طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh
شنبه ۰۵ خرداد ۱۳۹۷ - 26 May 2018
کد خبر: ۱۰۵۲
تاریخ خبر: ۳۱/ ۰۳/ ۱۳۹۴
ساعت: ۱۲:۴۵
حاشیه های دیده نشده ای از سفر دکتر جهانگیری به چهارمحال و بختیاری

جهانگیری در «بام ایران»؛ سرزمین «آب و آینه و آفتاب»

درآستانه ماه مبارک رمضان، معاون اول رئیس جمهور سفری به استان چهارمحال و بختیاری داشت. سرزمینی که سه رود بزرگ ایران از کوه های سربلند آن سرچشمه میگیرند و مردمانش تبحر ویژه ای در دام پروری و کشاورزی دارند.
مانند اغلب سفرهای جهانگیری، در سفر به چهارمحال هم بازدید از طرح های آبی کشور در برنامه بود. طرح هایی که توجه ویژه معاون اول به آنها بیشتر ناشی از بحران جدی خشکسالی در کشور است و لازم است تا دولت همه توان خود را برای رفع آن بکار ببرد.
در سفر به چهارمحال و بختیاری مانند همه سفرهای جهانگیری، حاشیه های نادیده ای هم در پس خبرهای رسمی که خبرگزاریها و رسانه ها انعکاس میدهند، رخ داد که حکایت آنها به نقل از یکی از خبرنگاران همراه با معاون اول رئیس جمهور در ذیل می آید:
 
استقبال از جهانگیری در بام ایران

*همراهان جهانگیری در سفر به چهارمحال و بختیاری، علاوه بر چهره ها و مسئولان حوزه معاون اول در نهاد ریاست جمهوری، که معمولا به دلیل مسئولیتهای خود به همراه دکتر جهانگیری در سفرهای مختلف دیده می شوند، چهره های دیگری چون دکتر صفدر حسینی، مهندس چیت چیان و دکتر پورمحمدی معاون دکتر نوبخت بودند.

*قبل از آنکه بخواهیم از هواپیمای حامل هیئت همراه معاون اول رئیس جمهور پیاده شویم، اولین حاشیه سفر انتقال پله کان هواپیما و نصب آن در مقابل دربهای خروج هواپیما به وسیله نیروی انسانی و نه کشنده های موتوری مرسوم در همه فرودگاه های کشور بود. این درحالی بود که سردر فرودگاه شهرکرد عنوان «بین المللی» داشت.
*استقبال از جهانگیری در فرودگاه با مشایعت سلیمانی، استاندار چهارمحال و بختیاری و همراهی معاون اول تا پایین پلکان هواپیما آغاز شد و کودکی که لباس محلی بختیاری بر تن داشت، خیرمقدم گویی به معاون اول رئیس جمهور را با بیانی رسا آغاز کرد و استان خویش را «بام ایران» و «سرزمین آب و آینه و آفتاب» معرفی کرد.
*در صف استقبال کنندگان، پاسدار سلیمانی نیز حضور داشت که گویا در زمان استانداری دکتر جهانگیری در اصفهان، در سایت موشکی 15 خرداد اصفهان حضور داشته و به همین جهت به کوتاهی، سابقه آن دوران از همکاری را با جهانگیری مرور کرد.

 
*امام جمعه و نماینده ولی فقیه در استان، حجت الاسلام نکونام نیز در پاویون رسمی فرودگاه شهرکرد منتظر ورود معاون اول بود. به همین دلیل علی رغم اینکه معمولا بلافاصله بعد از مراسم استقبال، معاون اول به وسیله بالگرد راهی بازدید از پروژه ها و مناطق برنامه ریزی شده می شود اما، به احترام امام جمعه راهی پاویون رسمی شد تا دقایق کوتاهی را با جناب آقای نکونام به احوال پرسی و پرس و جو از وضعیت استان بپردازد.
*در مسیر حرکت به سمت پاویون، استاندار برای جهانگیری از همکاریها و همراهی های امام جمعه با مسئولین استانداری تعریف میکرد که باعث شده تا روال امور بی تشتت در نیروهای استان به پیش رود. استاندار به جهانگیری گفت که حناب آقای نکونام، در همان ابتدای حضور خود در استان از نمایندگان همه طیفهای سیاسی دعوت کرده و در جلسه ای مشترک آنها را به همکاری با هم، علی رغم حفظ اختلافات و سلایق سیاسی فراخوانده است.
 
دوغ عشایری در کنار بزرگترین پل قوسی
*زمینهای سرسبز و شخم خورده کشاورزی که از فراز بالگرد در رنگهای مختلف خودنمایی میکرد در مسیر حرکت به سمت سد کارون 4 ، نمایان شدن دریاچه عظیم سد که مصداق عینی از «آب و آینه و آفتاب» در توصیف «بام ایران» بود و جنگلهای بلوط منطقه لردگان، اولین نشانه هایی بودند که از ظرفیتهای بزرگ توسعه ای استان حکایت داشتند.
*حضور جهانگیری در محل سد کارون 4 به منظور افتتاح سد نبود چنانکه به قول یکی ازخبرنگاران محلی  پیشتر برای هر بخش از آن(یکبار تارج، یکبار تونل، یکبار آب گیری) مراسم افتتاح جداگانه ای گرفته بودند!!! هدف افتتاح پل قوسی بزرگی بود که دو سمت دریاچه سد را به هم وصل میکرد و مسیر اتصال چهارمحال و بختیاری به استان خوزستان بود.
*مسیر جایگزین جدید که شامل تونلهای جدید بود و توسط وزارت نیرو و شرکتهای وابسته به آن ساخته شده بود، در حقیقت جایگزین مسیر قبلی اتصال شهرستانهای اردل و لردگان  به ایذه در استان خوزستان بود که به دلیل احداث سد به زیر آب رفته بود. پل قوسی ساخته شده بر این مسیر، بزرگترین پل قوسی خاورمیانه و یکی از زیباترین پلهای ایران است. نکته ای که جهانگیری هم در سخنان خود بدان اشاره کرد و گفت «مطمئنم در سالهای آتی تصویر این پل روی بسیاری از کارتپستال ها و مجلات تخصصی عکاسی درج خواهد شد»

 
*درحاشیه مراسم افتتاح پل، یک چادر زیبای عشایری هم قرار داشت که در ورودی آن مشک دوغ معروف عشایر هم قرار گرفته بود. با ورود جهانگیری به محل افتتاح، وجود این چادر و مردان و زنانی که با لباس محلی عشایری به استقبالش آمده بودند، توجه معاون اول را جلب کرد و به اتفاق همراهان راهی چادر عشایری شد. بعد از سلام و علیک و احوالپرسی و خوش آمدگویی بختیاری، جهانگیری از پیرزن عشایری طلب دوغ کرد و بلافاصله گفت «ما زمانی که در کرمان هنوز جزو عشایر بودیم، از این دوغها زیاد می خوردیم» مطایبه ای که باعث خنده حضار شد و البته در نهایت هم باعث نشد تا دوغ مشک عشایر به دست جهانگیری برسد چون در نهایت کسی از آن میان رنگ دوغ را ندید که ندید!

 
*در هنگام اجرای مراسم افتتاح پل، مسئولان دست اندرکار اجرای پروژه، برنامه ریزی خوبی انجام داده بودند و علاوه بر برپایی نمایشگاه عکسی از مراحل اجرا، کلیپ تصویری از اجرای پروژه را نیز تهیه کرده بودند که با آهنگهای حماسی و ملی و میهنی همراه بود و هنگام تماشای آن توسط معاون اول و همراهان، میشد از چشمها، افتخار و غرور از اجرای این پروژه سخت که بخشی از مراحل اجرای آن با عملیات غواصی انجام شده بود، را دید.
*منظره زیبایی که با احداث پل بر روی کارون 4 ایجاد شده بود، علاوه بر اینکه حاضران در مراسم را به انداختن عکس و تصویر برداری تشویق میکرد، جهانگیری و مسئولان همراه را نیز به گرفتن عکس یادگاری واداشت. معاون اول به همراه چیت چیان، سلیمانی استاندار و مسئولان اجرای پروژه نیز در مناظر مشرف به دریاچه سد کارون 4 و پل قوسی شهدای بختیاری عکس گرفتند.

 
رونمایی از پروژه بازنشستگی مهندس ویسه در گندمان
*بالگردها بعد از مراسم افتتاح پل قوسی شهدای بختیاری، راهی شهرستان گندمان شدند. جایی که قرار بود تا کارخانه کاشی و سرامیک پاسارگاد که با سرمایه گذاری بخش خصوصی در این استان کم بهره از صنایع ایجاد شده، مورد افتتاح قرار گیرد.
*در مراسم خوش آمد گویی، دخترکان 9 و 13 ساله، متن مشترکی را در استقبال از جهانگیری قرائت کردند. نکته جالب اینکه تپق های گاه و بیگاه دختر خردسال که توام با ملاحت کودکانه بود باعث ذوق و شوق پدرانه جهانگیری شده بود و هر از گاهی برای تشویق کودک به ادامه خواندن متن، «ما شاءالله» میگفت و میخندید.

 
*هنگاهی که هیئت همراه برای بازدید از خط تولید وارد سالن کارخانه شدند، دکتر ویسه را میشد دید که با تلفن همراه خود در حال عکس برداری از تابلوی افتتاح است. ویسه عکس برداشتنهای خود از خط تولید را هم ادامه داد تا به خاطر بیاورم که در سفرهای قبلی نیز ویسه در کارخانه های مختلف، اقدام به عکس برداری و نوشتن نکاتی میکند. از سر کنجکاوی از ویسه پرسیدم که دلیل عکس برداری های شخصیش از پروژه های صنعتی چیست؟
دکتر ویسه که سالها مسئولیت های مهمی در عرصه صنعت کشور داشته و اتفاقا یکی از ارکان وزارت صنایع در دوران مدیریت جهانگیری بود، در پاسخ به سوالم گفت : «این عکسها مربوط به پروژه بازنشستگی من است» مهندس ویسه در پاسخ به اصرارهای من در شرح پروژه بازنشستگیش ادامه داد: « میخواهم کتابی را به عنوان (تکامل توسعه صنعت کشور) در دوران بازنشستگی خود و با استناد به تجربیات و کارهایی که در دوران مسئولیت داشته ام، بنویسم تا سندی باشد برای آیندگان که بدانند پدرانشان در این سرزمین، هیچوقت بیکار ننشسته اند و در تلاش برای برساختن صنعت و توسعه کشور بوده اند»
ویسه ادامه داد: «این کارخانه کاشی یک ظاهر دارد که همین خط تولید و کارگران و محصولی است که به بازار روانه میکند و درکنار این ظاهر یک باطنی دارد که حکایت از تلاشهای مردم این خطه از کشور و دیگر سرزمینهای ایران برای توسعه و خروج از تولید سنتی است. من میخواهم در کتابم روایتگر این تلاشها باشم، اگر توفیق همراهم شود»
*همینطور که با ویسه همکلام بودم، متوجه کارگرانی هم بودم که با جهانگیری در حال خوش و بش و خوش آمدگویی هستند و معاون اول از حال و کارشان میپرسد. درعین حال مدیران کارخانه نیز درحال توضیح میزان سرمایه گذاری و بازاریابی های صورت گرفته برای صادرات کالاهای تولیدی خود بودند.

 
*باپایان بازدید و قبل از حرکت به سمت بالگردها، معاون اول از یکی از روحانیون منطقه که در مراسم حضور داشت دعوت کرد تا مشکلات منطقه را با وی در میان بگذارد. بخش عمده سخنان روحانی جوان معطوف به پروژه های سد سازی منطقه و طولانی شدن روند آن بود. نکته ای که البته در سخنرانی جهانگیری در مراسم افتتاح سد سورک هم بدان اشاره کرد و عنوان داشت که «طولانی شدن فرآیند ساخت سد که از سال 84 آغاز شده است، تاثیر خوبی بر محیط اجتماعی و انگیزه های تولیدی منطقه نمی گذارد.» نکته ای که مردم محلی هم وقتی با آنها همکلام شدم بدان اشاره میکردند و عنوان میکردند که طولانی شدن ساخت سدها، دست آنها را برای اجرای کارهای کشاروزی خود بسته و در تعلیق نگه داشته است.
 
پاسخ چیت چیان به شبهه درباره ضرورت سد سازی
*حرکت به سمت سد سورک که همانطور که در بالا اشاره شد روند احداث ساخت آن از سال 84 آغاز شده بود و دست آخر با تزریق منابع از محل برداشت از صندوق توسعه در دولت یازدهم پایان یافته بود، با بالگرد انجام شد. در محل سد مطابق با آیین و رسوم چهارمحال و بختیاری، با «توشمال نوازی» که ریتم و ردیفهایش آدم را به یاد نوروز می اندازد، از جهانگیری استقبال شد. همانطور که در مراسم افتتاح پل قوسی و کارخانه و یا حضور در روستای «قلعه ممکا» هم با توشمال نوازی از هیئت همراه استقبال شد. نکته ای که جهانگیری در سخنانی که در جلسه شورای اداری هم داشت بدان اشاره کرد و عنوان داشت « بخش مهمی از خاطرات خوب و شاد مردم ایران با نوازندگی اهالی این استان پیوند خورده است»
*در بازدید از سد خاکی سورک، مهندس چیت چیان که جزو فعالترین اعضای کابینه در موضوع تحقق برنامه دولت برای استحصال منابع آبی کشور و اعمال حاکمیت بر منابع آبی است، در سخنرانی خود علاوه بر معرفی پروژه و طرح برنامه های آتی دولت در زمینه مدیریت آب، به شبهه ای اشاره کرد که این روزها درباره برنامه های سد سازی کشور بسیار شنیده می شود.
چیت چیان با طرح این سوال که «آیا باید سد ساخت و یا از ساخت سد در کشور جلوگیری کرد؟» عنوان داشت که «ما پاسخ واحدی به این سوال نداریم. ساخت سد به توپوگرافی و هیدورلوژی منطقه بستگی دارد. شرایط آب و هوایی در ایران تغییر کرده و برخی سد های در دست اقدام ضرورتهای اولیه خود را از دست داده اند. ما به این نتیجه رسیدیم که در بعضی پروژه ها تجدید نظر کنیم و ابعادش را محدود کنیم، در بعضی موارد تصمیم گرفتیم پروژه متوقف شود و البته در برخی پروژه ها هم با همان ابعاد ادامه کار خواهیم داد»
توضیحات چیت چیان پاسخ به شبهه ای بود که عنوان میکند ساخت سدهای متعدد باعث شده تا منابع زیرزمینی آب تغذیه نشود و برداشتها از آن باعث فرونشست زمین گردد.
 
کنایه به طرح های ضربتی اشتغال
*مجری برنامه برای دعوت از معاون اول رئیس جمهور شعر جالبی خواند که نژاد خورشید را بختیاری معرفی میکرد!: «عشقی که طراوتی بهاری دارد/ در سینه خیال ماندگاری دارد/ از تابش چشمهای او فهمیدم/ خورشـــید نژاد بختیاری دارد»
*سخنان معاون اول رییس جمهور، متمرکز بر موضوع آب و محورهایی بود که پیشتر نیز درباره عنایت و توجه مهم رهبر معظم انقلاب در اجازه به برداشت دولت از صندوق توسعه، ابراز داشته بود. با این حال نکته جدید و مهم در این سخنرانی کنایه جهانگیری به طرح های ضربتی اشتغال بود. کنایه ای که در جلسه شورای اداری نیز بدان دوباره اشاره کرد.

 
*معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر ضرورت ورود بخش خصوصی و واگذاری طرح های نیمه کاره به بخش خصوصی، بر این نکته تاکید کرد که «اجرای طرح های ضربتی» دردی از اشتغال دوا نمیکند و به «اشتغال پایدار»، منجر نخواهد شد: «برای اشتغال اولویت اول، سرمایه گذاری بخش خصوصی است. کارهای ضربتی اشتغال ایجاد نمیکند.شغل پایدار و ماندگار شغلی است که با سرمایه گذاری مولد ایجاد شود»
*نکته ای که جهانگیری در جلسه شورای اداری علاوه بر سخنان بالا درباره طرح های ضربتی اشتغال اضافه کرد، این بود که این طرح های ضربتی «تنها بر خیل بدهکاران بانکی اضافه میکند »
بزرگترین روستای قارچی کشور
*یکی از نکات درخور توجهی که در سفرهای جهانگیری وجود دارد، توجه ویژه ای است که معاون اول رئیس جمهور به طرح های ابتکاری تولید و اشتغالزایی دارد. به همین جهت بود که بعد از پایان بازدید و افتتاح سد خاکی سورک، جهانگیری با بالگرد به سمت روستای «قلعه ممکا» حرکت کرد. روستایی که ابتکار اهالیش در تولید و پرورش قارچ و نیز راهی کردن قارچهای تولیدی به بازارهای مصرفی کشور، توانسته این روستا را به یکی از بزرگترین کارگاههای پرورش قارچ کشور تبدیل کند.

 
*از خبرنگاران محلی که درباره این روستا پرسیدم، تاکید داشتند که دو برادر در این روستا برای اولین بار دست به پرورش قارچ زده اند و پس از آن کم کم باقی اهالی نیز تشویق به ایجاد کارگاه های تولید قارچ شده اند و در نهایت امروز این روستا بیش از 48 کارگاه تولید قارچ دارد و برای قریب به 600 نفر، مستقیم و غیر مستقیم اشتغال ایجاد کرده است.
*هنگام ورود به روستا، لباسهای محلی که بر تن روستائیان بود، جلوه گری میکرد. مردانی که در کنار برخی زنان لباسهای محلی بر تن داشتند به استقبال معاون اول رئیس جمهور آمدند. فشار جمعیت محافظان جهانگیری را به زحمت انداخته بود و در این میان گوسفند های زیادی بود که پشت سر هم با سلام و صلوات پیش پای معاون اول قربانی میشدند.

 
*نکته جالب دیگر در سبک استقبال از جهانگیری آن بود که زنان روستا در کنار جوی آب زیبایی که از وسط روستا میگذشت ایستاده بودند، به هنگام عبور جهانگیری در حالی که چادرها و چهارقدهای خود را بر روی دهان گرفته بودند با صدای بلند «کِل» میکشیدند. شعارهای اهلی عموما با «صل علی محمد-یاور رهبر آمد» و «صل علی محمد- خادم مردم آمد» همراه بود.
*جهانگیری ترجیح داد تا به جای رفتن بر فراز خودرویی که برای سخنرانی وی پیش بینی شده بود، در میان اهالی روستا بماند و ایستاده برای آنها سخنرانی کند و پس از انجام سخنرانی و تقدیر از ابتکار روستائیان برای ایجاد اشتغال و درآمدزایی برای روستا و نیز تصریح بر این نکته که توجه به روستا ها به عنوان مهمترین کانون تولید کشور مورد توجه و اصرار شخص رئیس جمهور است، برای ادای احترام به گلزار شهدا برود و پس از آن نیز به بازدید از کارگاره های تولید قارچ بپردازد.
*با مردم محلی که همکلام شدم، دریافتم که علاوه بر موضوع اشتغال، اختصاص منابع برای ایجاد بخشداری و فرمانداری، یکی از دغدغه های آنها  بود. در واقع بنظر میرسد موضوعات مربوط به تقسیمات کشوری در چهارمحال و بختیاری یکی از موارد مهم بوده و باعث شکل گیری برخی اعتراضات و اختلافات میان مردم این استان شده است.
*نکته جالب توجه دیگر اینکه در این روستا، نامه نویسی از تعدد و وفور فراوانی برخوردار بود. یکی از مدیران نهاد خود شخصا جمع آوری نامه ها را بر عهده گرفته بود و در این میان البته محافظان و دیگر کارکنان نهاد به او یاری می رساندند. زمانی که وی برای بازگشت به شهرکرد وارد بالگرد شد، کیسه ای حجیم از نامه های اهالی روستا را هم به همراه آورده بود.
*نکته جالب دیگردرباره روستای «قلعه ممکا» که البته مقدرو نشد تا از آن بازدیدی به عمل آید، وجود کلیسایی قدیمی و مربوط به عصر صفوی در این روستا بود. کلیسایی که احتمالا مربوط به دوران حضور میسیونرهای مذهبی در ایران بوده و امروز بیشتر کارکردی تاریخی و گردشگری دارد و نشانی از مسیحیت تبشیری در آن وادی ندارد.
 
افتتاح فرهنگسرایی که کلنگش را مسجد جامعی زده بود!
*با اتمام بازدید از روستای «قلعه ممکا»، سد «سورک» و اتمام برنامه هایی که تا ساعت 2 بعد از ظهر طول کشید، هئیت همراه معاون اول رئیس جمهور به استانداری چهارمحال و بختیاری در شهر کرد وارد شد تا بعد از ساعتی استراحت و نماز و نهار، به مابقی برنامه های سفر پرداخته شود.
*در زمان صرف نهار بود که تلویزیون، تصاویر آماده شدن مردم تهران برای بدرقه و تشییع شهدای غواص را پخش میکرد. تصاویری که باعث تاثر  شد و بغض بعضی از اعضای هیئت را به همراه داشت.
* قبل از عزیمت به سمت فرهنگسرای بزرگ شهرکرد و افتتاح آن، جلسه ای محدود با حضور نماینده ولی فقیه، دو تن از نمایندگان استان، استاندار و معاونانش برای بررسی معضلات کلان استان تشکیل شده بود. از بعضی از شرکت کنندگان در آن جلسه شنیدم که مهمترین معضلات استان به ویژه منابع لازم برای تکمیل طرح های عمرانی استان مورد بررسی قرار گفته و برخی نکات مورد اختلاف با نظر معاون اول رئیس جمهور حل و فصل گردیده است.
*فرهنگسرای بزرگ شهر کرد، دارای عمارتی زیبا با المانهای سنتی و البته معماری مدرن بود. برخی از دست اندرکاران میگفتند، احداث این فرهنگسرا در زمان وزارت آقای احمد مسجد جامعی و در دوران اصلاحات، کلنگ زنی شده اما با وجود منابع سرشار نفتی در 8 سال گذشته، پس از تکمیل حدود نیمی از طرح، افتتاح آن در دولت یازدهم صورت میگرفت.

 
*هنگام ورود معاون اول رئیس جمهور به مانند همه مراسمی که از صبح تجربه کرده بودیم، این صدای «توشمال نوازی» بود که مارا متوجه ورود جهانگیری به فرهنگسرا کرد. جهانگیری در سخنانش به مناسبت افتتاح این فرهنگسرا به توجه ویژه رئیس جمهور نسبت به توسعه امکانات فرهنگی در استانها اشاره کرد و ابراز امیدواری کرد که امور فرهنگی نیز به مانند سایر بخشهای اقتصادی کشور شاهد حضور بخش خصوصی و برون سپاری برای برگزاری مراسم مختلف فرهنگی باشد. نکته ای که اتفاقا در سخنان مدیرکل وزارت ارشاد در مراسم هم بدان اشاره شد.
پیدا شدن پاسخ سوال جهانگیری درباره چرایی عدم توسعه چهارمحال و بختیاری
*فرهنگسرای شهرکرد دارای دو سالن همایشها بود که نشست شورای اداری در سالن کوچکتر و 200 نفره آن برگزار شد. گرمی هوای سالن مشهود بود آنقدر که در میانه برگزاری نشست، تذکر کوتاه جهانگیری به مدیر مراسم نهاد ریاست جمهوری، باعث شد تا چند پنکه در فضای پشت سن قرار بگیرد تا گرمای سالن را تا اندازه ای قابل تحمل کند.

 
*حجت الاسلام و المسلمین نکونام، امام جمعه شهرکرد کمی با تاخیر به جلسه وارد شد و یکی از نمایندگان چهارمحال و بختیاری، جای خود را برای حضور نماینده ولی فقیه در استان، به وی داد. سلیمانی، استاندار چهارمحال و بختیاری، برای دعوت از حاج آقای نکونام جهت ایراد سخنرانی، به مطایبه گفت «ما معمولا برای حاج آقا وقت تعیین نمیکنیم اما این چیزی که اینجا نوشته حدود 10 تا 15 دقیقه است» کنایه ای که باعث خنده حضار و امام جمعه شد.
*یکی از آمار های قابل توجهی که در سخنان ابتدایی استاندار وجود داشت، اشاره وی به رشد 300 درصدی اعتبارات بهداشت و درمان در استان بود. سلیمانی علاوه بر این آمار بر این نکته هم تاکید کرد که سال گذشته سال خوبی برای استان ما بوده و دولت توجه ویژه ای به منابع اختصاصی استان داشته است.
*از دیگر حاشیه های سخنرانی ها تذکر امام جمعه نسبت به چیت چیان بود. زمانی که وزیر نیرو استان چهارمحال و بختیاری را به اختصار «چهارمحال» نامید، بلافاصله امام جمعه با توجه به حساسیتهای خاص طایفه ای در استان، بر «بختیاری» هم تاکید کرد. تاکیدی که باعث لبخند حضار شد و البته چیت چیان هم به مطایبه عنوان کرد که به دلیل کمی وقت، اختصار بکار برده است.
*یکی دیگر از حاشیه هایی که در سخنرانی های چهره های حاضر در همایش بود، به مطایبه رئیس اتاق بازرگانی با دکتر صفدر حسینی، رئیس صندوق توسعه ملی باز میگشت. رئیس اتاق بازرگانی شهرکرد که به نمایندگی از بخش خصوصی سخن میگفت، علاوه بر گلایه از سیف، رئیس کل بانک مرکزی، درباب مطالبه برخی تعهدات دولت برای استان، صفدر حسینی که از سادات بختیاری است را به «سر جدش» قسم داد که تکلیف اختصاص یکی از منابع استان را مشخص کند. قسم دادنی که باعث خنده حضار و صفدر حسینی و نیز جهانگیری و سلیمانی و حاج آقا نکونام شد. البته صفدر حسینی هم در هنگام سخنرانی، بر این نکته تاکید کرد که تعهدات صندوق به استان منوط به تصویب طرح های عملی است و آمادگی لازم هم برای اختصاص منابع وجود دارد اما «نباید طرح ها به صورتی باشد که مثل دوران گذشته پول از صندوق خارج شود و باز نگردد»
*از دیگر نکات سخنرانی رئیس اتاق بازرگانی، اشاره وی به گلایه مشترک همه اتاقهای بازرگانی نسبت به بالا بودن نرخ سود بانکی برای تولید کنندگان بود. گلایه ای که تقریبا در جلسات شورای اداری استانها مورد اشاره سایر روسای اتاق بازرگانی نیز بود و البته معاون اول رئیس جمهور نیز در چند سخنرانی به ضرورت اصلاح آن اشاره کرده بود.
*از دیگر حاشیه های سخنرانیهای جلسه شورای اداری، پاسخ به سوالی بود که جهانگیری هم در جلسه شورای اداری و هم در سخنرانی مربوط به افتتاح طرح های عمرانی و آبی استان طرح کرده بود و آن اینکه «چرا با وجود قرار گرفتن چهار محال و بختیاری در قلب ایران و در مجاورت با مرکز کشور، اما هنوز توسعه این استان آنچنانکه باید محقق نشده و هنوز جزو استانهای توسعه یافته کشور تلقی نمی شود؟»
یکی از نمایندگان مجلس در پاسخ به این سوال، عدم توسعه یافتگی زیر ساختهای استان بخصوص در بخش حمل و نقل را از جمله مهمترین دلایل عدم توسعه کافی استان دانست و تاکید کرد که تسریع در پروژه راه آهن استان میتواند کلید توسعه چهارمحال و بختیاری باشد.
*از پیشنهادات جالب توجهی که باعث جلب نظر جهانگیری هم شد، سخنرانی یکی از اساتید دانشگاه شهرکرد درباره ظرفیتهای این استان برای تولید محصولات ارگانیک بود. پیشنهادی که به سراسر کشور بسط می یافت و تاکید میکرد توجه ویژه به این حوزه میتواند ظرف سه سال ده ها هزار شغل ایجاد کند.
*آل ابراهیم که پیشنهاداتش مورد توجه جهانگیری قرار گرفته بود، پیشنهاد دیگری هم داشت و آن اینکه شهر «هفشجان» که مردمانش تخصص ویژه ای در اجرای پروژه های جوشکاری دارند و در سراسر کشور در صنایع بزرگ از کشتی سازی تا پتروشیمی ها و برجسازی ها مشغول اجرای عملیات جوشکاری هستند، به عنوان مرکز تخصصی جوشکاری در آسیا مورد توجه قرار گیرد و بجای راهی شدن جوانان منطقه و قاره به کشور اکراین برای اخذ مدرک جوشکاری تخصصی، این شهر مرکز جوشکاری غرب آسیا باشد.
هر انتخاباتی که مردم بعد از آن احساس خوبی نداشته باشند، یک جای کارش میلنگد
*سخنرانی معاون اول رئیس جمهور به مانند همیشه شامل دو بخش بود. بخش نخست به موضوعات کشوری میپرداخت و در بخش دوم به مسائل استان اشاره داشت.
*یکی از بخشهای سخنرانی جهانگیری معطوف به سالگرد انتخابات 92 و پیروزی دکتر روحانی بود. جهانگیری ضمن یادآوری شرایط کشور در آن مقطع که برخی از نامزدها از آن به عنوان «قرار داشتن کشور در لبه پرتگاه» یاد میکردند، بر این نکته تاکید کرد که : «مردم در صبح 26 خرداد از کار خودشان راضی بودند اگر بعد از انتخابات و روزهای بعد آن شادی و خوشحالی در مردم دیده نشود، حتما یک جای کار میلنگد»

 
*اشاره مهم دیگر سخنان جهانگیری به انتقاد نسبت به انزوای مدیران کشور در سالهای اخیر باز میگشت. جهانگیری تاکید داشت که جمهوری اسلامی در این 36 سال مدیران باتجربه و قوی تربیت کرده و «کفران نعمت است اگربخواهیم مدیران کارآمد این نظام را با انگهای سیاسی و جناحی منزوی و گوشه نشین کنیم». جهانگیری به فرمایشات رهبر انقلاب درباره همدلی و انسجام در کشور هم اشاره کرد و تاکید کرد که «بزرگترین سرمایه ایران، انسجام و همدلی نیروهای آن است»
 
خاطره جهانگیری از دیدار با یکی از بزرگان نظام
* یکی دیگر از بخشهای مهم سخنان جهانگیری اشاره به شبهه ای بود که در پی ابراز موضوع عدم بازگشت منابع سرمایه های بدست آمده از محل خصوصی سازی صنایع بزرگ کشور در یکی از سخنرانی هایش، در رسانه ها ایجاد شده بود. جهانگیری با اشاره به آن سخنان درباره «معلوم نبودن سرنوشت 100 میلیاردی که از محل خصوصی سازی و واگذاری شرکتهای دولتی در سالهای گذشته کسب شده»، تاکید کرد «منظور این نبود که خدای ناکرده این 100 میلیارد را برده اند. اما تاثیری از هزینه کرد این میزان سرمایه در صنعت کشور مشاهده نشده است»
*در اینجا بود که جهانگیری خاطره ای از دیدار با یکی از بزرگان نظام را نقل کرد: «در سالهایی که وزیر صنایع بودم، خدمت یکی از بزرگان رسیدم و عرض کردم که میخواهم ظرفیت تولید فولاد در کشور را 2 برابر کنم. ایشان تعجب کردند و گفتند منابع آن را از کجا  تامین می کنید؟ عرض کردم  مثلا از محل واگذاری نیمی از سهام فولاد مبارکه اصفهان»...منظور جهانگیری این بود که در آن زمان که هنوز اصل 44 ابلاغ نشده بود، تنها با هزینه کرد از محل فروش نیمی از سهام فولاد مبارکه میشد، ظرفیت تولید فولاد در کشور را تا 2 برابر افزایش داد ولی علی رغم فروش سهام شرکتهای متعدد در طول سالهای گذشته، اثری از سرمایه گذاری در حوزه صنعت مشاهده نشده است.
*از دیگر نکات سخنرانی جهانگیری، اشاره او به مطالبه پول مدیران استانی از دولت بود. نکته ای که در سخنرانی های قبلی جهانگیری میان مدیران استانی دیگر استانها نیز بدان اشاره شده بود. جهانگیری خطاب به مدیران استان تاکید کرد که دولت نیازمند مدیرانی است که توانایی ابتکار داشته باشند و بتوانند منابع بخش خصوصی را جذب کنند وگرنه «به هر مدیری که منابع مالی بدهیم میتواند کارهایی بکند». در اینجا بود که جهانگیری با اشاره به آن دو جوان روستای «قلعه ممکا» که توانسته بودند روستایشان را تبدیل به قطب تولید قارچ در استان و بلکه کشور کنند، خطاب به مدیران گفت: «آن دو جوان با دست خالی چنین ابتکاری بکار بسته اند..چطور نباید از مدیران کشور انتظار داشت که با ابتکار خود منابع مالی جذب کنند؟»
 
معلوم است برخی بنایشان بر همدلی نیست
*نکته آخر در سخنرانی جهانگیری اشاره او به موضوع جنجالهایی بود که در هفته های اخیر بر سر دیرشدن واریز یارانه ها بروز کرده بود. جهانگیری با اشاره به محدودیتهای مالی دولت و تلاش برای تامین کسری بودجه و پرداخت یارانه ها گفت: «اینکه تا چندروز از واریز یارانه ها دیر میشود، عده ای جنجال بپا میکنند، معلوم است که بنایشان بر همدلی با دولت و نظام نیست»
*بعد از پایان جلسه شورای عالی اداری، اگرچه معمولا بلافاصله جهانگیری راهی فرودگاه می شود اما بنا به احترام نسبت به دعوت امام جمعه و نماینده ولی فقیه، راهی مصلای شهرکرد شد تا از روند ساخت و سازها و نیازهای مالی این مجموعه آگاه شود.
*بعد از بازدید از مصلا، کاروان همراهان معاون اول رئیس جمهور راهی فرودگاه شهرکرد شد تا بعد از 14 ساعت کاری، به هنگام اذان مغرب وارد تهران شود.


انتهای پیام /*
r_rsar
اخبار برگزيده
طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh