور نیازمند کار جدی هستیم و در این زمینه دولت و ملت باید خود را برای تحقق این کار بزرگ آماده کنند.

معاون اول رئیس جمهور افزود سیاست های اقتصاد مقاومتی نباید در حد حرف باقی بماند بلکه همانطور که مقام معظم رهبری گفتند این سیاست ها باید اجرایی شوند.

وی در ادامه گفت: امیدوارم امسال سال خوبی برای تولید در کشور باشد و استان کرمان بعنوان یکی از استان های مهم تولیدی کشور می تواند در این زمینه پیشرو باشد.

وی اضافه کرد : سیاست های اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب در 24 بند ابلاغ شده است که دولت برای تحقق این سیاست ها، 12 برنامه ملی تدوین نموده است و بمنظور اجرایی شدن این برنامه ها در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی پروژه های اجرایی متناسب با آنها تصویب شده است.

دکتر جهانگیری به پنج رویکرد اقتصاد مقاومتی اشاره و اظهار داشت: برون گرایی، درون زایی، مردمی کردن اقتصاد، دانش بنیانی و عدالت بنیانی از جمله این رویکردهاست.

وی به سخنرانی اخیر مقام معظم رهبری در مشهد مقدس اشاره و عنوان کرد: یکی از اولویت ها در قراردادهای ایران با سایر کشورها بایستی ورود فناوری های نوین به کشور باشد و برون گرایی به معنای تعامل اقتصادی با دنیا و صدور کارهای ساخت کشور به بازارهای بین المللی است. ضمن آنکه منابع مالی خارجی را نیز باید به کشور جذب کنیم.

معاون اول رئیس جمهور یادآور شد: بورکراسی ادارای یکی از مسائلی است که باید متناسب با ظرفیت های کشور و توسعه صادرات اصلاح گردد.

وی گفت: بخش خصوصی و واحدهای تولیدی باید کالاهای با استاندارد لازم و با کیفیت تولید کنند تا بتوان کالاها را در بازارهای بین المللی نیز عرضه کرد.

دکتر جهانگیری اظهار داشت: ایران از جمله کشورهایی است که در سال گذشته سیصد هزار بشکه میعانات گازی صادر کرده است و این در حالیست که می توان این میعانات را به کالاهای دیگر با ارزش افزوده بیشتر از جمله بنزین تبدیل کرد.

وی افزود: در این زمینه پالایشگاهی در خلیج فارس نیمه ساز بود که طی بازدیدی که در سال گذشته از آن به عمل آمد؛ اعتبار 900 میلیون دلاری برای تکمیل آن اختصاص یافت.

دکتر جهانگیری ادامه داد: برای تبدیل میعانات گازی به کالاهای ارزشمند نیازمند حجم بالای سرمایه گذاری در کشور هستیم.

وی اظهار داشت: یکی از اصول اقتصاد مقاومتی این است که باید کشور را بگونه ای اداره کنیم که فرصت های جدید ایجاد شود و اقتصاد را در برابر تکان های بیرونی و تحریم ها مقاوم سازیم.

معاون اول رئیس جمهور همچنین گفت: با اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی، اقتصاد ایران در برابر مشکلات اقتصادی واکسینه خواهد شد.

وی افزود: در اغلب سخنرانی ها لفظ اقتصاد مقاومتی بکار برده می شود و از دولت می پرسند که تا چه حد این امر را عملیاتی کرده است و این در حالی است که همه نهادهای دولتی، عمومی، خصوصی و نیروهای مصلح باید برای تحقق اقتصاد مقاومتی فعال بوده و پاسخگوی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی باشند که تا چه میزان این سیاست ها را اجرایی کرده اند.

وی تصریح کرد: سال 95 بدلایل متعدد از جمله اینکه اقتصاد مقاومتی وارد مرحله اجرا شده، تحریم ها بعنوان مانع بزرگ از پیش روی کشور برداشته شده، منابع جدید خارجی جذب شده، دولت موفق شده است؛ طی دو ماه گذشته فروش نفت و میعانات گازی را از یک میلیون و سیصدهزار بشکه به دو میلیون و دویست هزار بشکه برساند و نیز وجود بخش خصوصی فعال و با انگیزه که می تواند سال خوبی را برای کشور نوید دهد. بنابراین همه ی این ظرفیت ها می تواند رونق اقتصادی کشور را به ارمغان آورد.

وی در ادامه یکی از دغدغه های مردم را مشکل بیکاری برشمرد و گفت: کانون های موفق تولیدی مثل مجتمع صنعتی و معدنی گل گهر سیرجان می توانند در ایجاد فرصت های شغلی جدید، مؤثر باشند. ضمن آنکه بر اساس تأکیدات مقام معظم رهبری باید واحدهای صنعتی کوچک نیز حمایت شوند.

معاون اول رئیس جمهور در خاتمه تأکید کرد: استانداران کشور نیز باید بصورت جدی فعال باشند و موانع این واحدها را مرتفع کنند تا فعالیت واحدهای صنعتی کشور افزایش یابد.

دکتر جهانگیری همچنین از مدیران شهرستان سیرجان خواست تا با حفظ وحدت و یکپارچگی تمام همت خویش را در خدمتگزاری بیشتر به مردم این شهرستان بکارگیرند و روند توسعه و پیشرفت شهرستان را شتاب بخشند.

در ابتدای این نشست استاندار کرمان، فرماندار سیرجان و مدیر عامل مجتمع صنعتی ومعدنی گل گهر سیرجان گزارشی از فعالیت های حوزه ی مسئولیت خود ارائه کردند.

انتهای پیام /*
r_rsar
اخبار برگزيده
طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh