طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh

اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ - 05 June 2020
شناسه خبر: ۱۱۴۶
تاریخ خبر: ۳۱/ ۰۵/ ۱۳۹۴
ساعت: ۱۸:۲۸
گزارشی از حاشیه های دیده نشده‌ی سفر معاون اول رئیس جمهور به استان مازندران

جهانگیری در سرزمین طبرستان

در فضای پس از توافق هسته‌ای و در زمانی که کشورهای متعدد در تلاش برای جلب همکاری های ایران برای حضور در بازار کشورمان هستند، سفرهای استانی معاون اول رئیس جمهور به عنوان کسی که مدیریت اقتصادی کابینه را بر عهده داشته و رویکردهای اقتصادی دولت را مدیریت می‌کند، با تمرکز بر توسعه‌ی صادرات صورت می گیرد. از این منظر است که سفر به استانهایی که دارای مرز و ظرفیتهای مناسب صادرات هستند، در اولویت‌های دستور کاری دکتر جهانگیری قرار دارد.
جهانگیری که دو هفته پیش به استان گرگان سفر کرده بود، در هفته‌ی پایانی مرداد به استان مازندران سفر کرد تا علاوه بر بازدید و افتتاح پروژه های مختلف صنعتی و تجاری، مدیران مازندران را نیز همچون مدیران سایر استانهای کشور به حمایت از صادرکنندگان و جلب حمایت های بخش خصوصی تشویق و توصیه کند. آنچه پیش روی دارید، حاشیه هایی دیده نشده از سفر جهانگیری به سرزمین طبرستان است:
سفری متفاوت به مازندران
*سفر کوتاه هوایی به مازندران که معمولا برای تهرانی ها با خاطرات جاده های هراز و فیروز کوه و چالوس همراه بوده، تجربه ای جدید تلقی می شود. اگرچه در روزهای تابستان، استان مازندران شاهد حضور تهرانی های بسیاری است اما بدون کمترین اغراق باید گفت هوای این روزهای مازندران بخصوص در روزی که سفر جهانگیری به این استان برنامه ریزی شده بود، بسیار گرم و شرجی بود و این موضوع یکی از دلایل عمده ای بود که هئیت همراه و بخصوص خبرنگاران و عکاسان را بشدت خسته کرد، بگونه ای که به قول یکی از مسئولان اطلاع رسانی نهاد ریاست جمهوری، سفر به مازندران به دلیل فشردگی برنامه‌ها و نیز بالا بودن درجه‌ی هوا و شرجی بودن آن یکی از سخت ترین تجربه‌های سفر به استانها در دو سال اخیر بوده است.
سنگ تمام مازنی ها در استقبال از جهانگیری
*استقبال از جهانگیری توسط مقامات استانی مازندران به خوبی انجام شد. علاوه بر اینکه ربیع فلاح جلودار،استاندار مازندران مطابق عرف استقبال از مقامات دولتی، شخصا در هواپیما حاضر شد و برای حضور جهانگیری در استان دعوت کرد، امامان جمعه شهرستانهای مختلف استان به همراه مقامات لشگری و مدیران استانی نیز در صف استقبال کنندگان از جهانگیری قرار داشتند. جهانگیری مطابق معمول اولین مصاحبه خود را در فرودگاه انجام داد و با تشریح اهداف سفر و ظرفیتهای استان از برنامه های آتی دولت برای توسعه‌ی استان مازندران گفت.
بازدید از قفسهای ماهی از عرشه‌ی کشتی
*اولین برنامه‌ی سفر جهانگیری بازدید از مرکز پرورش ماهیان دریایی در قفس بود. طرحی که فعلا بشکل آزمایشی در حال اجراست اما می‌تواند در آینده تحولی مهم را در صنعت شیلات کشور رقم بزند. پرورش ماهی در قفس، شکلی جدید در پرورش آبزیان است که البته سابقه ای قدیمی در جنوب شرق آسیا دارد. توضیحاتی که کارشناس طرح برای جهانگیری داد حکایت از آن داشت که با توجه به کمبود منابع آب، این روش می‌تواند مشکلات موجود در تامین منابع آبی برای پرورش ماهی را از فرایند تولید حذف کند. در حقیقت با قرار گرفتن سبدهای بزرگ پرورش ماهی در دل دریا و در حالی که آب دریا در میان سبد یا همان قفس در جریان است، پروش ماهی ها که بخصوص در دریای مازندران متمرکز بر ماهیان خاویاری است نیز انجام می شود.
*بازدید جهانگیری از طرح پرورش ماهیان در قفس از روی عرشه کشتی انجام شد. البته در طول سفر به استان مازندران، مسافتهای زیاد میان پروژه های مختلف باعث شد تا به غیر از بازدید از پروژه پرورش ماهی در قفس، مابقی مسیرها از طریق بالگرد طی شود. پروازهایی که اگرچه با چشم اندازهای بسیار چشم نواز مازندران و جنگلهای زیبا و سواحل درخشانش همراه بود اما گرما و رطوبت شرجی هوا آن هم در داخل کابینهای بالگرد بشدت برای هیئت همراه آزار دهنده بود.
*وقتی با خبرنگاران استانی درباره‌ی معضلات این استان همکلام شدم، یکی از اصلی ترین دغدغه ها مربوط به تغییر کاربری زمینهای کشاورزی و نیز شیوع چشم گیر زمین خواری یا جنگل خواری و یا آنچه در این روزها بیشتر به گوش می‌رسد کوه خواری بود. معضلی که به نظر می‌رسد در سالهای پیش‌رو، مناطق خوش منظره و نیز مناطق خوش آب و هوای ایران را بخصوص در بخشهایی که به مراکز استان نزدیک هستند، تهدید می‌کند. نکته ای که در سخنان جهانگیری در شورای اداری استان هم بدان اشاره شد که البته بی کنایه نسبت به خبرهای این روزهای رسانه ها درباره‌ی سوء استفاده های گذشته در این رابطه هم نبود.
*از نکات جالب در بازدید از قفسهای پرورش ماهی، حضور جهانگیری در پشت سکان کشتی بود. سکانی که مشابه تصویر عمده ای که همه ما از سکان کشتی در ذهن داریم، شبیه به سکان کشتی های قدیمی بود. کاپیتان، سکان کشتی را در اختیار جهانگیری قرار داد تا دقایقی کنترل کشتی در دستان معاون اول رئیس جمهور باشد. لبخند همیشگی جهانگیری و تاکید او بر عدم مهارت کافی در کنترل کشتی از مطایبه هایی بود که جهانگیری با خدمه کشتی انجام داد.
افتتاح بزرگترین مرکز پرورش ماهیان خاویاری در کشور
*خاویار ایران بدون تردید برندی جهانی است. برندی که مهمترین و شناخته شده ترین مزیت نسبی شیلاتی کشور است. شاید مهمترین پروژه ای که بدست معاون اول در سفر به مازندران افتتاح شد، افتتاح مرکز پرورش ماهیان خاویاری باشد که از بزرگترین مراکز در نوع خود است.
*مرکزی که افتتاح شد، یکی از طرح های مهم استان مازندران است که با سرمایه بخش خصوصی راه اندازی شده و اشتغال صورت گرفته در آن به 600 نفر می رسد. تولید ماهیان خاویاری در این مرکز برابر با کل تولیدات ماهیان خاویاری در دریای خزر است.
بندر جدید میراث دار بندر قدیمی
*یکی از امتیارات ویژه مازندران، برخورداری این استان از ظرفیتهای خوب حمل و نقل ریلی و دریایی است. فارغ از قدمت راه آهن این استان که البته نیازمند سرمایه گذاری و توسعه و نوسازی است، بندر قدیمی استان در شهرستان نوشهر از قدیمی ترین بنادر ایران محسوب می شود. با این حال در شهرستان بهشهر با ایجاد منطقه‌ی ویژه‌ی اقتصادی و بندر جدید امیر آباد امید به رونق دوباره‌ی صادرات بخصوص درحوزه‌ی قفقاز و کشورهای آسیای میانه، انتظاری است که نباید آن را دور از دسترس دید. جهانگیری در بازدید از بندر امیرآباد بهشهر بر لزوم جدی گرفتن توسعه‌ی صادرات به عنوان محوری ترین سیاست اقتصادی دولت تاکید داشت. ایجاد زیرساختهای مناسب برای بندر امیرآباد و گزارش از مشکلاتی که این بندر با آن روبرو است از جمله گزارشاتی بودند که مدیران بندر به هنگام بازدید جهانگیری برای وی بازگو می‌کردند.
کارخانه ای با اهداف محیط زیستی
*افتتاح کارخانه بازیافت کاغذ در ساری که فاز جدیدی از مجموعه‌ی کارخانه‌ی چوب و کاغذ مازندران است، آخرین برنامه‌ی بازدید جهانگیری در مازندران پیش از برنامه‌ی حضور در جمع فعالان اقتصادی مازندران بود. کارخانه ای که مشابه آن در استان گلستان نیز افتتاح شده بود و اصلی ترین خصوصیت آن بازیافت کاغذهای باطله و تولید کاغذهای جدید بود. استفاده از کاغذ های باطله‌ای که از سراسر کشور به این کارخانه انتقال می یابد به نوعی کمک به حفظ جنگلهای کشور است . مازندران از مهمترین استانهای بهره مند از منابع چوبی است و ایجاد این کارخانه به نوعی کمک به حفظ این منابع است.
*سخنرانی در جمع فعالان اقتصادی استان مازندران، درست بعد از بازدید و افتتاح کارخانه کاغذ ساری برنامه ریزی شده بود. فعالان اقتصادی استان که پیش از سخنرانی جهانگیری به طرح مباحثات خود می‌پرداختند بیش از همه بر تقدیر و تشکر از دولت به دلیل رفع موانع تولید و بخصوص حصول توافق هسته ای و حل معضل تحریم ها تاکید داشتند. موضوعی که مورد اشاره معاون اول رئیس جمهور هم قرار گرفت.
دست باز تیم مذاکراتی با تدابیر تیم اقتصادی
*جهانگیری در سخنان خود بر این نکته تاکید داشت که دولت در فضای پس از تحریم و آغاز دوره‌ی جدید از همکاری های اقتصادی و صنعتی با دنیا، اجازه نخواهد داد تا تولید کنندگان کشور که در طول سالهای تحریم چراغ تولید را روشن نگه داشتند، زیربار رقابت با کالاهای وارداتی کمر خم کنند.
*معاون اول بر لزوم شراکت در تولید در فضای پس از تحریم تاکید داشت و خطاب به تولید کنندگان گفت باید به دنبال شراکت با شرکتهای خارجی باشند و از میان این شرکتها، دست به انتخاب بهترین‌ها بزنند.
*نکته مهمی که در سخنان معاون اول وجود داشت اشاره او به نقش تیم اقتصادی دولت و تولید کنندگان و فعالان اقتصادی در حمایت از مذاکرات و تیم مذاکره کننده‌ی هسته‌ای کشور بود. جهانگیری تاکید داشت که تیم اقتصادی دولت با حمایت از تولید کنندگان در دو سال گذشته و در پیش گرفتن سیاستهای منسجم مالی و ملزم ساختن خود به رعایت انضباط پولی، سوء مدیریت اقتصادی در کشور را کاهش داد تا با بازگشت شاخصهای مالی و اقتصادی به حد نرمال، امید کشورهای غربی برای تاثیرپذیری تحریم ها کاهش یافته و آماده‌ی امتیاز دادن به ایران شوند.
*یکی دیگر از بخشهای مهم سخنان جهانگیری پاسخ به اظهاراتی بود که دولت را به عدم حمایت از سیاستهای اقتصاد مقاومتی متهم می‌کند. جهانگیری تاکید داشت که فهم و توصیف برخی افراد از اقتصاد مقاومتی شبیه به درک آنها از اقتصاد یک روستاست. این در حالی است که ابعاد اقتصادی کشور، بسیار فراتر از توصیفات این عده بوده و اقتصاد ایران جزو 20 اقتصاد نخست دنیا قرار دارد.
جلسه شورای اداری در سالن نسبتا کوچک استانداری
*جلسه شورای اداری مازندران برخلاف معمول سفرهای معاون اول در سالنی بمراتب کوچکتر از سفرهای قبلی برگزار شد. اگرچه بطور معمول معاون اول اصرار دارد در جلسه شورای اداری نخبگان استانی بخصوص فعالان اقتصادی و نمایندگان بخش خصوصی حضور داشته باشند اما در جلسه شورای اداری مازندران، بدلیل کوچکی سالن خبری از فعالان اقتصادی و نخبگان فرهنگی استان نبود. شاید به همین دلیل بود که پیش از جلسه شورای اداری، جهانگیری در جمع فعالان اقتصادی استان حضور یافته بود تا از شنیدن خواسته ها و مطالبات بخش خصوصی که در سیاستهای اقتصادی دولت نقش ویژه ای بر عهده دارند، محروم نشود.
*نمایندگان مازندران در مجلس شورای اسلامی که در این سفر معاون اول رئیس جمهور را همراهی می‌کردند، با توجه به در پیش بودن انتخابات مجلس، بیش از هر زمان دیگر بر جنبه‌ی تبلیغاتی و احساسی سخنان خود اصرار داشتند و به تواتر از مازندران به عنوان استانی محروم نام بردند. نکته ای که موجب تذکر جهانگیری شد و عنوان داشت نباید از این استان به عنوان محروم یاد کرد آن هم وقتی استانهایی چون سیستان و بلوچستان یا خراسان جنوبی هم در زمره‌ی استانهای محروم قرار دارند.
*نکته ای که در اظهارات جهانگیری درباره‌ی مردم استان مازندران وجود داشت، تقدیر وی از نقش آنها در پیروزی رئیس جمهور در انتخابات 92 بود. جهانگیری به نقل از رئیس جمهور عنوان کرد که وی در سفر به مازندران و مشاهده‌ی حجم پرشور استقبال از رئیس جمهور در آن مقطع بود که متوجه در پیش بودن تحولاتی بزرگ در نتایج انتخابات شده، عنوان نمودند سهم مازندران در ورق خوردن برگی تازه در تاریخ کشور در آن انتخابات، سهمی ویژه است.


انتهای پیام /*
r_rsar
اخبار برگزيده
طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh