طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh

اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ - 05 June 2020
شناسه خبر: ۱۱۷۸
تاریخ خبر: ۱۹/ ۰۶/ ۱۳۹۴
ساعت: ۱۲:۳۶
گزارشی از حاشیه های دیده نشده‌ی سفر معاون اول رئیس جمهور به استان کرمان

جهانگیری در دیار کریمان

جهانگیری در دیار کریمان

یکی از سیاستهای محوری دولت تدبیر و امید در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی، کاهش اتکای درآمدهای دولت به نفت و تمرکز بر تولید در سایر حوزه های اقتصادی کشور به ویژه معادن است. با کاهش درآمدهای نفتی و آشکار شدن معضلات ناشی از این کاهش درآمد و در راستای پایه‌ریزی اقتصاد مقاومتی، دولت در تلاش است تا با فعال کردن ظرفیتهای کشور در سایر حوزه های دارای مزیت نسبی، ضمن کسب درآمد، اتکای بودجه به نفت را کاهش داده و از طریق تکثر بخشی به منابع درآمدی، راه را بر فشار به اقتصاد کشور بخصوص در حوزه‌ی تحریم های بین المللی ببندد. در این چارچوب، معاون اول رییس جمهور، بازدید از معدن گل‌گهر سیرجان و معدن مس سرچشمه رفسنجان را در دستور کار خود قرار داد. افتتاح خطوط مختلف تولید کنسانتره آهن و آهن اسفنجی و نیز افتتاح فاز دوم واحد تغلیظ مس سرچشمه، مهم‌ترین پروژه‌های افتتاح شده در سفر جهانگیری به سیرجان و رفسنجان بود. اما شاید این سفر از جنبه‌ی دیگری نیز در خور توجه باشد چرا که جهانگیری به زادگاه خود که به دیار کریمان شهرت دارد، سفر کرد. سیرجان جایی است که علاوه بر مزار پدر و برادران شهیدش، محل زندگی مادر و برادر معاون اول نیز هست. حاشیه‌های این سفر که در خبرهای رسمی جایی برای انعکاس ندارد را می‌توانید به روایت یکی از خبرنگاران همراه با معاون اول ملاحظه کنید.

استقبال از جهانگیری در فرودگاه سیرجان

*علی رغم آنچه انتظار می‌رفت، به هنگام ورود به فرودگاه سیرجان، هوا نسبتاً خنک بود و از گرمای تابستانی استان کرمان و هوای داغ کویرهای معروفش خبری نبود. استقبال از دکتر جهانگیری در شرایطی انجام شد که علاوه بر استاندار کرمان و امام جمعه شهرستان سیرجان، سایر مقامات استانی نیز در صف استقبال از معاون اول رییس جمهور حضور داشتند.

 

*مراسم استقبال از معاون اول با حضور رزم حسینی استاندار کرمان و امام جمعه سیرجان در هواپیمای حامل دکتر جهانگیری و دعوت از وی برای حضور در استان آغاز شد. در پای پلکان هواپیما، دختر خردسال جانباز سرافراز، نژاد کورکی به رسم معمول سفرهای استانی متنی را بعنوان خیرمقدم به جهانگیری قرائت کرد و بر این نکته که معاون اول رییس جمهور از افتخارات استان کرمان است، تاکید داشت. شیرین زبانی دختر خردسال باعث لبخند همراه با عطوفت پدرانه معاون اول و تفقد او نسبت به فاطمه نژاد کورکی شد.

*با وجود اینکه منطقه‌ی سیرجان با توجه به برخورداری این شهرستان از منطقه‌ی ویژه‌ی تجاری ـ  اقتصادی به عنوان منطقه‌ای تجاری و صنعتی شناخته می‌شود، اما جاده‌ی کمربندی سیرجان ـ بندرعباس که بخشی از آن در مسیر حرکت به سمت معدن گل گهر است، از وضعیت مطلوبی برخوردار نبود. یکی از خبرنگاران محلی تاکید داشت که این جاده به دلیل باریکی و فقدان آسفالت مطلوب، یکی از جاده‌های حادثه خیز سیرجان محسوب می‌شود.

*در مسیر حرکت به سمت گل‌گهر، باغ‌های سرسبز پسته خودنمایی می‌کرد. اگرچه معضل کمبود آب در استان کرمان نیز مشابه‌ی سایر مناطق کم‌بارش کشور جدی است اما به نظر می‌رسد که باغات پسته هنوز هم به شیوه‌های سنتی آبیاری می‌شوند. این در حالی بود که شن‌زارهای نمکی و کویر خشک کرمان نیز در برخی نقاط تا حاشیه جاده پیشروی کرده است.

حل اختلافی که منجر به تکمیل واحدهای کنسانتره شد

*در معدن گل‌گهر افتتاح واحدهای مختلف تولید کنسانتره از اصلی‌ترین برنامه‌های جهانگیری بود. کنسانتره در حقیقت پودر سنگ آهن است که اولین مرحله از تولید شمش آهن تلقی می‌شود. مطابق برنامه‌ها قرار است با شیرین کردن آب خلیج فارس و انتقال آن به استان کرمان علاوه بر تغذیه سایر واحدهای فولادی کشور، در مجتمع گل‌گهر نیز کارخانه تولید فولاد احداث شود که با احداث این واحد، عملاً همه فرآیند تولید فولاد در این معدن ممکن خواهد شد.

*گفتنی است، اگرچه بخش مهمی از واحدهای در حال افتتاح در دولت قبل آغاز بکار کرده بود. اما تکمیل فرایند چرخه‌ی این کارخانه‌ها به دلیل اختلافات میان ایمیدرو و گل‌گهر بر سر استفاده از معدن سنگ آهن به تاخیر افتاده بود که در دولت یازدهم ضمن تکمیل واحدها، این اختلافات اساسی و جدی نیز حل شده و عملاً کار اتمام طرح‌های گسترش معدن گل‌گهر در دولت یازدهم صورت گرفته است.

خاطره‌ی جهانگیری از طرحی که دولت قبل اجازه نداد اجرا شود

*یکی از نکات جالب در بازدیدها، ابتکار مدیرعامل شرکت فولاد سیرجان در برنامه ریزی برای انجام سخنرانی معاون اول بود. درحالی که در بازدید از معدن گل‌گهر تنها یک سخنرانی برای معاون اول برنامه ریزی شده بود، اما مدیرعامل شرکت میدکو، یکی از سالن‌ها را برای سخنرانی جهانگیری آماده کرده بود. وقتی معاون اول رئیس جمهور پشت تریبون سخنرانی قرار گرفت به شوخی به همین موضوع اشاره کرد و گفت:‌ «ظاهرا برنامه‌ی سخنرانی من جای دیگری است اما آقای پورمند زرنگی کرد و اینجا هم برنامه‌ی سخنرانی تدارک دیده است.» مطایبه‌ی جهانگیری موجب خنده و تشویق حضار شد.

*یکی از نکات جالبی که در سخنرانی جهانگیری بود، اشاره‌ی او به ماجرای ایده ای است که در آخرین ماه های دولت اصلاحات به بزرگان نظام ارائه کرده بود و علی رغم استقبال نظام، از سوی مسئولان دولت نهم پذیرفته نشد. جهانگیری در توضیح این ایده گفت:‌ « ماه های آخر دولت اصلاحات و در جلسه ای که به منظور تودیع دکتر روحانی از دبیرخانه‌ی شورای عالی امنیت ملی تشکیل شده بود، مقام معظم رهبری به من امر کردند که ایده ای را برای استفاده از ظرفیت مدیران کشور که ممکن است در دولت بعد حضور نداشته باشند، ارائه کنم. اگرچه من گمان نمی‌کردم که مدیران اقتصادی و صنعتی کشور در آن حجم و اندازه از بدنه دولت و بنگاه های اقتصادی و صنعتی کشور کنار گذاشته شوند، اما طرحی تهیه کردم که بنای آن بر استفاده از اعتبار ملی و بین المللی مدیران اقتصادی برای جذب سرمایه در صنایع مادر کشور بود، بگونه ای که با استفاده از توان مدیران و تعهد صندوق ذخیره ارزی به حمایت از آنها، واحدهای بزرگ صنعتی در ابعادی شبیه به آنچه شرکت میدکو انجام داده ایجاد شود. با اعتبار این مدیران می شد در حدود  200 میلیارد دلار سرمایه گذاری جذب کرد. طرح آماده شد و از دفتر مقام معظم رهبری هم در رابطه با آن پیگیری شد اما وقتی طرح به مقامات دولت نهم ارائه شد آن را نپذیرفتند و گفتند ما کلی زحمت کشیدیم که مدیران دولت قبل را از دولت بیرون کردیم حالا با این طرح می‌خواهند برگردند»

*نکته دیگری که در ادامه‌ی این خاطره مورد اشاره‌ی جهانگیری قرار گرفت آن بود که با طرح مذکور می شد طرح‌های بزرگ صنعتی در کشور اجرا کرد و به واسطه‌ی آن از جذب مدیران خوب کشور به کشورها و شرکتهای خارجی جلوگیری کرد. معاون اول در تصدیق این موضوع به خاطره‌ی دیگری هم اشاره کرد و آن اینکه‌: « در سفر به یکی از کشورهای شرق آسیا و در زمانی که من مسئولیت وزارت صنایع و معادن را برعهده داشتم، یکی از مقامات آن کشور از من درباره‌ی میزان حقوق ماهیانه‌ای که به مدیران وزارت خانه پرداخت می‌شد سوال کرد. درحالی که رقم حقوق دریافتی یک مدیر قابل توجه نبود اما من گفتم حدود 5 هزار دلار دریافتی دارد. آن مقام خارجی به مدیر مذکور پیشنهاد داده بود با حقوق ماهیانه 15 هزار دلار، مسئولیت یکی از واحدهای صنعتی آن کشور را بپذیرد که البته آن مدیر به دلیل تعهد به کشور و مردمش نپذیرفته بود»

پرده برداری توسط کارکنان و کارگران واحد های صنعتی

*هنگام بازدید معاون اول، کارگران معدن و کارخانه های کنسانتره عموما از دور و نزدیک برای معاون اول دست تکان می دادند و جهانگیری نیز با لبخند و تکان دادن دست به ابراز احساسات آنها پاسخ می‌داد. به هنگام خداحافظی و حرکت به سمت کارخانه آهن اسفنجی نیز کارگران در اطراف جهانگیری حلقه زده بودند و معاون اول نیز موقع خداحافظی با آنها دست می‌داد و خدا قوت می‌گفت.

*نکته‌ی جالب در موقع افتتاح کارخانه‌ی آهن اسفنجی، ابتکار روابط عمومی کارخانه در نحوه‌ی پرده برداری از نماد یادبود افتتاح بود. علاوه بر حضور سُرنا و ناقاره نوازان، پرده‌ی ستون یادبود افتتاح به بادکنک های متعددی وصل شده بود که قرار بود معاون اول با رها کردن آنها پرده از ستون یادبود بردارد. با این حال جهانگیری ترجیح داد تا با دعوت از یکی از کارکنان مجموعه، افتتاح این کارخانه توسط کسانی که برای احداث آن زحمت کشیده و گرمای کویر را تحمل کرده بودند، صورت بگیرد.


*در هنگام بازدید جهانگیری کارگران و کارکنان با تلفن های همراه خود از مراحل بازدید معاون اول عکس و فیلم تهیه می کردند و برخی با معاون اول  احوال پرسی می کردند. در اتاق فرمان واحد آهن اسفنجی هم در حالی که اپراتورها برای ادای احترام به معاون اول از جا بلند شده بودند تا جهانگیری با نشستن پشت مانیتورها از روند کار کارخانه آگاه شود، جهانگیری از آنها خواست که بنشینند و ترجیح داد تا ایستاده به توضیحات مسئول واحد گوش کند.

*محل سخنرانی معاون اول در کارخانه کنسانتره جهان فولاد سیرجان سالن نسبتاً بزرگی بود. بعد از اجرای سرود ملی، قاری، تلاوت آیات قرآن را با صدای خوش تلاوت کرد. مجری برنامه هم که به نظر مسلط می آمد متنی حماسی در ستایش کار و تلاش ایرانیان خواند و از استاندار کرمان خواست تا پشت تریبون قرار بگیرد.

مطایبه های استاندار و وزیر صنعت با حاضران

*رزم حسینی، استاندار کرمان در حین سخنرانی خود چند مرتبه از صفدر حسینی نام برد و در مطایبه ای تاکید کرد که: « به دلیل اینکه باید برای طرح های توسعه ای استان از صندوق توسعه ملی پول بگیرم واجب است که حتما از توجه‌ی آقای دکتر صفدر حسینی به توسعه استان کرمان تقدیر و تشکر کنم»

*نکته دیگری که بسیار جلب توجه می کرد، تشکر استاندار از تلاشهای مدیران قبلی مجموعه‌ی گل گهر در توسعه‌ی این معدن بود. تقدیر و تشکری که از سوی مدیرعامل فعلی گل گهر نیز تکرار شد و در حین مراسم، تقدیر از مدیران نمونه‌ی مجموعه هم مورد اشاره‌ی مجدد مجری برنامه و مدیرعامل قرار گرفت.

*نکته‌ی جالب در سخنرانی مدیرعامل گل گهر اشاره او به آغاز کار واحدهای صنعتی این معدن در زمان وزارت جهانگیری بود. تقی زاده با اشاره به اینکه عمده‌ی قراردادها در زمان وزارت جهانگیری منعقد شده بود، خطاب به معاون اول گفت:‌ »خوشحالم از اینکه امروز طرح هایی را مورد افتتاح قرار دادید که خودتان در سال 84 قراردادهای احداث آنها را امضا کرده بودید»

خاطره‌ی معاون اول از موتور سواری با چراغ قوه

*جهانگیری که خود سال‌ها در سیرجان زندگی کرده است، با اشاره به قدمت معدن گل گهر و نیز تاثیر این معدن در ایجاد شغل و درآمد و توسعه برای منطقه به خاطره‌ای از اولین حضور خود در این معدن پرداخت:‌‌« پایان دوره‌ی دبیرستان مثل خیلی از اهالی منطقه به امید پیدا کردن شغل برای اولین بار به این معدن آمدم. به یاد دارم که در آن زمان با موتور سیکلت به گل گهر آمده بودم و شب هنگام موقع بازگشت به دلیل اینکه موتورم چراغ نداشت مجبور بودم با یک دست فرمان را بگیرم و با دست دیگر چراغ قوه را نگه دارم و به خانه برگردم»

*بخشی از سخنان معاون اول به موضوع تبیین مؤلفه های قدرت ایران اشاره داشت. جهانگیری در تشریح عوامل مؤثر در به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای، تاکید کرد که استقامت ملت ایران، نفوذ و قدرت ایران در منطقه، مدیریت شخص دکتر روحانی و در کنار همه اینها رهنمودهای موثر رهبر معظم انقلاب، اصلی ترین دلایلی بودند که باعث شد پرونده هسته ای به نفع ایران و با تحقق همه اهداف اصلی نظام پایان یابد.

اجازه نمی‌دهیم تا دلال ها کشور را غارت کنند

*معاون اول علاوه بر تاکید بر باور و اعتقاد دولت به اقتصاد مقاومتی گفت که شرکتهای خارجی باید فکر حضور در ایران فقط برای فروش کالاهایشان را از ذهن خود خارج کنند و تنها باید به دنبال همکاری با شرکتهای ایرانی برای تولید کالا و صادرات آنهم به صورت مستقیم و بدون واسطه باشند. جهانگیری تاکید داشت این شرکتهای ایرانی هستند که باید شرکای خود را انتخاب کنند و قرار نیست کشور تبدیل به بازار فروش کالاهای مصرفی خارجی شود.

*نکته‌ی درخور توجه دیگری که در اظهارات معاون اول رئیس جمهور وجود داشت، تاکید و توصیه او به شرکتها و تولیدکنندگان داخلی و خارجی مبنی بر شفافیت در عقد قراردادها بود. معاون اول هشدار داد که دولت در مبارزه با فساد، عدم شفافیت و دلال بازی در عقد قراردادهای خارجی در فضای پس از تحریم جدّی است و در ادامه گفت: « تجربه‌ی تلخ ما از عدم شفافیت این است که منابع بسیاری را از دست دادیم و اجازه دادند تا دلال ها کشور را غارت کنند. من از همینجا به همه هشدار می دهم که عدم شفافیت را در هیچ حوزه ای تحمل نخواهیم کرد و جایی برای دلال بازی در انعقاد قراردادها نیست»

افتتاح فاز دوم کارخانه تغلیظ مس سرچشمه

*بعد ازاتمام بازدید از معدن سنگ آهن گل گهر سیرجان، معاون اول رئیس جمهور راهی معدن مس سرچشمه شد تا فاز دوم تغلیظ یکی از بزرگترین معادن مس جهان را افتتاح کند. اگرچه گرمای هوا در هنگام ظهر تا اندازه ای، افزایش یافته بود اما با رسیدن به منطقه‌ی سرچشمه که در دل کوه های رفسنجان قرار داشت، هوا رو به خنکی رفت. مجتمع مس سرچشمه که در بلندای کوه های منطقه قرار داشت، مجموعه‌ای سرسبز بود .

*معاون اول رئیس جمهور در سخنان خود با اشاره به آخرین بازدید خود به همراه رهبر معظم انقلاب در سال 84 از مجموعه‌ی مس سرچشمه، از آن بازدید به عنوان یکی از بیادماندنی ترین و پربرکت ترین بازدید ها از استان کرمان و مجموعه‌ی مس سرچشمه یاد کرد و با اشاره به اینکه ایران بر روی کمربند مس جهان قرار دارد، بهره برداری و توسعه‌ی معادن مس کشور را یکی از مهمترین برنامه های دولت برای کاهش اتکا به نفت برای تحقق اقتصاد مقاومتی برشمرد.

*نکته‌ی مهم در سخنرانی جهانگیری آن بود که او توسعه‌ی معادن را یکی از راههای توسعه‌ی اقتصاد ایران دانست و بر این نکته تاکید داشت که راه حل اصلی، توسعه‌ی شرکت‌های دانش بنیان و اتکای تولیدات کشور به نخبگان ایرانی و نه معادن و ظرفیتهای خدادادی است چراکه معادن کشور روزی پایان خواهد یافت اما دانش بشری هیچگاه از بین نخواهد رفت.

وقتی مدیریت، توسعه محور نباشد، منابع، ضد توسعه عمل می‌کنند

*نکته مهم دیگری که در سخنرانی معاون اول بود، اشاره او به تجربه‌ی افزایش درآمدهای کشور از محل معادن بود. معاون اول با اشاره به دوره‌ی مسئولیت خود در وزارت صنایع و معادن گفت:‌« دوره‌ای بود که وقتی ما مس را با قیمت نسبتاً مناسب می فروختیم، جشن می گرفتیم و گمان نمی کردیم که روزی قیمتها بیش از آن افزایش یابد. با این حال سالهایی آمد که درآمد ما به 118 میلیارد دلار هم رسید و فولاد تا 1400 دلار هم فروخته شد اما وقتی مدیریت، کارآمد و توسعه محور نباشد، ازدیاد منابع ضد توسعه عمل می کند»

*جهانگیری با تاکید بر این نکته که امسال سخت ترین سال اقتصادی کشور طی دهه های گذشته است، به گلایه های یکی از کارگران مجموعه‌ی مس سرچشمه اشاره کرد و گفت:‌ » یکی از کارگران به من گفت که 5 ماه می‌شود که حقوق نگرفته است. واقعاً این حرف رنج آور است و باید تلاش کنیم تا مشکلات این مجموعه و سایر مجموعه ها حل شود. سال آینده انشاءا... سال شکوفایی و رونق اقتصادی کشور خواهد بود و دولت بنا دارد تا با پایه‌ریزی اقتصاد مقاومتی از همه‌ی توانمندی های کشور و همه‌ی نیروهای کشور با هر گرایش سیاسی برای توسعه و رونق اقتصادی کشور استفاده کند»

دیدار با مادر بر سر مزار پدر و برادران شهید

*بعد از اتمام بازدید از مس سرچشمه و در حالی که با پایان یافتن ساعت کاری، کارگران در حال خروج از معدن بودند، معاون اول رئیس جمهور با بالگرد راهی سیرجان شد تا بعد از حضور در گلزار شهدای سیرجان، به تهران بازگردد.

*بعد از فرود بالگردها در فرودگاه سیرجان، جهانگیری پس از حضور بر مزار پدر و قرائت فاتحه، بر سر مزار برادران شهیدش حضور یافت و این درحالی بود که مادر دکتر جهانگیری نیز به همراه خواهر و برادر ایشان حضور داشتند. چشم جهانگیری که به مادر افتاد بلافاصله او را در آغوش کشید و حاضران شاهد زمزمه‌ی دعای مادر برای پسر و صلواتهای پی در پی او برای سلامتی فرزندش، بودند.

* در حالی که از فضای مقدس گلزار شهدا آهنگ دل انگیز نیایش و مرثیه برای شهیدان 8 سال جنگ تحمیلی و مصائب اهل بیت علیهم السلام بلند بود، چهره‌ی جهانگیری هم حکایت از تأثر داشت.

*لبخند و خنده های ناشی از دیدار با مادر و بغض و تأثر جهانگیری بر سر مزار پدر و برادرانش و تلاش وی برای کنترل احساسات خود، یکی از جلوه های بیاد ماندنی این سفر بود.

*بعد از دیدار کوتاه معاون اول با مادر و خانواده، هیئت همراه و معاون اول راهی فرودگاه سیرجان شدند و در نهایت با فرود هواپیمای حامل او  در مهر آباد تهران، سفر 14 ساعته جهانگیری به استان کرمان پایان یافت.

انتهای پیام /*
r_rsar
اخبار برگزيده
طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh