طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh

اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
جمعه ۱۳ تير ۱۳۹۹ - 03 July 2020
شناسه خبر: ۳۴۷
تاریخ خبر: ۲۷/ ۰۳/ ۱۳۹۳
ساعت: ۱۴:۴۹
دكترجهانگيري:

جمهوري اسلامي ايران براي کمک به دولت عراق آماده است

معاون اول رييس جمهور در مصاحبه با شبکه خبري تله سور ونزوئلا با تاکيد بر آمادگي جمهوري اسلامي ايران براي کمک به دولت عراق گفت: ما آماده کمک به عراق هستيم و اگر دولت آن کشور اعلام نياز کند به آنها کمک خواهيم کرد اما تاکنون هيچ نيروي نظامي به عراق نفرستاده ايم. ما معتقديم که خشونت و گروه هاي تروريستي بايد از منطقه حذف شوند.
دكتر اسحاق جهانگيري که براي شرکت در اجلاس سران گروه 77 و چين به سانتاکروز بوليوي سفر کرده بود، روز يکشنبه در گفت و گو با شبکه خبري تله سور ونزوئلا گفت: عراق يکي از کشورهاي مهم منطقه است. ما با دولت عراق روابط خوبي داريم و معتقديم ثبات در عراق بايد مورد توجه همه باشد.
دكترجهانگيري افزود: بعد از استقرار دولت جديد عراق تلاش هاي زيادي براي تضعيف اين دولت انجام شد اما دولت عراق به خوبي عمل کرده است.
وي ادامه داد: آخرين انتخابات در عراق در ماه گذشته با شرکت پرشور مردم همراه بود و در آرامش کامل برگزار شد، آنهم در شرايطي که بسياري از گروه هاي معارض انتظار داشتند هنگام انتخابات، امنيت عراق را بر هم بزنند.
معاون اول رييس جمهوري با بيان اينکه انتخابات اخير عراق، اولين انتخاباتي بود که بعد از خروج کامل نيروهاي خارجي انجام شد، اظهارداشت: در کنار عراق، سوريه است که چند سالي است دچار بحران شده و در آن، گروه هاي افراطي زيادي از کشورهاي مختلف حضور دارند. گروه هاي تروريستي که در سوريه سازماندهي شده اند، از اين فرصت استفاده و بسياري از شهرهاي عراق را نا امن کرده اند.
دكتر جهانگيري تاکيد کرد: ما مطمئن هستيم که دولت و مردم عراق با کمک روحانيت و مرجعيت که عزم جدي براي مقابله با تروريستها دارند، قادر هستند گروه داعش را از سرزمين خود بيرون کنند.
وي در پاسخ به اين سوال که برخي خبرگزاري ها ادعا کرده اند ايران نيروي نظامي به عراق فرستاده است، بار ديگر تاکيد کرد: تا اين لحظه، ما هيچ نيروي نظامي نفرستاده ايم.
* حمايت برخي کشورهاي منطقه از گروههاي تروريستي در عراق
معاون اول رييس جمهوردر پاسخ به اين سوال که « آيا شما فکر مي کنيد حضور گروه هاي تروريستي در عراق به خاطر شکست در سوريه بوده است؟»، اظهارداشت: البته آنها در سوريه شکست سنگيني خورده اند اما اين گروه (داعش) از اول هم بنا داشت در عراق ناامني ايجاد کند.
وي افزود: دولت عراق دولت تازه اي است که بعد از مدت زيادي روي کار آمده است. علاوه بر آن، متاسفانه برخي کشورهاي منطقه از گروههاي تروريستي حمايت مي کنند و از ناامني در عراق خوشحالند.
دكترجهانگيري تصريح کرد: گروه داعش هيچ مرزي را نمي شناسد و در صورت قدرت يافتن به کشورهاي حامي خود هم حمله خواهند کرد. بحران سوريه، در واقع، فرصتي براي سازماندهي و جمع آوري نيرو از سوي اين گروهها از کشورهاي مختلف فراهم ساخت.
* تحولات عراق بهترين فرصت براي مقابله با تروريسم است
خبرنگار شبکه خبري تله سور از معاون اول رييس جمهور پرسيد: «نظرتان درباره اظهارات اخير اوباما که هرگونه کمکي به عراق را منوط به شرايط سياسي جديدي در اين کشور کرده است، چيست؟»
دكترجهانگيري گفت: اگر آمريکايي ها در مبارزه با تروريسم صادق هستند، با توجه به اينکه دولت عراق يک دولت قانوني مبتني بر راي مردم است، اکنون فرصت مناسبي براي آمريکايي ها فراهم شده است تا مبارزه با تروريسم را به صورت عملي نشان دهند.
خبرنگار تله سور سوال کرد: ˈبه نظر شما، آيا حضور داعش در عراق و انجام عمليات تروريستي اخير در اين کشور، نتيجه پيروزي بشار اسد در سوريه است؟»
معاون اول رييس جمهور گفت: با توجه به شرايط سوريه، راي مردم اين کشور به بشار اسد و حضور گسترده آنها پاي صندوق هاي راي، بطور طبيعي، بسياري از مخالفان اسد از جمله داعش، خود را شکست خورده مي دانند. از اين رو، اين گروه تلاش مي کند هم در عراق و هم در سوريه ناامني ايجاد کند.
دكترجهانگيري در باره اين سوال که « با توجه به حملات داعش در عراق که توانسته است به انبار تسليحات ارتش شبيخون بزند، آيا فکر مي کنيد اين سلاح ها به سوريه ارسال شود؟»، گفت: مردم و دولت عراق حتما اين گروهک تروريستي را زمينگير خواهند کرد. ما اميدواريم اين گروه به گونه اي در عراق زمينگير شود که ديگر در سوريه قادر نباشد اقدامي انجام بدهد.
* پيام انتخابات سوريه، به نتيجه نرسيدن طراحي هاي رژيم صهيونيستي بود
دكتر جهانگيري در پاسخ به اين سوال که « پيروزي بشار اسد در انتخابات اخير سوريه چه معنايي براي منطقه دارد؟»، گفت: دولت سوريه يکي از دولت هاي پيشرو در منطقه، خط مقدم در مقابله با زياده خواهي هاي رژيم صهيونيستي و عامل ثبات در منطقه بوده است. از اين رو، تلاش زيادي انجام گرفت که سوريه ناامن و بشار اسد از قدرت ساقط شود.
معاون اول رييس جمهور تصريح کرد: مهمترين پيام انتخابات سوريه، اين است که طراحي هاي رژيم صهيونيستي و کشورهاي همسو با آن به نتيجه اي نرسيده است.
جهانگيري با بيان اينکه عليرغم همه فشارهايي که به مردم سوريه وارد شد، آنها نشان دادند که از دولت اسد حمايت مي کنند، افزود: آنهايي که فکر مي کردند مردم سوريه از بشار اسد نا اميد شده اند بعد از انتخابات بايد در اين زمينه تجديدنظر کنند.
* از حقوق هسته اي ملت ايران، عقب نشيني نمي کنيم
خبرنگار تله سور از معاون اول رييس جمهور پرسيد که بعد از چند دهه، جمهوري اسلامي ايران با نمايندگان امريکا مذاکره کرده است. به نظر شما، آيا آمريکا اجازه خواهد داد ايران گامهاي ديگر براي رسيدن به حقش در پرونده هسته اي بردارد؟
دكتر جهانگيري گفت: راجع به آمريکا بحث زيادي وجود دارد . مردم ما در 60 سال گذشته خاطرات تلخي از دخالت آمريکا در کشورشان دارند که از کودتاي عليه يک دولت مردمي گرفته تا اعمال تحريم هاي ظالمانه و ضد انساني عليه ايران نمونه هايي از اين اقدامات است. در سالهاي اخير وقتي مساله حقوق مردم خصوصا ملت هاي مسلمان منطقه مطرح بوده است، ما با آمريکا مذاکره مي کرديم تا درد و رنج مردم منطقه کم شود. زماني که آمريکاييها در عراق و افغانستان درگير شدند در باره اين موضوعات با آنها مذاکره کرديم. در باره افغانستان، با اين هدف که مردم آن کشور آسيب کمتري ببينند، در زمان اشغال عراق هم اين گونه بود.
معاون اول رييس جمهور با بيان اينکه « ما در مورد برنامه هسته اي مان کاملا در چارچوب ان پي تي عمل کرده ايم»، گفت: خود غربي ها قبل از پيروزي انقلاب اسلامي در اجراي برنامه هسته اي ايران مشارکت داشته اند. پس از پيروزي انقلاب اسلامي که غربي ها، پروژه هاي هسته اي ما را ترک کردند، دانشمندان ايراني اين کار را ادامه دادند و ما به کمک دانشمندان خودمان به فناوري هسته اي مسلط شده ايم.
وي خاطرنشان کرد: ما به هيچ وجه به سمت اهداف نظامي نرفته ايم و به دنبال بمب اتمي نيستيم. به آژانس هم اعلام کرده ايم که مي تواند از تمام برنامه هاي هسته اي ايران بازديد داشته باشد. اين در حالي است که به کشورها و رژيمهايي که عضو ان. پي. تي نيستند و بمب اتم هم دارند اعتراضي نمي شود. با همه اينها، ما قبول کرده ايم که در برنامه هسته اي با کشورهاي گروه 5+1 مذاکره کنيم. در اين زمينه، گاهي نياز است با تک تک اعضاي گروه 5 + 1 مذاکره شود که آمريکا هم يکي از اين اعضا است.
دكتر جهانگيري تصريح کرد: مذاکرات موجود صرفا درباره موضوعات هسته اي براي شفاف سازي است تا فشارهايي که به مردم ايران وارد شده است را کاهش دهيم. به 5+1 گفته ايم و آمريکايي ها هم در اين دايره قبول دارند که به هيچ وجه از حق هسته اي ملت ايران، نه اجازه داريم، نه مي توانيم و نه بايد، عقب نشيني کنيم. مذاکره براي اين است که شفاف سازي انجام شود و اعتقاد داريم نتيجه مذاکره بايد رسيدن به حق هسته اي مردم ايران در چارچوب ان پي تي باشد.
* غني سازي ادامه مي يابد
خبرنگار تله سور از معاون اول رييس جمهور پرسيد که آيا مذاکرات ايران و آمريکا ناشي از آن است که تهران سياست خارجي خود را تغيير داده است؟
جهانگيري گفت: اصول سياست خارجي ايران تغييرناپذير است اما روش ها ممکن است تغيير کند.
خبرنگار اين شبکه خبري امريکاي لاتين سوال کرد:ˈآقاي ظريف اشاره کرده اند که ايران بنا دارد غني سازي را تا 5 درصد کاهش دهد تا ثابت کند که دنبال بمب اتمي نيست. آيا اين کاهش ضمانت لازم را به طرف مقابل خواهد داد؟»
معاون اول رييس جمهور پاسخ داد: آنچه را که در حال حاضر، ما براي سوخت نيروگاه ها نياز داريم، غني سازي 5 درصد است. غني سازي 20 درصد نيز براي مرکز تحقيقات هسته اي تهران بود که به آن نياز داشت. در همان زمان ما به غرب اعلام کرده بوديم که اگر شما سوخت هسته اي 20 درصد را به ما تحويل بدهيد، نيازي به غني سازي 20 درصد نداريم ولي اگر تحويل ندهيد اين کار را خواهيم کرد. وقتي آنها تحويل ندادند، فکر کردند که ما قادر نيستيم سوخت 20 درصد را غني سازي و توليد کنيم اما ديدند که در مدت کوتاهي اين کار انجام شد. الان به اين کار نياز نداريم و از طرفي خواسته ايم يک حرکت اعتمادسازي انجام دهيم. در همين راستا، درصد غني سازي را کاهش داده ايم و حتي اورانيوم 20 درصدي خود را رقيق کرده ايم. اين اقدامات به منظور نشان دادن اعتماد و قدرت اعتماد سازي ملت ايران صورت گرفته است.
وي افزود: ما به غني سازي 5 درصد نياز داريم چون نيروگاه هاي هسته اي بيشتري در کشورمان ايجاد خواهيم کرد و سوخت آنها نيز بايد تضمين شده باشد. به همين دليل، غني سازي 5 درصد ادامه مي يابد.
* به همه بخش هاي توافق ژنو عمل شده است
معاون اول رييس جمهوردر پاسخ به اين سوال که يکي از نتايج پيش بيني شده در مذاکرات هسته اي کاهش تحريم ها عليه ملت ايران بوده، آيا اين هدف محقق شده است؟، گفت: با توافقي که در ژنو انجام داديم تا الان تقريبا به همه بخش هاي توافق عمل شده است.
دكترجهانگيري افزود: تاکنون مبلغ 4.2 ميليارد دلار از منابع مسدود شده ما آزاد شده است و براي ما امکان استفاده از آن پول وجود دارد. اکنون ما مي توانيم براي تامين کالاهاي اساسي با پول نفت از همه دنيا خريد کنيم. علاوه بر آن، صادرات پتروشيمي، واردات قطعات خودرو و مانند آن نيز در توافق ژنو ديده و تقريبا به همه آنها عمل شده است.
* بازي جوانمردانه ؛ انتظار مردم ايران از فوتباليست هايشان
آخرين سوال خبرنگار تله سور از معاون اول رييس جمهور درباره حضور تيم ملي فوتبال ايران در جام جهاني برزيل و انتظار ايران از اين حضور بود.
دكترجهانگيري پاسخ داد: در ايران فوتبال خيلي طرفدار دارد. گاهي اوقات در بازي هاي ليگ داخلي بيش از 100 هزار نفر تماشاچي شرکت مي کنند و ميليون ها نفر در خانه هايشان اين مسابقات را به تماشا مي نشينند. اگر بازيهاي جام جهاني برزيل نزديک ايران بود، صدها هزار ايراني براي تماشاي اين مسابقات مي رفتند.
معاون اول رييس جمهور با بيان اين که انتظار مردم ايران از فوتباليست هايشان ارايه يک بازي جوانمردانه است، گفت: البته دوست داريم آنها همه بازي ها را ببرند اما اگر هم نبردند ناراحت نمي شويم. ما از فوتباليست هايمان خيلي راضي هستيم و از همين جا که به برزيل نزديک است به آن ها سلام مي کنم و مي گويم به گونه اي بازي کنند که مردم ايران از آنها راضي باشند.
معاون اول رييس جمهور در اين گفت و گوي خبري به مردم ونزوئلا نيز سلام و درود فرستاد وگفت: ما با ونزوئلا کارهاي زيادي داريم. در زمان تصدي من در وزارت صنايع کارهاي صنعتي زيادي در کشور شما بنا نهاديم و در دوره مسووليت کنوني نيز بايد به گونه اي عمل کنم که آن تعهدات انجام و رضايت دولت و مردم ونزوئلا هم تامين شود.
انتهای پیام /*
r_rsar
اخبار برگزيده
طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh